W Stalowej Woli

Będzie druga „rupieciarnia” w Stalowej Woli

Będzie druga „rupieciarnia” w Stalowej Woli

Naprzeciwko Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP w Stalowej Woli budowana jest właśnie druga w Stalowej Woli „Rupieciarnia”. Ten kolejny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który uruchomi MZK. Ma być gotowy jeszcze w grudniu.

Rupieciarnia ulokowana w tamtym miejscu ma służyć przede wszystkim mieszkańcom osiedla Ozet i Hutnik, którzy do funkcjonującego punktu przy ul. 1 Sierpnia mają po prostu daleko. Z nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych skorzystają także ulokowane w jej sąsiedztwie firmy i zakłady przemysłowe.

DSCF3661

Nowa „Rupieciarnia” swoim klientom zaoferuje też kącik „drugie życie”. Czyli miejsce, do którego będziemy mogli zanieść także sprzęt, który funkcjonuje, jest sprawny, działa, ale jest nam do niczego nie potrzebny. Taki, z którego nie chcemy wyrzucić, ale nie wiemy, komu podarować. Na pewno znajdą się chętni na taki sprzęt z „drugiej ręki”. Czy to będzie biurko, krzesło albo stara wiertarka lub komputer. Oczywiście sprawny. Przy rupieciarni powstanie także ścieżka ekologiczno-edukacyjna. Skorzystać będą mogli z niej wszyscy nawet najmłodsi. W prosty i ciekawy sposób dowiedzą się dlaczego warto selekcjonować odpady.

DSCF3663
Miejski Zakład Komunalny zdecydował się na budowę kolejnej „Rupieciarni”, gdyż taki punkt po prostu się opłaca. I firmie i mieszkańcom.
– Procentują dobre doświadczenia z pierwszą, ulokowaną w centrum miasta, która cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Stalowej Woli. Funkcjonowanie takiego punktu realnie przyczynia się do obniżenia ceny, jaką płacą mieszkańcy za wywożone odpady, i to o złotówkę. Dzieje się tak dlatego, gdyż koszty funkcjonowania tej rupieciarni są niskie. To mieszkaniec przywozi odpady, te „problemowe”, których i tak śmieciarka by nie zabrała, musi przyjechać firma. Więc im więcej takich odpadów zostanie przywiezionych przez mieszkańców do „Rupieciarni”, tym tańsze będą koszty przewozu tych śmieci przez MZK, a więc mniejszy rachunek za wywóz odpadów dla każdego mieszkańca – przekonuje Anna Pasztaleniec, prezes MZK.

DSCF3665
– Koszt przerobienia tony takich odpadów wynosi 180 złotych, a koszt łączny koszt wywozu i przerobienia takiej tony aż 800 złotych. Warto więc budować drugi Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – wylicza Mariusz Piasecki, dyrektor w MZK.
Skorzystają więc mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy ze strefy ekonomicznej. Jak się okazuje, oni też mają problemy z pozbyciem się wielu niepotrzebnych rzeczy. Stare oleje, zużyte panele świetlne, żarówki, świetlówki, sprzęt elektryczny czy elektroniczny… Wyliczać można długo. W nowej „Rupieciarni” zatrudnienie znajdzie najpewniej jedna osoba.

Informacja prasowa: MZK Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021