W Stalowej Woli

Błonia nad Sanem w końcu zostaną zagospodarowane

Błonia nad Sanem w końcu zostaną zagospodarowane

Miejsce, o którego zagospodarowanie od lat upominają się mieszkańcy niebawem zyska całkiem nowy wygląd. Zamiast chaszczy i krzaków, powstanie bezpieczny teren rekreacyjny, w którym będzie można wypoczywać i aktywnie spędzać wolny czas. Mowa o nadsańskich błoniach. Pierwsze prace mają ruszyć w maju.

– Projekt zagospodarowania błoni nadsańskich, terenów zielonych w Stalowej Woli, jest oczekiwany przez mieszkańców od kilkudziesięciu dobrych lat. Przez ostatnie kilkanaście lat opinia publiczna była informowana o wielu zamiarach, o wielu planach, o różnych koncepcjach dotyczących zagospodarowania błoni. Ta kadencja samorządu, kiedy mam zaszczyt być prezydentem miasta Stalowej Woli, to kadencja nie koncepcji na papierze, to nie czas planów, ale ich realizacji, przy udziale środków europejskich, rządowych – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny, przedstawiając projekt techniczny zagospodarowania tego nadsańskiego terenu, który miasto przygotowało i złożyło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycja ta nie byłaby możliwa, gdyby miasto nie było właścicielem tego terenu. W ubiegłym roku samorząd przejął ponad 50 hektarów błoni i skomunalizował ten obszar. Miasto przystąpiło od razu do prac projektowych tworząc koncepcję i projekt zagospodarowania, jednocześnie przygotowując projekt unijny o dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Przygotowanie tego projektu nie było łatwe, gdyż jest to teren objęty programem Natura 2000, a także zalewowy, by na nim móc coś zrobić trzeba mieć odpowiednie zezwolenia, uzgodnienia instytucji wodnych, ochrony środowiska.

Kilka dni temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował listę rankingową samorządów, na której znalazły się miasta najwyżej ocenione w projekcie unijnym na zagospodarowanie terenów zielonych. Do tego projektu było złożone 101 aplikacji z całej Polski, Stalowa Wola znalazła się na 5. miejscu i wśród nielicznych samorządów jest na liście podstawowej na otrzymanie gigantycznego dofinansowania. Miasto jeszcze czeka na ostateczną ocenę merytoryczną i formalną.

Projekt ten łącznie przewiduje zagospodarowanie 60 hektarów zdegradowany terenów zielonych. To są trzy obszary: 45 hektarów błoni, 5 hektarów skarpy nad ul. Działkową oraz niecałe 10 hektarów parku w Charzewicach.

Całość projektu opiewa na kwotę 13 mln zł, z czego dofinansowanie ma wynieść 9,6 mln zł. To jest 85 proc. kosztów kwalifikowanych tego projektu. 1,5 miliona złotych jest to wkład własny kosztów kwalifikowanych i tyle samo, to koszty niekwalifikowane, które nie mogły być objęte tym projektem.

– To 5. miejsce w Polsce na liście rankingowej pokazuje, że nie tylko mamy wizję i pomysł na to miejsce, ale również mamy skuteczność w pozyskiwaniu środków na to, aby ten projekt stał się realny – zaznaczał prezydent. Wyjaśniał, że jeśli dalsza procedura oceny projektu będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem, jeśli nie będzie on zagrożony, to w maju tego roku ruszą pierwsze prace ziemne kształtujące ten teren, a w trzecim kwartale przyszłego roku obszar ten zmieni się nie do poznania. – W końcu Stalowa Wola po tylu latach będzie miała reprezentacyjny teren błoni i będzie mogła wykorzystać ten wielki potencjał terenu nadsańskiego – dodał prezydent.

Przetarg na prace ma ruszyć w maju, a finalizacja tej inwestycji ma być w 3. kwartale 2018 roku.

Samo zagospodarowanie błoni ma kosztować 11 mln zł. Pracami ma być objęty teren 45 hektarów od dawnego boiska aż do wysokości galerii Vivo.

Ten olbrzymi teren ma być w całości zmieniony, będą nowe aranżacje zielone, nowe nasadzenia, łąki kwietne, krzewy ozdobne, drzewa oraz alejki. Będą tam nie tylko tereny zielone, ale także rekreacyjne. Powstaną dwa boiska, jedno w pełni wyposażone piłkarskie o naturalnej, trawiastej nawierzchni, a drugie wielofunkcyjne, plażowe, a także place zabaw dla dzieci młodszych i starszych oraz duża siłownia terenowa. Będzie też plaża i drewniany taras tuż przy samej rzece. Będą także miejsca na ogniska i grille. Ciekawym elementem będą tzw. kontenery widokowe. W ramach tego projektu powstanie cały układ ścieżek do biegania, do jazdy na rowerze, do nordic walking. Będą dwa rodzaje ścieżek. Główna asfaltowa o długości ok. 2,5 km i szerokości od 2,5 do 3,5m, oraz 3,5 km ścieżek żwirowych, utwardzonych by można było biegać.

Będzie także miejsce na organizację dużych imprez plenerowych, jak np. Dni Stalowej Woli.

– Wszystkie te elementy małej i większej architektury będą zdobione elementami symboliki lasowiackiej, chcemy by to miejsce nawiązywało do naszej tradycji, tożsamości lasowiackiej – mówił prezydent. Jak zaznaczał, obszar ten nie będzie podlegał dość dużym zmianom i krajobraz błoni ma pozostać niezmieniony, ale jednocześnie ma być estetyczny, w odpowiedni sposób ukształtowany i dawać możliwości do rekreacji i wypoczynku na łonie natury, będą to zielone Ogrody Stalowej Woli. Tak nazywa się ten projekt – mówił włodarz.

Joanna Piechuta

IMG_4483 IMG_4486

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021