W Stalowej Woli

Bruksela a może Wiejska?

Bruksela a może Wiejska?

Renata Butryn, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie wykazuje zbytniej aktywności w kampanii wyborczej. Pytanie brzmi: dlaczego? Już wyjaśniamy.

W polskiej demokracji system wyborczy jest dość skomplikowany. To, że nie zostało się wybranym w jednych wyborach, nie oznacza wcale, że za 2 – 3 lata w innych wyborach przegrany nie staje się wygranym. I taki przypadek mamy z Panią Renatą Butryn. Po nieudanej ostatniej kampanii do Parlamentu w 2015 roku, Pani Renata Butryn poniosła spektakularną porażkę nie zostając posłanką. W 2018 roku wystartowała w wyborach samorządowych ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, ku zaskoczeniu wielu uzyskała dobry wynik i została radną. Równie dużym zaskoczeniem jest więc start w wyborach do europarlamentu. Większych szans nie ma, a jednak lojalność względem partii wzięła górę.

Europarlament czy cichy plan powrotu na Wiejską?

Patrząc na listę Koalicji Europejskiej wydaje się, że walkę o fotel europarlamentarzysty rozstrzygną między sobą lider ludowców Czesław Siekierski oraz obecna posłanka i liderka PO na Podkarpaciu Krystyna Skowrońska. Umieszczenie Elżbiety Łukacijewskiej na 10 miejscu jest jasnym sygnałem, że nikt w Koalicji nie traktuje jej poważnie, a miejsce, które dostała wyraźnie oznacza wysłanie na „zieloną trawkę” w malowniczych Bieszczadach.

Po dokładnej analizie wychodzi na to, że głosy oddane w wyborach do europarlamentu na Krystynę Skowrońską, gdy ta zostanie europarlamentarzystką, dadzą mandat Renacie Butryn do parlamentu i bilet na Wiejską. Jest jeszcze w tej układance ważny element, czyli Mirosław Pluta, obecny wiceprezydent Tarnobrzega. Ale z naszych informacji wynika, iż nie jest zainteresowany powrotem na Wiejską i objęciem funkcji posła, gdyż jak dobrze wiadomo „rozdaje karty” w Tarnobrzegu.

Sytuacja jest więc ciekawa, a głosy oddane na Renatę Butryn mogą być dla Stalowej Woli bardzo kosztowne. Wygląda więc na to, iż wszystkie głosy ze Stalowej Woli powinny pójść na Krystynę Skowrońską, to otworzy Renacie Butryn drogę na Wiejską, a Stalowa Wola na takim rozwiązaniu może tylko skorzystać.

Marcin Swobodny

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021