W Stalowej Woli

Będzie referendum w sprawie lokalizacji cmentarza?

Będzie referendum w sprawie lokalizacji cmentarza?

Liczba miejsc do pochówku na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli powoli zaczyna się zmniejszać. Na drugim cmentarzu w mieście, parafialnym, na os. Rozwadów nowych miejsc już nie ma, jedynie są pojedyncze w istniejących już grobach. Czy i gdzie będzie nowy cmentarz?

Temat ten poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny. – Będziemy musieli w najbliższym czasie podjąć decyzję o lokalizacji nowego cmentarza komunalnego, ponieważ liczba miejsce na obecnym się zmniejsza. Nie ma możliwości powiększenia tej nekropolii ze względu na strefę ochronną wód podziemnych – tłumaczył prezydent.

Zaznaczył, że decyzja o nowej lokalizacji cmentarza komunalnego zostanie na pewno poprzedzona debatą i szerokimi konsultacjami społecznymi. Niewykluczone też, że w tej sprawie będzie referendum lokalne.

To nie jest sprawa, która dotyczy dwóch, trzech, czy czterech lat, tylko kilkudziesięciu lat. Nowy cmentarz będzie budowany na kolejne 100 lat. Przy wyznaczaniu lokalizacji trzeba będzie brać pod uwagę również perspektywę rozwoju, ewentualne rozszerzenie granic miasta, dojazd, infrastrukturę – zaznaczał Nadbereżny.

Zwrócił również uwagę na to, że brakuje regulacji prawnych dotyczących lokalizacji cmentarzy w Polsce. Nie ma zapisu ustawowego, który daje możliwości wyznaczania miejsc do pochówku.

Powinna istnieć taka specustawa cmentarna, która pozwala nam wejść do strefy Lasów Państwowych. Bo niestety, jesteśmy mocno ograniczeni przepisami. Nie ma jednak żadnego przepisu, który daje nam specjalne umocowanie, żeby zapewnić strategiczną inwestycję z punktu widzenia planowania miasta – stwierdził. Zaznaczył, że nie ma na terenie Stalowej Woli bezpośrednio przyległych lub leżących niedaleko obecnego cmentarza terenów, na których mogłaby powstać nowa nekropolia. Cmentarz też nie powstanie w rejonie ul. Orzeszkowej, czego obawiali się mieszkańcy tej ulicy.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021