Rozrywka

Będą zmiany w nazwach ulic?

Będą zmiany w nazwach ulic?

CO BY TU JESZCZE ZDEKOMUNIZOWAĆ?

W całym kraju trwa akcja dekomunizacji nazw ulic, placów i usuwania innych śladów minionego ustroju. Dochodzi przy tym do nonsensów, a wręcz idiotyzmów. Przykładem są Katowice w których nadgorliwcy dekomunizacji chcą usunąć pomnik Jerzego Ziętka, wojewody katowickiego w latach PRL, a przy tym Ślązaka z krwi i kości, który dobrze się zapisał w dziejach Śląska i jego polskości. A jak sprawa dekomunizacji wygląda w Stalowej Woli?

ZMIENIANO NA POTĘGĘ

Zmiany nazw ulic i placów w Stalowej Woli na potęgę odbywały się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jeszcze przez kilka lat częściej używano tych „komunistycznych” nazw niż nowych. Obiektywnie trzeba powiedzieć, że nazewnictwo ulic w Stalowej Woli było szczególnie dotknięte panującą wówczas ideologią, której jednym z głównych składników była przymusowa miłość do Związku Sowieckiego. Już chyba mało kto w Stalowej Woli pamięta, że obecne Aleje Jana Pawła II miały nazwę ulicy Skopenki. Było to tym bardziej dziwne, że Skopenko nie miał nic wspólnego ze Stalową Wolą, ale położył zasługi dla wyzwolenia Sandomierza, gdzie jest z resztą pochowany. Inną ważną ulicą z sowietyzowaną nazwą była dzisiejsza ulica Okulickiego, która nosiła nazwę wodza rewolucji bolszewickiej Włodzimierza Lenina. „Ciekawą” nazwę miała ulica Kardynała Wyszyńskiego. Nazywała się bowiem Obrońców Stalingradu. Uznano ja za „niesłuszną”, choć gdyby uważniej przyjrzeć się historii, to pod Stalingradem zginęło setki nic nam nie winnych Rosjan i przedstawicieli innych narodów Związku Sowieckiego, których ofiara była przełomem w wojnie z Niemcami Hitlera. Obecny Plac Piłsudskiego był Placem Gagarina, Jurija Gagarina, który był pierwszym człowiekiem w kosmosie. To osiągnięcie blakło przy tym, że bez litośnie wykorzystywała je sowiecka propaganda, a w Polsce studencka piosenka żałowała, że to tylko sam Gagarin, a nie cały Związek Sowiecki w kosmos wyleciał.

ZDRAJCY I SPRZEDAWCZYCY

Komunistyczna władza w Stalowej Woli również dbała, by jej „święci” byli honorowani. I tak dzisiejsza ulica Ofiar Katynia, to dawna Wandy Wasilewskiej. Paradoksalnie powiedzenie, że ktoś znalazł się na Wandy Wasilewskiej źle się kojarzyło, bo jak wiadomo przy tej ulicy znajduje się cmentarz. Z kolei dzisiejsza ulica Romana Dmowskiego nazywała się Marcelego Nowotki, który był jednym z pierwszych sekretarzy PPR i rzeczywiście całkowicie na usługach sowieckich. Zabawna sprawa dotyczy ulicy Ignacego Krasickiego, która kiedyś nosiła nazwę Janka Krasickiego, komunistycznego partyzanta z czasów II wojny światowej. Podobnie jak Wasilewskiej i Nowotki tego patrona nie ma co żałować, ale ta zmiana nazwy ulicy była tym korzystniejsza, że nie niosła za sobą żadnych kosztów dla mieszkających przy niej osób. Dekomunizatorzy z lat dziewięćdziesiątych robili też rzeczy kontrowersyjne. Na przykład ulicę Ludwika Waryńskiego zmieniono na Księdza Skoczyńskiego. Na pewno ksiądz Skoczyński zasłużył sobie na upamiętnienie w Stalowej Woli, ale z drugiej strony Waryński nic wspólnego z komunizmem nie miał, a zwłaszcza z tymi „porządkami”, które ustanawiał Związek Sowiecki i jest postacią kontrowersyjną, do której jednak spokojnie może się przyznać duża część polskiej lewicy. Inną nazwą, która mogła się ostać była ulica 1 Maja, obecnie Księdza Popiełuszki. Do tradycji 1 Maja Polacy mają różny stosunek, ale nie ulega wątpliwości, że jest to ważne święto nawet dla ludzi o antykomunistycznych poglądach.

OD PARANOI DO PARANOI

Jeżeli część nazw ulic z czasów PRL można określić paranoją, to z taką paranoja mamy do czynienia i dzisiaj. Jeżeli wtedy nazewnictwo ulic było efektem pomieszania komunistycznej ideologii i historycznych kłamstw, to dzisiaj komunistycznej ideologii już nie ma, ale historycznego nieuctwa, które zawsze kończy się historycznym kłamstwem nie brakuje. Na przykład nikogo „nie ruszyła” ulica Kostki Napierskiego. Za „komuny” zrobiono z niego przywódcę powstania chłopskiego, a na prawdę w latach szwedzkiego potopu był to najprawdopodobnie szwedzki agent. W sumie ta postać była o wiele bardziej szkodliwa w polskiej historii niż Waryński. Waryńskiego usunięto, Napierski został. Dlaczego? No bo historyczne nieuctwo. A co powiedzieć o takich postaciach jak Władysław Broniewski i Konstanty Ildefons Gałczyński? Broniewski był poetą wybitnym, ale niewątpliwie pieszczochem „komuny”, której też swoją twórczością się wysługiwał. W mniejszym stopniu, ale podobnie było z Gałczyńskim.  Obaj jak najbardziej spełniają kryteria do dekomunizacji. A co zrobić z taką postacią jak Leopold Okulicki? Dla jednych bohater dla innych zbrodniarz, odpowiedzialny za katastrofę powstania warszawskiego. Albo co poza tym, że czci go PiS ma do Stalowej Woli Lech Kaczyński, słaby prezydent, którego największym dokonaniem jest to, że tragicznie zginął. A czy ktoś zwrócił uwagę, że doszło w Stalowej Woli do swego rodzaju klerykalizacji nazw ulic. No bo jadąc ulicą Księdza Popiełuszki, skręca się w ulicę Księdza Skoczyńskiego, potem tą samą ulicą dojeżdża się do zbiegu ulic Staszica i Alei Jana Pawła II również księży, a na końcu skręca się w ulicę Prymasa Wyszyńskiego, jak najbardziej księdza. Całe szczęście , że jak się jest na tej ostatniej ulicy, to po drodze jest restauracja „Hutnik” (na razie tej nazwy nie chcą dekomunizować)  i można się napić – niekoniecznie wina mszalnego.

Weronika Przestój

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozrywka

Więcej w Rozrywka

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021