W Stalowej Woli

Budynek OPS-u całkiem zmienił oblicze

Budynek OPS-u całkiem zmienił oblicze

Trwają intensywne prace przy rozbudowie Ośrodka Pomoc Społecznej w Zaleszanach. To duża inwestycja, gdyż do istniejącego obiektu dobudowywane jest nowe skrzydło, w ten sposób powierzchnia ośrodka będzie dwukrotnie większa.  Za tym zadaniem idzie nie tylko zmiana lokalowa, ale też poszerzona oferta tej placówki dla mieszkańców.

– Obecnie jest robiona elewacja, a także są wykonywane prace wykończeniowe wewnątrz, które są pracochłonne i wymagają czasu. Wszytko idzie zgodnie z planem. Termin oddania jest na  koniec października, ale jeśli nic nie stanie na przeszkodzie i będzie szło jak obecnie, to być może budowa zostanie ukończona wcześniej. Jestem tu codziennie, doglądam prac, na bieżąco rozmawiam z kierownikiem budowy. Wprowadzamy jeszcze drobne zmiany, które ustalamy wspólnie z wójtem,  takie, które można zrobić i które mogą w przyszłości udogodnić pracę i funkcjonowanie ośrodka – mówi Andrzej Szostek, kierownik OPS w Zaleszanach.
Jak zaznacza, dzięki rozbudowie cały ośrodek będzie w jednym obiekcie, a nie jak obecnie w dwóch,  kiedy to świadczenia rodzinne i pracownicy socjalni są w innym.

Cały budynek wraz z nową częścią ma dwie kondygnacje. By ułatwić dostęp osobom, które mają problemy z poruszaniem się i niepełnosprawnym, zostanie zamontowana winda zewnętrzna.
Nowością też będzie punkt obsługi klienta, który będzie służył także jako sekretariat w jednym. Miejsce to będzie znajdować się na piętrze zaraz przy wyjściu z windy. Na tej kondygnacji będzie też obsługa administracyjno-księgowa, sala konferencyjna., pomieszczenie dla Funduszu Lokalnego Smyk oraz pomieszczenie socjalne.

Natomiast na parterze będzie się mieścić ośrodek wsparcia dla osób starszych, coś na wzór klubu seniora. Osoby starsze będą mogły kilka razy w tygodniu uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, nie tylko kulturalnych, społecznych, ale też rehabilitacyjno – zdrowotnych. To będzie nowość w ofercie OPS-u. Tu też będą pomieszczenia dla pracowników merytorycznych: pracowników socjalnych i pracowników świadczeń rodzinnych .  W każdym pokoju po dwie osoby będzie przyjmować mieszkańców.

Modernizacja ośrodka ma przede wszystkim na celu poprawę warunków tak pracy jak i obsługi klientów. Obiekt OPS-u przed rozbudową nie był w najlepszym stanie. Nie był docieplony, przez stropodach uciekało ciepło, a z kolei podczas upałów wewnątrz było gorąco. Brakowało też pomieszczeń, w których w godnych warunkach można by było przyjąć klientów. Ponadto dzięki rozbudowie prawdopodobnie zostanie też zatrudnionych kilka osób, np. osoba do sprzątania, fizjoterapeuta.
Rozbudowa daje też nowe możliwości  dla rozwoju ośrodka, a takie ma w planach kierownictwo i władze gminy.  To między innymi zakup samochodu, którym będzie można dowozić mieszkańców całej gminy na zajęcia.
– Pomysłów na rozwój, na poszerzenie działalności, oferty ośrodka mamy dużo. Po zakończeniu robót zobaczymy jeszcze jakie nowe możliwości dała nam ta przebudowa. Czekamy też na pewne rozstrzygnięcia odnośnie dofinansowań – mówi Paweł Gardy, wójt Zaleszan.

Wartość tej inwestycji to niespełna 1 mln zł. Gmina otrzymała dofinansowanie na to zadanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w wysokości 85 proc., czyli z  własnego budżetu wyłożyła około 100 tys. zł.

Joanna Piechuta

DSC_0022 DSC_0023

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021