W Stalowej Woli

Bilans gospodarczy Stalowej Woli – 2015

Bilans gospodarczy Stalowej Woli – 2015

Jaki był mijający rok 2015 dla życia gospodarczego Stalowej Woli? Raczej nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Działy się procesy dobre i złe. Żadna większa firma nie zbankrutowała, choć kilka ma poważne problemy.

Największy znak zapytania stoi przed Liu Gongiem. Chiński koncern nie zaliczy roku 2015 do udanych. Szefowie firmy w Stalowej Woli nie komentują publicznie tej sytuacji. Ponoć kluczowym rokiem dla przyszłości firmy w Stalowej Woli będzie nadchodzący rok 2016. Czy Liu Gong – po spektakularnej wpadce z budową autostrad innej chińskiej firmy – okaże się kolejną porażką chińskiego biznesu w Polsce i Europie? W interesie Stalowej Woli na pewno leży, by Chińczycy poradzili sobie z problemami i tego trzeba im życzyć. Wbrew pozorom skomplikowaną sytuację ma Huta Stalowa Wola S.A. Wygląda na to, że firma uporała się z problemem podwozia do armatohaubicy, co ciążyło na jej wizerunku, ale na razie dużych zamówień brak. Rok 2015 HSW S.A. przeżyła trochę na jałowym biegu.

W przypadku tej firmy musi niepokoić fakt wpływu na jej sytuację zmian politycznych. PiS wymienia “nieswoich” na “swoich” bez ceregieli i niestety nie oglądając się na kwalifikacje. Miejmy nadzieję, że ewentualne zmiany personalne nie będą miały negatywnego wpływu na sytuację Huty. Elektrownia i Elektrociepłownia będące w strukturach Tauronu, to obok HSW S.A. największy podmiot gospodarczy z większościowym udziałem państwa. Z tego powodu, podobnie jak Huta, podatny jest na polityczne zawirowania zwłaszcza w wymiarze personalnym. Pewne ruchy kadrowe już na to wskazywały. Jednak największy wpływ na sytuację tej firmy mają problemy z ukończeniem budowy bloku parowo – gazowego. Opóźnienia sięgają roku, ale pojawiają się informacje, że większość trudności udało się pokonać. Jak najszybsze uruchomienie bloku parowo – gazowego jest w interesie miasta, które ma nie łatwą sytuację finansową. Szacuje się, że podatek od nieruchomości od bloku parowo – gazowego może wynosić nawet dwa miliony złotych. Nie lubiany w Stalowej Woli sektor aluminiowy w którym dominuje kapitał niemiecki ma się dobrze i chyba coraz lepiej. W przypadku firmy Alutec można mówić o dynamicznym rozwoju. Z kolei firma Uniwheels w mijającym roku rozpoczęła potężną inwestycję w której docelowo ma pracować nawet pięćset osób.Ponoć jednak to kres takich inwestycji Uniwheels`u w Stalowej Woli. Powodem ma być wyczerpywanie zasobów wolnej siły roboczej.

Zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji, to kolejna dobra informacja dla finansów miasta, które może oczekiwać kilkuset tysięcy złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Trzeba nadmienić, że obie niemieckie firmy ścigają się o miano największego pracodawcy w Stalowej Woli.

Stalowowolski handel musiał w mijającym roku zmierzyć się z wyzwaniem, którym było otwarcie galerii Vivo. Inwestorzy zapowiadają dalszą rozbudowę galerii. Czy jednak do niego dojdzie? Można odnieść wrażenie, że w stalowowolskim handlu nie ma już miejsca na kolejnego dużego gracza, a słabe efekty części najemców w galerii Vivo zdają się to potwierdzać. Z drugiej strony już nie raz mówiono, że w Stalowej Woli nie ma już miejsca dla kolejnych galerii i dużych sklepów, a tymczasem po wejściu nowych żadna z już istniejących ani nie bankrutuje, ani się nie zamyka. Zatem jaki był ten rok dla Stalowej Woli pod względem gospodarczym? Podsumowując trzeba stwierdzić, że był niezły. Gospodarka rozwijała się
rozpędem z lat ubiegłych. Bilans miejsc pracy jest zdecydowanie dodatni, czyli więcej osób pracę dostało niż ją straciło. Zakończono i uruchomiono kilka inwestycji, które wzmocnią gospodarczą pozycję miasta. Wyraźnie jednak widać, że miasto wkrótce będzie potrzebować kolejnych impulsów rozwojowych. Niestety, widać również kilka elementów budzących wątpliwości. Jaki będzie rok 2016? O tym już następnym razem.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021