W Stalowej Woli

Będziemy jeździć elektrycznymi autobusami?

Będziemy jeździć elektrycznymi autobusami?

Najprawdopodobniej już w przyszłym roku pasażerowie komunikacji miejskiej w Stalowej Woli będą jeździć nowymi autobusami. Tabor bowiem wymaga odświeżenia.

Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Stalowej Woli, który obecnie jest w stanie likwidacji, a przejmuje go Miejski Zakład Komunalny. I własnie MZK w przyszłym roku planuje kupić 5 nowych autobusów.
– Dobrze by było kupić jeszcze kolejne 5 w następnym roku, czyli w 2017. Drugi projekt unijny wspomoże nas, mam nadzieję kilkunastoma autobusami i to powinno poprawić na tyle już sytuację komunikacji miejskiej, że będziemy w stanie wykonywać więcej kursów w dobrej jakości, w wysokim standardzie – mówi Ryszard Drobny, obecnie jeszcze dyrektor ZMKS w stanie likwidacji.
Jak zaznacza, wszystkie autobusy, które ma na stanie zakład są sprawne technicznie, nie ma możliwości by jeździły niesprawne. Pojazdy przechodzą dwa razy w roku badania technicznie. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że ZMKS ma własną stację diagnostyczną i na bieżąco w razie potrzeby może kontrolować sprzęt.
Niestety stan naboru nie jest najlepszy, jak przyznał Ryszard Drobny, autobusy są wiekowe. Dlatego też będą wycofywane te, które mają powyżej 20 lat i nie spełniają żadnej normy emisji spalin czyli głównie ze względów ekologicznych i estetycznych. Jednakże tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zastąpią je nowe.
Jednakże, w najbliższej przyszłości raczej to nie będą autobusy elektryczne, choć te być może za kilka lat trafią do Stalowej Woli.
– Jeśli chodzi o autobusy elektryczne i nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, to tego typu ambitne projekty będziemy w stanie realizować przy pomocy środków unijnych w ramach „Miejskich obszarów funkcjonalnych”. Mamy projekt dotyczący mobilnego MOF-u, a więc również projektu, który nie dotyka tylko i wyłącznie naszego miasta, ale także naszych partnerów z miejskiego obszaru funkcjonalnego. To projekt na ponad 20 mln zł – stwierdza prezydent. Zaznacza, że miasto, jeśli będzie miało potwierdzenie, że ta technologia się sprawdza, że żywotność baterii w tych autobusach pod względem ekonomicznym i późniejszego funkcjonowania ma sens, to będzie zastanawiało się nad ich zakupem. Są to jednak autobusy bardzo drogie, choć później eksploatacja jest oczywiście tańsza.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021