W Stalowej Woli

Będzie druga „rupieciarnia” w Stalowej Woli

Będzie druga „rupieciarnia” w Stalowej Woli

Naprzeciwko Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP w Stalowej Woli budowana jest właśnie druga w Stalowej Woli „Rupieciarnia”. Ten kolejny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który uruchomi MZK. Ma być gotowy jeszcze w grudniu.

Rupieciarnia ulokowana w tamtym miejscu ma służyć przede wszystkim mieszkańcom osiedla Ozet i Hutnik, którzy do funkcjonującego punktu przy ul. 1 Sierpnia mają po prostu daleko. Z nowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych skorzystają także ulokowane w jej sąsiedztwie firmy i zakłady przemysłowe.

DSCF3661

Nowa „Rupieciarnia” swoim klientom zaoferuje też kącik „drugie życie”. Czyli miejsce, do którego będziemy mogli zanieść także sprzęt, który funkcjonuje, jest sprawny, działa, ale jest nam do niczego nie potrzebny. Taki, z którego nie chcemy wyrzucić, ale nie wiemy, komu podarować. Na pewno znajdą się chętni na taki sprzęt z „drugiej ręki”. Czy to będzie biurko, krzesło albo stara wiertarka lub komputer. Oczywiście sprawny. Przy rupieciarni powstanie także ścieżka ekologiczno-edukacyjna. Skorzystać będą mogli z niej wszyscy nawet najmłodsi. W prosty i ciekawy sposób dowiedzą się dlaczego warto selekcjonować odpady.

DSCF3663
Miejski Zakład Komunalny zdecydował się na budowę kolejnej „Rupieciarni”, gdyż taki punkt po prostu się opłaca. I firmie i mieszkańcom.
– Procentują dobre doświadczenia z pierwszą, ulokowaną w centrum miasta, która cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Stalowej Woli. Funkcjonowanie takiego punktu realnie przyczynia się do obniżenia ceny, jaką płacą mieszkańcy za wywożone odpady, i to o złotówkę. Dzieje się tak dlatego, gdyż koszty funkcjonowania tej rupieciarni są niskie. To mieszkaniec przywozi odpady, te „problemowe”, których i tak śmieciarka by nie zabrała, musi przyjechać firma. Więc im więcej takich odpadów zostanie przywiezionych przez mieszkańców do „Rupieciarni”, tym tańsze będą koszty przewozu tych śmieci przez MZK, a więc mniejszy rachunek za wywóz odpadów dla każdego mieszkańca – przekonuje Anna Pasztaleniec, prezes MZK.

DSCF3665
– Koszt przerobienia tony takich odpadów wynosi 180 złotych, a koszt łączny koszt wywozu i przerobienia takiej tony aż 800 złotych. Warto więc budować drugi Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – wylicza Mariusz Piasecki, dyrektor w MZK.
Skorzystają więc mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy ze strefy ekonomicznej. Jak się okazuje, oni też mają problemy z pozbyciem się wielu niepotrzebnych rzeczy. Stare oleje, zużyte panele świetlne, żarówki, świetlówki, sprzęt elektryczny czy elektroniczny… Wyliczać można długo. W nowej „Rupieciarni” zatrudnienie znajdzie najpewniej jedna osoba.

Informacja prasowa: MZK Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

W terenie zabudowanym jechał 125 km/h

stw24.pl26 lutego 2021
stalowa wola

Konkurs na Dyrektora Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

stw24.pl26 lutego 2021

Punkt pobrań wymazów typu drive-thru

stw24.pl25 lutego 2021

Wesprzyjmy nasze przedszkolaki w konkursie

stw24.pl24 lutego 2021

Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej

stw24.pl23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

stw24.pl22 lutego 2021

Kacper Piechniak nowym piłkarzem Stali Stalowa Wola

stw24.pl18 lutego 2021

Sprzęt dla szpitala od amerykańskiego koncernu

stw24.pl18 lutego 2021

Toporna ofensywa.

stw24.pl17 lutego 2021