W Stalowej Woli

Biała Sobota w Ambulatorium. Przyjdź i porozmawiaj ze specjalistami

Biała Sobota w Ambulatorium. Przyjdź i porozmawiaj ze specjalistami

Biała Sobota zostanie zorganizowana w najbliższą sobotę 14 lipca w godz. 11.00 – 14.00 w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Kwiatkowskiego w Stalowej Woli, popularnie zwanym Ambulatorium. To propozycja dla tych, którzy są zadbać o swoje zdrowie, a także sprawić, by życie miało lepszy komfort i by czerpać z niego jak najwięcej radości.

To inicjatywa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej i stalowowolskiego stowarzyszenia Dobro Powraca. Zakład i stowarzyszenie od ładnych paru lat współpracują organizując rożne akcje mające na celu profilaktykę prozdrowotną i promocję zdrowia.

– Jako publiczny zakład wzięliśmy sobie mocno na cel promocję zdrowia i profilaktykę, a pan Konrad ze swoim stowarzyszeniem nam w tym pomaga i odwrotnie. Czyli jest to wspólne działanie – mówi Wojciech Korkowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
W najbliższą sobotę osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z różnych porad w budynku Ambulatorium, gdzie będą poszczególne stoiska tematyczne.
Będzie można zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, zyskać porady o profilaktyce i leczeniu.
Zostanie zwrócona uwaga także na problem występującej coraz częściej w społeczeństwie cukrzycy.
– Chcieliśmy zwrócić uwagę na pewne zasady profilaktyki i wykonać pomiar paskowy poziomu cukru, oczywiście będzie to symboliczny pomiar, gdyż osoby nie będą na czczo. – mówi lekarz Wojciech Korkowski. Będzie też można wysłuchać porad na temat zdrowej diety nie zwierającej nadmiaru cukru.

Nie zabraknie także informacji na temat nowotworów piersi i szyjki macicy, będzie zaprezentowane jak wygląda badanie mammografem oraz nauka samodzielnego badania piersi na fantomie.
Jak zaznacza Wojciech Korkowski, profilaktyka przeciwnowotworowa jeśli chodzi o raka piersi jedt niezwykle istotna, gdyż nowotwór ten jest bardzo łatwo wykryć we wczesnym stadium. Zaniedbanie może być tragiczne w skutkach, a wczesne wykrycie bardzo często daje szansę na całkowite wyleczenie.
Będzie nie tylko o zdrowiu z punktu ściśle medycznego.
– Chcemy zwrócić uwagę na takie podstawowe rzeczy jak aktywność fizyczna, dieta, radzenie sobie ze stresem. Ta Biała Sobota, ma to właśnie na celu, ale też chodzi o bliższe przyjrzenie się swojemu ciału i symptomom, które nam pokazuje, by w momencie, gdy coś się zaczyna dziać pójść i to sprawdzić – mówi Konrad Mężyński. Dodaje, że ta Biała Sobota jest nie po to, by czegoś nauczyć te osoby, które przyjdą, ale żeby dać im czas na to, aby się zatrzymali i pomyśleli co mogą zrobić, żeby życie wyglądało inaczej. – Czy jestem w stanie wyłączyć na godzinę telefon, telewizor, wyjść na spacer, odmówić sobie kawałka czekolady, a w zamian za to siąść na rower i przejechać 2, 3 kilometry. Jaki to ma skutek dla mnie, mojej rodziny – mówi Konrad Mężyński.

O tym będzie mówił także podczas swojego wykładu pt. „Rak to znak, czas na zmiany”, który odbędzie się w godz. 12.00 – 13.00.

W kolejnych miesiącach są planowane również Białe Soboty, na których będą poruszane inne tematy, a także będzie promocja zdrowia. Na przykład będą treningi ruchowe, gdzie przed nimi i po będą wykonywane pomiary ciśnienia.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021