W powiecie

Będzie kompleksowy remont mostu na Sanie

Będzie kompleksowy remont mostu na Sanie

Jest szansa, że jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany most na Sanie w ciągu drogi powiatowej Radomyśl nad Sanem – Skowierzyn.  Powiat stara się o 50 proc. dofinansowania na ten cel. O remont tego obiektu władze gminy Radomyśl nad Sanem zabiegają już od kilku lat.

W związku z tą inwestycją konieczne było dokonanie zmian w budżecie powiatu. Na ostatniej, nadzwyczajnej sesji, radni zdecydowali o zarezerwowaniu 1,340 mln zł na wkład własny. Powiat stara się o dofinansowanie rządowe z 1 procentowej subwencji ogólnej, która jest co roku gwarantowana w budżecie państwa i jest przewidziana na inwestycje związane z budową, przebudową dróg i obiektów mostowych na sieci dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
Niewykluczone jednak, że koszt dla samorządu będzie jeszcze mniejszy. Jak zaznaczał starosta Janusz Zarzeczny, powiat szuka dodatkowych możliwości dofinansowania. Starosta rozmawia też z wójtami Radomyśla nad Sanem i Zaleszan, a także ze starostą tarnobrzeskim, którzy być może wesprą finansowo tę inwestycję.

Most ten był budowany przez kilkanaście lat, a został oddany do użytku w 1985 roku. Od kilku lat władze Radomyśla nad Sanem starają się o jego remont. W 2013 roku były robione ekspertyzy tego obiektu, w wyniku których zostały stwierdzone newralgiczne uszkodzenia. Te jednak w 2014 roku zostały usunięte, wtedy wykonany był remont dwóch podpór. Most przeszedł przegląd także w grudniu ubiegłego roku, powtarzają się uwagi, które były wcześniej stwierdzone. Jednakże nie ma zagrożenia by musiał być zamknięty.
W 2013 roku powiat stalowowolski zgłosił ten obiekt do przedsięwzięć priorytetowych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa podkarpackiego. Jednakże most nie zakwalifikował się na listę tych przedsięwzięć. Teraz ponowienie władze starają się o dofinansowanie.

Jeżeli uda nam się zakwalifikować do programu, to przetarg może być ogłoszony już w maju, a realizacja tej inwestycji jest planowana od czerwcu do lipca. Remont mostu podzielony jest na dwa etapy, teraz zgłosiliśmy pierwszy etap, w którym będą wymieniane najbardziej uszkodzone elementy. Dylatacje, cała płyta mostu, nawierzchnie na jezdni, na chodnikach, a także cały układ mostowy łącznie z balustradami. W drugim etapie będą wykonywane już prace o mniejszym zakresie – mówi Piotr Śliwiński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stalowej Woli.
Koszt całej inwestycji to około 5,5 mln zł, a pierwszy etap ma kosztować około 2,7 mln zł.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Kończą się prace budowlane chodnika na ul. Krętej w Pysznicy

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021

Od 27 marca zmiany w obostrzeniach – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie…

stw24.pl25 marca 2021