W Stalowej Woli

Basy i barytony pilnie poszukiwane

Basy i barytony pilnie poszukiwane

To ma być nader oryginalne zwieńczenie miejskich obchodów Roku Moniuszkowskiego, a tymczasem organizatorom spadają kłody pod nogi. Może nawet nie kłody, a braki. Dokładnie braki w głosach. Tych typowo męskich, którymi we wrześniu wypełni się przestrzeń kaplicy klasztornej w Rozwadowie. Pań z sopranami i altami nie brakuje. Panowie znana dyrygent czeka. Bez basów i barytonów nie będzie Mszy Des-dur!

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin „ojca polskiej opery narodowej”. Miasta, wsie i całe metropolie prześcigają się w oryginalności obchodów tej rocznicy. Stalowa Wola, głównie dzięki pomysłowi Szymona Jędrucha ma szansę błysnąć tu na mapie Polski. Otóż tenor Teatru Muzycznego w Łodzi i Ambasador Stalowej Woli w jednej osobie zaproponował stosowny program obchodów, kładąc w nim akcent na wspomnianą łacińską Mszę Des-dur autorstwa Moniuszki. Ma ją wykonać specjalnie do tego zadania skompletowany Chór Jubileuszowy, a wykonanie ma być podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, jaki co roku odbywa się w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów.

Zadania skompletowania Chóru Jubileuszowego podjęła się Aleksandra Kopp, stalowowolanka z urodzenia, która kiedyś prowadziła Chór Mazowsze. Ostatnio było o niej głośno, gdy „Zimna wojna” startowała po Oscara. A. Kopp przygotowywała bowiem Joannę Kulig do wykonania sławetnych dwóch serduszek, głównego motywu ze ścieżki dźwiękowej filmu. Stalowa Wola ma chóralne tradycje i dyrygentce ani przez głowę nie przeszło, że może być kłopot z naborem chętnych. Tymczasem odbyły się dwa castingi i w chórze, który już powinien ćwiczyć, są wakaty. ”Pani Aleksandra z entuzjazmem przystąpiła do działania w swoim rodzinnym mieście – donoszą z Miejskiego Domu Kultury. – Przeprowadziła nabór do Chóru Jubileuszowego, po czym okazało się, że Panie ochoczo wypełniły sopranami i altami skład zespołu, natomiast nadal brakuje męskich głosów! Panowie, posiadacze tenorów, basów, barytonów! Zapraszamy do muzycznej przygody w Chórze Jubileuszowym!”.

Moniuszkę wszyscy znają z „Halki” i „Strasznego Dworu”. Tymczasem w dorobku ma też inne opery, muzykę teatralną i wiele dzieł religijnych, w tym siedem mszy. Trzy z nich napisał do autentycznego łacińskiego tekstu. Taką jest Msza Des-dur. I stalowowolanie będą mieli rzadką okazję wysłuchać jej jako pierwsi. Będą o ile znajdą się wykonawcy. Na mężczyzn chętnych do śpiewu Aleksandra Kopp będzie czekać w najbliższą sobotę (23 bm.) w MDK o godz. 16. Będzie czekać nie tylko na mieszkańców Stalowej Woli, bo śpiewać każdy może, byleby umiał.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021