W Stalowej Woli

Bo w kobietach jest siła

Bo w kobietach jest siła

To nie jest tekst ósmomarcowy, choć wersy mogą się kojarzyć. Jeżeli już to dzięki posłankom Platformy Obywatelskiej, które przypominają, że równo sto lat temu Polki uzyskały prawa publiczne. W tym chociażby prawo wyborcze. Posłanki ruszyły w Polskę i zwołują rodaczki. Nic, albo niewiele, z feminizmu. – Wydarzenia jubileuszu stulecia niepodległości będą trwały, a my chcemy włączyć się w nie z naszym skromnym jubileuszem – wyjaśnia organizatorka spotkania w Stalowej Woli.

Skromność nie odbiera posłankom odwagi. – Trzy lata temu na spotkaniu we Wrocławiu Dalajlama Czternasty powiedział, że po jego śmierci kolejnym dalajlamą może być kobieta, gdyż ciężkie czasy, na które czeka świat wymagają kobiecej cierpliwości i rozumu – mówiła pos. Ewa Drozd. Na to musi zgodzić się najwyższy budda Tenzin Gjaco. Nie jest fanem feministycznej rewolucji, ale dajmy czas czasowi. Warto wspomnieć, że Polki prawa wyborcze, bo tak najczęściej określa się cały pakiet równouprawnienia, dostały 7. listopada 1918 r., czyli przed oficjalnym osiągnięciem krajowej niepodległości. W jednym z pierwszych swoich dekretów Piłsudski parafował to prawo trzy tygodnie później. „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel bez różnicy płci” – to zdanie stało się fundamentem równych praw obywateli powstającej RP.

Cztery posłanki przyjechały do Stalowej Woli – wcześniej m.in. do Rzeszowa i Krosna – na zaproszenie Renaty Butryn. Dziś radnej miejskiej, wcześniej posłanki PO. – Kto dziś pamięta, że Rzeczpospolita była jednym z pierwszych krajów, w których rozpoczął się proces równouprawnienia politycznego obywateli – mówiła Renata Butryn. Nie dodała, więc wyjaśniamy, że przed nami była m.in. Finlandia, a po nas USA (rok 1920), Szwecja (1921), a Francja pozwoliła swoim obywatelkom głosować dopiero po drugiej wojnie, w 1944 r. Jednak nie o same prawa wyborcze misji posłanek chodzi.

– Wprowadziliśmy płatny urlop rodzicielski przedłużając go z 26. tygodni do pełnego roku, wprowadziliśmy urlop ojcowski, świadczenia rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł, przez rok od urodzenia dziecka, sprawdziła się nasza Karta Dużej

Rodziny – wyliczały posłanki. To była oczywista odpowiedź na prorodzinne (m.in. pięćset plus) akcje rządzącego PiS, jakie podjęli wcześniej rządzący. Przed Stalową Wolą posłanki PO odwiedziły ponad 50 miast, a wszystko w ramach akcji „(S)prawa Polek”, która zakłada sto takich spotkań na 100-lecie niepodległości. Wszędzie rozmawiają o równości obywatelskiej, świadomości społecznej i opiece zdrowotnej. W ten sposób przygotowywany jest „Program dla kobiet”, który PO ma w przyszłym roku zgłosić w Sejmie.

– Wszędzie mówimy o prawach Polek i Polaków – mówi pos. Maria Janyska. – Czego oczekują, co im uwiera. Napiszemy program, który będzie realizowany w przyszłości. Mamy ambicję, by był to pierwszy pierwszy program pisany dla ludzi przez samych ludzi – wyjaśniała pos. Maria Janyska.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021