W Stalowej Woli

Bomba ekologiczna będzie wreszcie rozbrojona

Bomba ekologiczna będzie wreszcie rozbrojona

– Zakończył się proces wyłonienia wykonawcy rekultywacji stawów osadowych. Zapadł wyrok sądowy, który pozwala podpisać umowę z wykonawcą. Początkiem marca zostanie podpisana umowa – zapowiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny, podczas sesji Rady Miasta w Stalowej Woli.

To sąd rozstrzygnął, która firma startująca w przetargu wykona tę inwestycję, a sprawa toczyła się pomiędzy Hydrogeotechniką a konsorcjum Prote Technologie dla Środowiska i Mobruk. Zapadła decyzja korzystna dla konsorcjum, które wykona te prace za ok. 13,5 mln zł.

– Po tym długim okrasie batalii sądowej, procesie wyłaniania wykonawcy możemy przystąpić do rzeczowej realizacji tego zadania W marcu odbędzie się pierwsza narada z wykonawcą odnośnie harmonogramu prac, tego jak będzie realizowana ta inwestycja. Zdajemy sobie sprawę z trudności tych robót, z rozbrojenia tej bomby ekologicznej. Planujemy by prace rozpoczęły się 20 marca, a zakończyły we wrześniu 2018 r. To inwestycja, która będzie pod szczególnym nadzorem naszych służb. Wiemy jak ważny i trudny jest to temat – mówił prezydent.

Rekultywacja 6 stawów osadowych – składowiska odpadów niebezpiecznych,  znajdujących się na byłych terenach Huty Stalowa Wola będzie kosztować 30 mln zł. Miasto otrzymało na to zadanie  dofinansowanie w wysokości 24,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Rekultywacja będzie prowadzona w dwóch etapach – techniczna i biologiczna. W pierwszym będzie polegać na odcięciu możliwości migracji tych odpadów i unieruchomieniu ich. A w drugim etapie na ograniczeniu migracji wód opadowych. Powierzchnia zrekultywowanego terenu to 3,79 ha, a waga odpadów niebezpiecznych to 151 tys. ton

Przez lata przy w tym miejscu były składowane rożne substancje chemiczne, metale ciężkie, które były odprowadzane z produkcji. Są tam niebezpieczne związki, które bezpośrednio zagrażają zbiornikowi głównemu wody pitnej Dębica – Stalowa Wola – Rzeszów. W ostatnich latach był prowadzony monitoring jakości wody w glebach przyległych do  tych stawów. Wyniki jednoznacznie wskazywały, że dochodzi do przeciekania zbiorników. Najbardziej niepokojące dane, dotyczą stawu nr 6, jest podejrzenie, że podległa korozji.
Stawy te zostały wpisane na listę ponad 40 bomb ekologicznych w kraju.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021