W Stalowej Woli

Będzie spalarnia dla czworonożnych pupili?

Będzie spalarnia dla czworonożnych pupili?

Stalowa Wola jest jednym z niewielu miast w Polsce w którym spalarnia zwłok powstała niemal bez protestów. Inwestorzy takiego przedsięwzięcia nie mają tak dobrze ani w Białej Podlaskiej, ani w Lublinie, gdzie spalarnie mają powstać w ciągu najbliższych miesięcy.

Zwłaszcza w tym pierwszym mieście protesty przeciwko budowie spalarni są dość agresywne. Dużą rolę odgrywa w tej sprawie postawa lokalnych władz samorządowych. W Stalowej Woli była ona przychylna bez oglądania się na opinię miejscowych księży i biskupa sandomierskiego. Czy z podobną przychylnością spotkają się ci, którzy chcą wybudować spalarnię dla zwierząt domowych i myślą o założeniu cmentarza dla ulubionych piesków i kotków?

Według opinii osób z branży funeralnej spalarnia dla zwierząt jest bardziej dochodowa niż ta dla ludzi. Podobno dobrym interesem jest również cmentarz dla zwierząt. Koszty budowy spalarni nie są duże i wynoszą do pół miliona złotych. Trudno precyzyjnie oszacować koszty założenia cmentarza. W grę wchodzi zakup działki od pół do całego hektara, bez większych wydatków w specjalną infrastrukturę. Problemem jest – jak to w Stalowej Woli – lokalizacja zarówno spalarni, jak i cmentarza. W tej sprawie wszyscy zainteresowani nabierają wody w usta, ponieważ boją się protestów potencjalnych sąsiadów.

To rzeczywiście ciekawe jak mieszkańcy Stalowej Woli zareagowaliby na budowę spalarni i cmentarza dla zwierząt. Z zebranych informacji wynika, że większość właścicieli psów, kotów i innych zwierzęcych ulubieńców po ich śmierci gdzieś zakopuje martwe zwierzęta. Powstanie spalarni rozwiązywałoby problem. Można oczekiwać, że taka usługa mogłaby liczyć na wielu klientów. Patrząc na liczbę psów i kotów w Stalowej Woli oraz stosunek właścicieli do swych ulubieńców, można oczekiwać, że przynajmniej spalarnia mogłaby mieć sporo klientów w naszym mieście, bo że wielu chętnych byłoby z dużych miast jest dla potencjalnych inwestorów pewne. Więcej niewiadomych dotyczy cmentarza.

Przede wszystkim miejscowi musieliby grzebać swoje zwierzęta, bo z oczywistych względów nie ma co liczyć na klientelę z dużych miast. Czy ten biznes stworzyłby jakieś miejsca pracy? Pewnie tak, ale niewiele. Jednak podstawą sukcesu jest społeczna akceptacja dla takiego przedsięwzięcia. Potencjalni inwestorzy są tu dobrej myśli, ponieważ istniejąca spalarnia została już faktycznie zaakceptowana, a liczba kremacji rośnie, więc spalarnia dla zwierząt powinna budzić jeszcze mniejsze wątpliwości.

Jak będzie? Przekonamy się za kilka miesięcy, bo w takim czasie powinna zostać uruchomiona spalarnia. Na cmentarz dla zwierząt trzeba będzie poczekać dłużej.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021