W Stalowej Woli

Bezdomnym na siłę nie można pomóc

Bezdomnym na siłę nie można pomóc

Zbliża się najtrudniejszy okres w roku dla bezdomnych. Dlatego też corocznie przedstawiciele różnych służb w Stalowej Woli spotykają się, by ustalić procedury postępowania z osobami, które nie mają domu. Obecnie wszystkie miejsca w stalowowolskim schronisku są już zajęte.

Jak pokazuje doświadczenie poprzednich lat instytucje i placówki takie jak m .in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, policja, straż pożarna, Polski Komitet Pomocy Społecznej, szpital współdziałają ze sobą bardzo dobrze w kwestii pomocy bezdomnym.
– Te działania, które odbywają się pomiędzy poszczególnymi instytucjami sprawdziły się, dowodem tego jest to, że nie mieliśmy zgonów osób bezdomnych w okresie zimowym – mówi Piotr Pierścionek, dyrektor MOPS-u.
Podkreśla, że bardzo duży udział ma w tym policja, która zna miejsca, gdzie takie osoby przebywają, funkcjonariusze reagują na sygnały od mieszkańców.  Oczywiście takie miejsca monitoruje pracownik socjalny, który także uczestniczy we wspólnych patrolach z policją. A te są szczególnie nasilone w okresie dużych mrozów. Patrole monitorują m.in. pustostany, altanki działkowe, poddasza bloków. Bezdomni są informowani o tym, że mogą udać się do schroniska, jednak nie każdy chce z tej pomocy skorzystać. A na siłę nikogo do tego nie można zmusić.

W Stalowej Woli jest schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Jaśminowej. Jest tam 18 miejsc.
– Przepisy nie pozwalają na to, by była tam większa grupa ludzi. Mamy świadomość tego, że  w okresie zimowym, kiedy nieraz musimy działać interwencyjnie, to liczba ta będzie musiała się zwiększyć. Dlatego też na korytarzach czy w jadalni są rozkładane  materace. Takie osoby jednak nie mogą przebywać tam długo. Jeśli jest taka sytuacja, to MOPS jest zobligowany do znalezienia dla nich jak najszybciej miejsc w noclegowni lub w schronisku na terenie województwa – mówi Piotr Pierścionek.
W tym roku z pomocy MOPS-u skorzystało 58 bezdomnych. Byli to głównie mężczyźni. Jest to podobna liczba jaka była w ubiegłym roku jesienią.

Jeśli chodzi o schronisko, w tym roku trafiło tam 22 nowe osoby, z czego z terenu miasta 12.
– Natomiast w ogóle od 1 stycznia  do dziś udzieliliśmy pomocy 62 osobom, z czego 42 osoby są z terenu miasta. Co roku przybywa osób bezdomnych.  Na stałe w okresie letnim przebywało w schronisku od 10 do 12 osób, z tym że dwie są z poza terenu gminy. Zatem można śmiało powiedzieć, że 10 osób ze Stalowej Woli mieszka tu na stałe. Natomiast obecnie  w schronisku jest 19 osób czyli już jedna ponad stan – mówi Zenon Gielarek, kierownik schroniska.

Joanna Piechuta

Fot. Archiwum

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021