W Stalowej Woli

Będą zmiany w stalowowolskiej prokuraturze?

Będą zmiany w stalowowolskiej prokuraturze?

Barbara Bandyga, szefowa Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli oraz jej zastępca Piotr Walkowicz są pełniącymi obowiązki. Czy pozostaną na swoich stanowiskach? O tym zdecyduje Prokurator Generalny.

Zmiany te wynikają z tego, że 4 marca weszła w życie ustawa Prawo o prokuraturze. W związku z tym, wszyscy dotychczasowi szefowie prokuratur w Polsce stracili swoje kadencje. Dlatego też jest konieczność powołania nowych, zarówno prokuratur  rejonowych, jak i okręgowych.

Od 4 marca wszyscy w Polsce straciliśmy kadencje, jesteśmy pełniącymi obowiązki. Teraz Prokurator Generalny ma 60 dni, od dnia wejścia w życie nowych przepisów, na powołanie szefów prokuratur od nowa. Czy będą to dotychczasowi, czy inni, tego nie wiadomo – mówi Barbara Bandyga, p.o. prokuratora rejonowego. Jak dodaje, gdyby nie było tych zmian, to jej kadencja zakończyłaby się za trzy lata w marcu.
Nowych prokuratorów powoła Prokurator Generalny na wniosek Prokuratora Krajowego po zasięgnięciu opinii Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej.

Nowa ustawa kompleksowo reguluje zasady funkcjonowania prokuratury, zastępując przepisy, które obowiązywały od 1985 r. i nie przystawały do obecnych realiów.
Ustawa m.in. przewiduje połączenie stanowiska Prokuratora Generalnego oraz Ministra Sprawiedliwości. Ponadto w miejsce Prokuratur Apelacyjnych stworzone zostaną Prokuratury Regionalne, które będą mieć za zadanie ściganie najpoważniejszych przestępstw finansowych oraz skarbowych, zaś w prokuraturach okręgowych prowadzone będą postępowania przygotowawcze w sprawach o poważne przestępstwa kryminalne, finansowe i skarbowe.
Nowe przepisy likwidują Krajową Radę Prokuratury i tworzą w jej miejsce Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Ten organ będzie o charakterze doradczym.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021