W powiecie

Biedni i bogaci w powiecie

Biedni i bogaci w powiecie

ŚREDNIA BIEDA W POLSCE „B”

Ministerstwo Finansów opublikowało ranking gmin według wskaźników podatkowych na jednego mieszkańca. Innymi słowy chodzi o to, ile rocznie z podatków ściąganych przez samorządy gminne przypada na głowę mieszkańca. Ministerstwo wykorzystało w tym celu dane z 2015 roku. Rankingiem objęto 2478 gmin miejskich, wiejskich i miejsko – wiejskich. Średnia dla Polski wynosi nie całe 1598 zł. na mieszkańca. Powyżej średniej lokuje się 449 gmin co pokazuje dużą rozpiętość wpływów osiąganych przez gminy. Jeszcze mocniej te różnice pokazuje porównanie najbogatszej i najbiedniejszej gminy. Najbogatszą gminą jest Kleszczów w powiecie bełchatowskim, województwie łódzkim. Kleszczów jest znany w Stalowej Woli, bo tam znalazła lokalizację walcowania, przeciwko której protestowano w Stalowej Woli. Liczący około 4500 mieszkańców Kleszczów osiąga wpływy w wysokości 34,826 zł. na mieszkańca. Na przeciwnym krańcu znajduje się Radgoszcz z powiatu Dąbrowa Tarnowska w województwie małopolskim. W liczącej około 7300 mieszkańców gminie Radgoszcz, roczne wpływy podatkowe wynoszą 425 zł. na mieszkańca i są 82 razy mniejsze niż w Kleszczowie.

Oprócz takich kontrastów ranking przynosi sporo zaskoczeń. Pierwszym jest fakt, że pierwsze szesnaście miejsc zajmują gminy wiejskie. Pierwszym miastem jest Konstancin – Jeziorna na 17 miejscu z kwotą 3958 zł. na mieszkańca. Konstancin – Jeziorna to taka inteligencko – biznesowa sypialnia Warszawy. Z kolei sama Warszawa – to kolejne zaskoczenie – zajmuje dopiero 43 miejsce z wpływami 3126 zł. na mieszkańca. jak to się ma do powszechnej opinii o najbogatszej gminie w Polsce?

ZAMIESZANIE Z BIEDĄ I BOGACTWEM

Również dane dotyczące województwa podkarpackiego przynoszą niespodzianki. Według rankingu najbogatszą gminą jest Solina z wpływami 2819 zł. na głowę, co dało jej 56 miejsce w rankingu. Całkiem blisko Warszawy. Na tym nie koniec niespodzianek. Drugą, najbogatszą gminą jest Cisna, zajmująca 134 pozycję z wpływami 2191 zł. Jak w tym kontekście wypada pogląd o biednych Bieszczadach? Na dodatek Rzeszów, uważany za najbogatszy w województwie, zajmuje 294 miejsce z kwotą 1773 zł. Jak na tym tle wypada Stalowa Wola. Równie dobrze można powiedzieć, że całkiem dobrze, jak i że przeciętnie. Stalowa Wola zajmuje 397 pozycję z kwotą 1652 zł. na osobę. A teraz porównajmy pozycję Stalowej Woli na tle największych miast województwa;

miejsce w miasto kwota na
rankingu mieszkańca
294 Rzeszów 1773 zł.
320 Mielec 1731 zł.
347 Krosno 1697 zł.
372 Dębica 1672 zł.
397 Stalowa Wola 1652 zł.
Średnia krajowa 1598 zł.
899 Przemyśl 1302 zł.
1061 Tarnobrzeg 1229 zł.

To, co daje satysfakcję, to fakt, że Stalowa Wola wśród gmin z wpływami powyżej średniej krajowej jest ostatnim większym miastem w województwie ponad tą kreską. Po drugie Stalowa Wola ma najniższe podatki wśród tych wszystkich miast, a mimo to osiąga stosunkowo znaczące wpływy, ale to zasługa byłego prezydenta. Dodatkowo Stalowa Wola po Rzeszowie ma największą liczbę mieszkańców, więc kwota dzielona jest przez większą liczbę osób co daje mniejszą liczbę. Jednak na tle całego kraju wynik Stalowej Woli jest raczej przeciętny, a po sytuacji gospodarczej miasta widać, że będzie on większy tylko po kolejnej podwyżce podatków.
A jak pod tym względem wyglądają pozostałe gminy powiatu stalowowolskiego? Najprzejrzyściej pokazuje to poniższa tabela;

miejsce w gmina kwota na
rankingu mieszkańca
1517 Pysznica 1039 zł.
1754 Radomyśl 950 zł.
1847 Zaklików 915 zł.
1940 Zaleszany 883 zł.
2371 Bojanów 654 zł.

Pierwszy wniosek jest taki, że dwa krańce powiatu to Stalowa Wola i Bojanów. Wpływy podatkowe Bojanowa kwalifikują go nawet nie do Polski B, ale niżej. A przecież te gminy bezpośrednio ze sobą sąsiadują. Również powodu do radości nie daje lokalizacja pozostałych gmin w drugim tysiącu. To niestety wyraźny syndrom Polski B.

LICZBY KŁAMIĄ, LICZBY PRAWDĘ MÓWIĄ

Te wszystkie liczby i wnioski z nich płynące można kwestionować. Jednego nie da się podważyć. Te kwoty podatków dobrze oddają potencjał rozwojowy tych gmin. Nie wzięto w rankingu pod uwagę rządowych subwencji i funduszy z UE. Po 2020 roku to własne wpływy podatkowe będą podstawą ekonomicznego funkcjonowania tych gmin. Patrząc na wyszczególnione kwoty dość marnie wyglądają ich rozwojowe perspektywy. Mimo tego, że nie da się zaprzeczyć wręcz cywilizacyjnemu postępowi w rozwoju gmin powiatu stalowowolskiego, to dystans do lepiej rozwiniętych regionów niestety nie zmniejszył się. Które gminy mają się najlepiej. To niewątpliwie te, które mają na swoim terenie dobrze rozwinięty przemysł. Do takich należy wspomniany Kleszczów. Potem to wielkie i duże miasta, choć tu różnie bywa. Kolejna kategoria gmin, które mają duże wpływy podatkowe, to gminy z dobrze rozwiniętym sektorem turystycznym, jak choćby Solina w naszym województwie. W powiecie stalowowolskim to Stalowa Wola cały czas wpływa na decydująco na życie gospodarcze daleko dalej niż powiat stalowowolski. Wydaje się, że pozostałe gminy, a zwłaszcza Zaklików, Radomyśl i Bojanów mają cały czas niewykorzystany potencjał turystyczny. Na rozwój przemysłu raczej nie widać perspektyw. Z tym musi sobie radzić Stalowa Wola, ale w tym jakby coś stanęło.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021