W Stalowej Woli

Będzie więcej miejsc dla bezdomnych?

Będzie więcej miejsc dla bezdomnych?

18 miejsc to zdecydowanie za mało jak na warunki Stalowej Woli. Dlatego też w planach, już od kilku lat jest rozbudowa Schroniska dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta przy ul. Jaśminowej.
W tej placówce już od lat brakuje miejsc, jednakże podczas zimy, nikt kto tu przyjdzie nie zostaje bez dachu nad głową. Obecnie w schronisku jest 18 miejsc, jednakże średnio przebywa tam około 26 osób, a gdy są największe mrozy, to nawet 30 i więcej. Warunki nie są komfortowe. Dlatego też kierownictwo stara się o rozbudowę.
– Obecnie przygotowane są już wszystkie zezwolenia na budowę. Prezydent obiecał, że postara się o pozyskanie środków unijnych na rozbudowę naszego ośrodka. W sumie po modernizacji będziemy mieć około 60 miejsc, w tym będzie noclegownia, która zostanie wydzielona na poddaszu. Choć pierwotnie planowaliśmy tam zrobić rehabilitację dla naszych podopiecznych. Doszliśmy jednak do wniosku, że jest bardzo dużo bezdomnych na terenie miasta, więc utworzymy noclegownię. Do tego pomieszczenia będzie oddzielne wejście poprzez zewnętrzną, zadaszoną klatka schodową – mówi Zenon Gielarek, kierownik stalowowolskiego schroniska. Dodaje jednak, że jeśli będzie taka potrzeba, to niewykluczone, że po przebudowie zostanie wygospodarowane miejsce na rehabilitację.
W noclegowni będą umieszczane osoby, które nie trafią do schroniska z różnych względów, a także z interwencji policyjnych.
Łącznie z noclegownią ma być w placówce około 60 miejsc, w tym w samej noclegowni około 20. Jednakże jeśli zajdzie konieczność, to każdy potrzebujący znajdzie schronienie. Liczba ta będzie jednak uzależniona od nowych przepisów i wymogów, które zawarte są w ustawie o pomocy społecznej, a te nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane, jednak schronisko będzie musiało się do nich dostosować.
Do budynku ma być dobudowane drugie skrzydło, a w obecnej części ma się mieścić tylko kuchnia, stołówka, zaplecze magazynowe, biura, pokój rozmów dla terapeuty i psychologa. Natomiast w dobudowanej części będą pokoje sypialne, łazienki, będzie też poddasze użytkowe.
Projekt na rozbudowę tej placówki został opracowany trzy lat temu, jednakże ze względu na to, że zezwolenia straciły aktualność, była konieczność ich wznowienia.
Szacowny koszt tej inwestycji to około 2 mln zł. Miasto będzie starało się o pieniądze na to zadanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Jest możliwość uzyskania 80 proc. dofinansowania, jednakże jest ograniczenie kwotowe.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021