W Stalowej Woli

Będą skutecznie obrzydzać papierosy

Będą skutecznie obrzydzać papierosy

 „Palenie zabija, wybór zależy od Ciebie”, to hasło akcji, która będzie trwała od 31 maja do 18 listopada w Stalowej Woli. Jest ona skierowana przede wszystkim do uczniów ze szkół w Stalowej Woli i w powiecie. Ma na celu skuteczne zniechęcenie młodzieży, ale i nie tylko, do tego, by nie sięgała po papierosowy, albo też próbowała walczyć ze swoim nałogiem, jeśli już w niego wpadła.

Akcja powstała z inicjatywy Polskiego Klubu Ekologicznego Przyjaciele Ziemi, będą ją wspierać swoją pomocą osoby, które weszły w skład komitetu organizacyjnego są to: radne miejskie – Agata Krzek i Urszula Serafin – Bąk, radni powiatowi i lekarze – Wojciech Korkowski i Marek Ujda, Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz Konrad Mężyński ze stowarzyszenia „Dobro Powraca”.
– Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem palenia, który dotyczy coraz młodszych – mówi Urszula Serafin-Bąk, prezes klubu ekologicznego.
Akcja będzie zainaugurowana 31 maja w Światowym Dniu bez Papierosa w Miejskim Domu Kultury. Zostaną na nią zaproszeni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Będą mogli obejrzeć prezentację multimedialną, a także krótką scenkę przygotowaną przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Podczas spotkania kardiolog Marek Ujda wygłosi prelekcję  na temat tego nałogu, który dotyczy co 5. mężczyzny i co 3. kobiety, a także około 20 proc. gimnazjalistów w Polsce. Będzie mówił o skutkach wynikających z palenia, a także profilaktyce, a także o papierosach elektronicznych.
Konrad Mężyński podkreślał, że stowarzyszanie pomaga ludziom, którzy zmagają się z bardzo poważnymi chorobami, a część z tych chorych właśnie paliła wcześniej papierosy i nikotyna przyczyniła się w jakiś sposób do pogorszenia ich stanu zdrowia.
– Chcemy, by była moda na to, by młodzież nie paliła, widzimy że jest inaczej. Akcja zakończy się w połowie listopada. Mamy nadzieję, że w tym okresie uda nam się obrzydzić, zniechęcić papierosy do maksimum – mówi Mężyński.
Co ciekawe, wśród osób z komitetu jest były palacz Marek Gruchota. – Przestałem palić dopiero wtedy, kiedy trafiłem do szpitala na oddział chirurgii i zobaczyłem, co może zrobić z człowiekiem  ten nałóg. Obok leżały osoby, które umierały. Skutki są tragiczne, jeśli chodzi o krążenie. Ludzie nie mogą spać, bo siedzą na brzegu  łóżka, gdyż muszą mieć spuszczone  nogi. To są dramaty. Od pewnego czasu jestem szczęśliwym niepalącym, ale skutki na sobie odczuwam i jestem żywym przykładem, który powie w każdym momencie,  że nie warto, bo potem trzeba za to zapłacić – mówi dyrektor MDK.
Akcja zakończy się 18 listopada quizspotterem, interaktywnym testem wiedzy na temat skutków palenia. W międzyczasie będą prowadzone równego rodzaju działania w szkołach.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021