W Stalowej Woli

Bili rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

Bili rekord w udzielaniu pierwszej pomocy

Uczniowie, nauczyciele, a także zaproszeni strażacy i policjanci brali udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wydarzenie to odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli. Placówka ta przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Fundację Wieka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

16 października przypadał Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października, WOŚP organizuje taką akcję, która ma na celu wspólne promowanie w całym kraju nauki pierwszej pomocy.
W tej akcji już po raz trzeci bierze udział PSP nr 1. Jak zaznacza Małgorzata Jarocka – Reczek, pedagog w tej placówce, jest to wielka lekcja udzielania pierwszej pomocy. „Jedynka” uczestniczy też  w programie organizowanym przez WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”, przygotowanym przez WOŚP. Placówka otrzymała fantomy, książki, filmy a także inne pomoce edukacyjne do prowadzenia zajęć, a nauczyciele zostali przeszkoleni w tym zakresie. Dlatego też lekcje z udzielania pierwszej pomocy prowadzone są w szkole.  Zajęcia te są bardzo atrakcyjne, gdyż oprócz teorii jest także praktyka.

– Dla dzieci, które uczestniczą w tym programie, bicie rekordu jest okazją do przypomnienia i utrwalenia zdobytych już wiadomości. To jest jedna wielka wspólna lekcja udzielenia pierwszej pomocy, w której biorą udział dzieci, które zostały przeszkolone, a także nauczyciele oraz zaproszeni strażacy i policjanci.  Chodzi nam o to, by promować i pokazywać, że umiejętność  udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo ważna, że dzieci potrafią to robić, że cały czas się uczą  – mówi Małgorzata Jarocka – Reczek.
Dodaje, że uczniowie bardzo lubią zajęcia z udzielenia pierwszej pomocy, chętnie w nich uczestniczą. Wiadomo, że najmłodsi nie mają jeszcze tyle siły, by odpowiednio zrobić uciśnięcia, ale uczą się wielu innych potrzebnych rzeczy, na przykład tego, że trzeba sprawdzić, czy ktoś jest przytomny, jak skutecznie mają wezwać pomoc, jak ułożyć osobę poszkodowaną, a także oczywiście przeprowadzania resuscytacji.
Cieszy mnie bardzo to, że gdy prowadzę te zajęcie w jednym roku, a następne w kolejnym, to uczniowie pamiętają wiele z poprzednich zajęć. To wszystko oswaja ich z pierwszą pomocą, uczy tego, że nie są obojętni. Gdy wiedzą, że ktoś potrzebuje pomocy, to zainteresują się, nie przejdą obojętnie. Nawet opowiadają mi o takich sytuacjach – zaznacza.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021