Fotorelacje

Bezdomność. Konieczność czy życiowy wybór?

Bezdomność. Konieczność czy życiowy wybór?

Co to jest bezdomność, z czym jest kojarzona, jak ten problem wygląda w Stalowej Woli. O tym można było się dowiedzieć podczas Dnia Ludzi Bezdomnych, który odbył się w Miejskim Domu Kultury.
Zorganizowało go Stowarzyszenie Aktywności Społecznej SPECTRUM wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Schroniskiem dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta. Obchody tego dnia w Stalowej Woli zostały zorganizowane po raz trzeci, a ich pomysłodawczynią była Anna Proszowska – Kilian.
W trakcie tych obchodów chcielibyśmy zaprezentować i pokazać mieszkańcom, że ten problem dotyczy również Stalowej Woli, że nie możemy stać obok. Bezdomność może dotknąć każdego z nas – mówiła Małgorzata Gotfryd ze stowarzyszenia SPECTRUM.

Zenon Gielarek, kierownik stalowowolskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przedstawił przyczyny popadania w bezdomność, a także historię tej placówki w Stalowej Woli.  A pierwsza jej siedziba była w drewnianym budynku przy ul. Rozwadowskiej.
Obecnie schronisko mieści się przy ul. Jaśminowej na os. Charzewice i funkcjonuje od grudnia 2000 roku. Obecnie jest tam 18 miejsc noclegowych, a średnio dziennie przebywa około 20 osób, zaś w okresie zimowym ponad 30. Bezdomni mężczyźni są tu kierowani  przez MOPS, policję, zakłady karne, kuratorów sądowych, szpitale oraz zgłaszają się sami. Z pomocy tej placówki korzysta rocznie około 80 mężczyzn, głównie z terenu miasta, ale też i województwa. Są to panowie wieku od 20 do 75 lat, którzy mają różne schorzenia, są uzależnieni od narkotyków, alkoholu, dopalaczy, hazardu, przeważnie nie mają oni rodziny, często wchodzą w konflikt z prawem.

Obecnie na terenie  miasta przebywa około 80 bezdomnych mężczyzn. Ta liczba niestety co roku się zwiększa, pojawiają się coraz młodsi. Każdy, kto trafi do schroniska jest indywidualnie diagnozowany, otrzymuje podstawową pomoc, wyżywienie, ubranie, środki czystości. Ponadto w placówce dyżur pełni psycholog oraz terapeuta uzależnień. Każdy mieszkaniec jest też zarejestrowany w urzędzie pracy,  przez co może liczyć na aktywne poszukiwanie pracy, uczestnictwo w kursach zawodowych.
– Patrząc na te lata naszej działalności mogę stwierdzić, że te lata nie były stracone, pomogliśmy wielu bezdomnym, którzy  znaleźli miejsce we współczesnym społeczeństwie, opuścili schronisko, usamodzielnili się, pracują. Są żywym przykładem na to, że można swoje życie zmienić na lepsze, że można wyjść z bezdomności dzięki silnej woli, ciężkiej pracy nad samym sobą oraz wierze we własne możliwości. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że część osób bezdomnych jest niereformowalna, ciężko jest ich przekonać do zmiany trybu życia, podjęcie terapii, a nawet zamieszkania w schronisku – mówił Zenon Gielarek. Podał przykład z ubiegłego roku, kiedy to z pracownikiem socjalnym chcieli pomóc mężczyźnie, który przez cały rok mieszka w szałasie w lesie. Proponowali mu zamieszkanie w schronisku. Jaką odpowiedź usłyszeli? – Urodziłem się człowiekiem wolnym, jestem i chcę umrzeć człowiekiem wolnym.

Podczas uroczystości na scenie wystąpili uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy MOPS oraz dzieci z Domu Dziecka Ochronka.
Ponadto został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, w którym brali udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze Stalowej Woli. Mieli za zadanie wykonać plakat na temat bezdomności. Wpłynęło 103 prace.
Nagrodzeni:
1. Weronika Stelmach – Zespół Szkół  nr 4,
2. Aleksandra Kawa – Centrum Edukacji Zawodowej,
3. Magdalena Stój – Gimnazjum Katolickie.

Joanna Piechuta

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020