W Stalowej Woli

Bilans gospodarczy Stalowej Woli – 2015

Bilans gospodarczy Stalowej Woli – 2015

Jaki był mijający rok 2015 dla życia gospodarczego Stalowej Woli? Raczej nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Działy się procesy dobre i złe. Żadna większa firma nie zbankrutowała, choć kilka ma poważne problemy.

Największy znak zapytania stoi przed Liu Gongiem. Chiński koncern nie zaliczy roku 2015 do udanych. Szefowie firmy w Stalowej Woli nie komentują publicznie tej sytuacji. Ponoć kluczowym rokiem dla przyszłości firmy w Stalowej Woli będzie nadchodzący rok 2016. Czy Liu Gong – po spektakularnej wpadce z budową autostrad innej chińskiej firmy – okaże się kolejną porażką chińskiego biznesu w Polsce i Europie? W interesie Stalowej Woli na pewno leży, by Chińczycy poradzili sobie z problemami i tego trzeba im życzyć. Wbrew pozorom skomplikowaną sytuację ma Huta Stalowa Wola S.A. Wygląda na to, że firma uporała się z problemem podwozia do armatohaubicy, co ciążyło na jej wizerunku, ale na razie dużych zamówień brak. Rok 2015 HSW S.A. przeżyła trochę na jałowym biegu.

W przypadku tej firmy musi niepokoić fakt wpływu na jej sytuację zmian politycznych. PiS wymienia „nieswoich” na „swoich” bez ceregieli i niestety nie oglądając się na kwalifikacje. Miejmy nadzieję, że ewentualne zmiany personalne nie będą miały negatywnego wpływu na sytuację Huty. Elektrownia i Elektrociepłownia będące w strukturach Tauronu, to obok HSW S.A. największy podmiot gospodarczy z większościowym udziałem państwa. Z tego powodu, podobnie jak Huta, podatny jest na polityczne zawirowania zwłaszcza w wymiarze personalnym. Pewne ruchy kadrowe już na to wskazywały. Jednak największy wpływ na sytuację tej firmy mają problemy z ukończeniem budowy bloku parowo – gazowego. Opóźnienia sięgają roku, ale pojawiają się informacje, że większość trudności udało się pokonać. Jak najszybsze uruchomienie bloku parowo – gazowego jest w interesie miasta, które ma nie łatwą sytuację finansową. Szacuje się, że podatek od nieruchomości od bloku parowo – gazowego może wynosić nawet dwa miliony złotych. Nie lubiany w Stalowej Woli sektor aluminiowy w którym dominuje kapitał niemiecki ma się dobrze i chyba coraz lepiej. W przypadku firmy Alutec można mówić o dynamicznym rozwoju. Z kolei firma Uniwheels w mijającym roku rozpoczęła potężną inwestycję w której docelowo ma pracować nawet pięćset osób.Ponoć jednak to kres takich inwestycji Uniwheels`u w Stalowej Woli. Powodem ma być wyczerpywanie zasobów wolnej siły roboczej.

Zakończenie inwestycji i uruchomienie produkcji, to kolejna dobra informacja dla finansów miasta, które może oczekiwać kilkuset tysięcy złotych z tytułu podatku od nieruchomości. Trzeba nadmienić, że obie niemieckie firmy ścigają się o miano największego pracodawcy w Stalowej Woli.

Stalowowolski handel musiał w mijającym roku zmierzyć się z wyzwaniem, którym było otwarcie galerii Vivo. Inwestorzy zapowiadają dalszą rozbudowę galerii. Czy jednak do niego dojdzie? Można odnieść wrażenie, że w stalowowolskim handlu nie ma już miejsca na kolejnego dużego gracza, a słabe efekty części najemców w galerii Vivo zdają się to potwierdzać. Z drugiej strony już nie raz mówiono, że w Stalowej Woli nie ma już miejsca dla kolejnych galerii i dużych sklepów, a tymczasem po wejściu nowych żadna z już istniejących ani nie bankrutuje, ani się nie zamyka. Zatem jaki był ten rok dla Stalowej Woli pod względem gospodarczym? Podsumowując trzeba stwierdzić, że był niezły. Gospodarka rozwijała się
rozpędem z lat ubiegłych. Bilans miejsc pracy jest zdecydowanie dodatni, czyli więcej osób pracę dostało niż ją straciło. Zakończono i uruchomiono kilka inwestycji, które wzmocnią gospodarczą pozycję miasta. Wyraźnie jednak widać, że miasto wkrótce będzie potrzebować kolejnych impulsów rozwojowych. Niestety, widać również kilka elementów budzących wątpliwości. Jaki będzie rok 2016? O tym już następnym razem.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021