W Stalowej Woli

Bezpieczna młodość w Gminie Zaleszany

Bezpieczna młodość w Gminie Zaleszany

Oryginalnym pomysłem na podniesienie poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa na rzecz młodych mieszkańców gminy Zaleszany może pochwalić się lokalny samorząd. Na realizację projektu pn. „Bezpieczna młodość w Gminie Zaleszany” otrzymał on dotację w wysokości blisko 15 tyś. PLN. Środki na inicjatywę profilaktyczną zostały przyznane z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt potrwa od września do grudnia 2017 r. Gmina Zaleszany za swój pomysł profilaktyczny została rekomendowana przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie do finansowania w/w inicjatywy przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działania projektowe będą prowadzone na rzecz młodzieży z klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjalnych uczących się w szkołach w Turbi, Zbydniowie oraz Zaleszanach. Łącznie bezpośrednio w projekt zostanie zaangażowanych min. 60-ciu uczniów, zaś pośrednim wsparciem projektowym objęta zostanie cała społeczność uczniowska w/w zespołów oraz rodzice.

szkola (2)

Profilaktyka oddziaływań dokonywać się będzie w projekcie za pomocą innowacyjnych oraz tradycyjnych form i przedsięwzięć. Debaty Oxfordzie to innowacja edukacyjna na rzecz młodzieży polegająca na kształtowaniu umiejętności dyskusji oraz obronie swych argumentów. Młodzież w ramach projektu przejdzie przez cykl szkoleń, w których przy pomocy doświadczonego trenera podniesie kompetencje społeczne w zakresie debatowania. Po szkoleniu odbędą się eliminacje szkolne drużyn, które wyłonią zwycięskie zespoły uczniów, a te z kolei staną w szranki podczas Gminnych Debat Oxfordzkich. Dla zwycięzców czekają nagrody, zaś tematami przewodnimi w debatach będą zagadnienia związane z bezpieczeństwem osób młodych w Gminie Zaleszany.

Projekt ten również zawiera element kształcenia młodych, nieformalnych liderów. Rolą takich uczniów, po uprzednim przeszkoleniu, będzie praca w grupach rówieśniczych na zasadach pozytywnego oddziaływania w kontekście szeroko rozumianej profilaktyki. Profilaktyka ta dotyczyć będzie bezpieczeństwa rozumianego jako wolność od używek, dopalaczy, narkotyków, alkoholu i papierosów.

W projekcie tym nie zabraknie zabawy w teatr profilaktyczny. Autorskie scenariusze dram teatralnych o zabarwieniu profilaktycznym zostaną zaprezentowane podczas tzw. Festiwalu Bezpiecznej Młodości, gdzie na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody.

szkola (3)

Poszukiwanie coraz to nowych form i sposobów oddziaływania na środowiska młodych w kontekście bezpieczeństwa oraz profilaktyki uzależnień jest wyzwaniem nie tylko dla środowisk szkolnych, ale również i samorządowych. Inicjatywa ta jest tego wyraźnym przykładem. Czy nastąpi wymierna poprawa i wzrost poziomu bezpieczeństwa wśród młodzieży z terenu Gminy Zaleszany realizatorzy tej inicjatywy odpowiedzą na to pytanie poprzez przeprowadzone badania ewaluacyjne. Już dziś wiadomo, że poczucie bezpieczeństwa jest gwarantem prawidłowego rozwoju osobowości u dzieci i młodzieży. Warto o nie zadbać we wszelki, możliwy sposób. Inicjatywa jest dowodem o troskę lokalnego samorządu gminnego w obszarze wzrostu poczucia bezpieczeństwa na terenie Gminy Zaleszany.

źródło: UG Zaleszany

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021