Bez kategorii

Będzie drugi publiczny defibrylator w Stalowej Woli

Będzie drugi publiczny defibrylator w Stalowej Woli

To dzięki wsparciu Powiatu Stalowowolskiego i Gminy Stalowa Wola. Powiat przekazał na ten cel 4 tys. zł., a miasto 3,9 tys. zł ze środków z budżetu.

Powiat pozyskał te pieniądze z tzw. Funduszu Prewencyjnego PZU Życie S.A. Kwota ta w całości będzie przeznaczona na zakup tego urządzenia, w ramach akcji „Stalowa Wola dla Serca”, której organizatorem jest stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Twórczych ze Stalowej Woli.

Na fundusz ten odprowadzana jest część ze składek ubezpieczonych. – Tak duża kwota jaką udało się pozyskać wynika z faktu, że z oferty ubezpieczyciela korzysta u nas ponad 50 osób. Można więc powiedzieć, że tylko dzięki pracownikom starostwa, możliwe było uzyskanie tych środków. Cieszę się, że w ten sposób możemy wesprzeć akcję, której celem jest ratowanie życia – mówi Janusz Zarzeczny starosta Powiatu Stalowowolskiego.

Pierwszy publiczny defibrylator kilka dni temu już został zainstalowany przy hali targowej w Stalowej Woli. Udało się go zakupić dzięki publicznej zbiórce pieniędzy. Całkowity koszt urządzenia wraz z infrastrukturą zewnętrzną (m. in. alarm, skrzynka, moduł zabezpieczający, dodatkowe elektrody ), to blisko 10 tys. zł.

– Akcja „Stalowa Wola dla serca” zakłada zakup i umieszczenie w przestrzeni publicznej w sumie dziesięciu defibrylatorów AED. Drugi pojawi się już jesienią, najprawdopodobniej zostanie zainstalowany w okolicach Centrum 4 przy Al. Jana Pawła II – mówi Philipp Zalewski z GIT.

Co to jest defibrylator AED?

Defibrylator AED, to urządzenie, które oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym, umożliwiając mu powrót do normalnej, regularnej pracy. Jest ono bardzo wytrzymałe i proste w obsłudze, wystarczy go uruchomić i krok po kroku wykonywać polecenia głosowe. Użycie tego urządzenia w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową, znacznie zwiększa szanse na przeżycie osobom, u których doszło do NZK (Nagłego Zatrzymania Krążenia).

Nagłe zatrzymanie krążenia najczęstszą przyczyną zgonów

Szacuje się, że rocznie z tego powodu umiera ok. 700 tys. Europejczyków, z czego ok. 40 tys. to Polacy. Tak dużo zgonów wynika z faktu, że najczęściej (ok. 70%) do NZK dochodzi poza szpitalem, gdzie szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą zaledwie 5%. Patologiczny rytm serca prowadzący do śmierci może wystąpić nagle na skutek zdenerwowania, silnych emocji lub nawet zwyczajnego zadławienia. Śmierć następuje w ciągu 10 minut.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

stw24.pl1 lipca 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021