W Stalowej Woli

Blisko 300 osób straci pracę?

Blisko 300 osób straci pracę?

Około 290 osób może stracić zatrudnienie w firmie Liugong Dressta Machinery w Stalowej Woli. W lipcu kończy się 4,5 letni pakiet socjalny na ochronę zatrudnienia pracowników. Ponadto, inwestor chiński zaczął wyprzedawać cześć majątku wraz z prawnikami.

O sytuacji tego zakładu, w którym obecnie pracuje około 1300 osób, mówił podczas konferencji prasowej Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej  NSSZ Solidarność Huty Stalowa Wola.
– Miało być produkowane 3 tysiące maszyn w ciągu 3-4, maksymalnie do 5 lat, miał być, wzrost zatrudnienia, a okazuje się, że już kończy się pakiet socjalny na ochronę zatrudnienia pracowników. W tej chwili widzimy, że jest wyprzedaż części majątku wraz z pracownikami, inwestorom prywatnym. Czyli zatrudnienie się wtedy zmniejsza. Pozbywanie się pracowników jest złym sygnałem, bo tego nie wolno robić – zaznaczał Szostek. Chodzi o byłe wydziały Huty M-10, M-8, a podobno do końca roku ma być sprzedany także M-17.

Przewodniczący przypomniał, że w tym roku skończył się zakładowy układ zbiorowy i został wynegocjowany nowy z inwestorem chińskim. – Oni faktycznie uważali, że załadowcy układ zbiorowy pracy powinien być w tego typu zakładzie, to jest plus dla nich, że to szanują. Gorzej jest z naszymi polskimi pracodawcami, którzy uważają, że takiego układu nie powinno być. Teraz dostaliśmy komunikat, że zbliża się okres ochronny. Zrobiono listę kilkuset prawników, którzy mają otrzymać świadczenia przedemerytalne i będzie się z nimi rozmawiać na temat odejść z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Oczywiście z niewielką gratyfikacją 5 tys. zł. Będzie się namawiać tych biednych ludzi, którzy przeszli tutaj gehennę, krzyż Pański w procesie restrukturyzacji od 1991 roku, na te 800 złotych świadczenia. Przecież to jest bandytyzm w biały dzień – mówił kategorycznie związkowiec. Zaznaczał, że nie będzie to program dobrowolnych odejść, gdyż firma chce  skorzystać z przepisu, który mówi, że 29 osób miesięcznie pracodawca może zwolnić bez powiadamiania urzędu pracy. Jest to zgodne z prawem.

Pracę może stracić około 290 pracowników z rożnych działów w zakładzie. Zatrudnienie jest tu obecnie na poziomie 1300 osób.

– Pracodawca tydzień temu poinformował nas, że będzie prowadził rozmowy z pracownikami. Jest to niedobre, w kontekście tego, że w Sejmie trwają rozmowy na temat ustawy emerytalnej, nie wiemy w jakim kształcie się ukaże. Wysłanie tych ludzi obecnie na świadczenia przedemerytalne, a być może mieliby możliwość przejścia na normalną emeryturę, jest niebezpieczne. Obawialiśmy się, że gdy skończy się pakiet socjalny, a nie zacznie się produkcja, rozwój, tak jak to było mówione, będziemy mieli kłopoty i te kłopoty zaczynają się pokazywać. Firma narzeka na regres na świecie,  jest to prawda, ale jak ktoś jest duży, to przetrwa kryzys, a oni są dużą firmą. Liczę na to, że przetrwają. Mamy jednak coraz większe obawy, że może być problem, i to bardzo poważny – mówił związkowiec.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Podwórko dla Pława otwarte

stw24.pl4 maja 2021

Co się zmieni w Miejskim Domu Kultury po remoncie ?

stw24.pl4 maja 2021

Wypadek drogowy- zderzenie ciężarówki z osobówką

stw24.pl4 maja 2021