W Stalowej Woli

Budżet miasta na 2017 rok uchwalony

Budżet miasta na 2017 rok uchwalony

Przy dwóch głosach wstrzymujących się radni Rady Miejskiej w Stalowej Woli przyjęli budżet na 2017 rok, który opiewa na kwotę 339 mln zł. Zaplanowany deficyt to 25 mln zł. Miasto też zaciągnie pożyczki i kredyty na kwotę 40 mln zł.

– Przedstawiony projekt budżetu miasta na 2017 rok, to budżet historyczny z kilku powodów. To budżet rekordowy pod względem wielkości przygotowanego planu do realizacji na przyszły rok.  Aby pokazać jego skalę wzrostu i wielkości chciałbym zaprezentować pewien progres, w którym wspólnie uczestniczymy od początku tej kadencji, od uchwalenia budżetu 2015 i 2106 roku. To budżet pod względem wielkości, którego nigdy w Stalowej Woli nie było, nie przekroczył nigdy 250 mln zł – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. Przedstawiał kwoty budżetów z ostatnich dwóch lat i tak w 2015 r było to 193 mln zł a w 2016 r. – 224 mln zł.

Włodarz podkreślał, że w tym budżecie jest rekordowa kwota 111 mln zł przeznaczona na wydatki  majątkowe i zadania inwestycyjne, w tym 54 mln zł, to dotacje ze środków unijnych i rządowych. Kwota na inwestycje stanowi 32 proc. wszystkich wydatków.
– Te 111 mln zł, które zastanie zainwestowane w naszym samorządzie, w mieście, to nic innego jak rozpoczęcie wielkiego placu budowy, który będzie trwał od 2017 do 2019 roku na terenie Stalowej Woli. Ten wielki plac budowy obejmuje nie tylko zasadę zrównoważonego rozwoju, pod względem terytorialnego rozwoju miasta, czyli docenienia każdego osiedla. Strategia i plan tego budżetu, zakłada, że przygotowane inwestycje dają zrównoważony rozwój także pod względem funkcji poszczególnych miejsc, oczekiwań mieszkańców. To nie jest jedno zadnie, jeden kierunek rozwoju miasta. To szereg działań bardzo oczekiwanych, to wsparcie usług, handlu, przemysłu, strefy ekonomicznej i rozwoju gospodarczego, to szereg strategicznych rozwiązań komunikacyjnych – argumentował.

Nie wszyscy radni byli jednomyślni, by zagłosować za tym planem finansowym. Radny Franciszek Zaborowski zaznaczał, że on od dwóch lat zwraca uwagę na to, że miasto powinno oszczędzać. Przyznał jednocześnie, że planowany budżet jest nad wyraz ambitny i radni powinni zrobić wszytko, aby prezydentowi pomóc. Ostrzegał też, by uważać na stan zadłużenia i by miasto się nie przeinwestowało. – Obawiam się, że gdy „przeholujemy” z zadłużeniem, to wejdzie zarząd komisaryczny. Najbardziej wtedy ucierpi oświata, z uwagi na to, że dziś mamy dofinansowanie do 40 mln subwencji, a 30mln dokładamy z budżetu. Zarząd zostawi tylko samą subwencję – mówił. Podkreślał, że planowane zadłużenie na koniec przyszłego roku wyniesie 99 mln zł, a jeśli się podniesie, to sam koszt obsługi zadłużenia może kosztować 8 lub 10 mln zł. – I to jest bardzo poważna obawa. Czy nas na to stać? Nie wiem – mówił  radny. Dlatego też deklarował, że wstrzyma się od głosowania za budżetem.
Prezydent wyjaśniał, że koszt obsługi zadłużenia wyniesie 0,5 proc. całego budżetu.

Również radny Daniel Hausner stwierdził, że wstrzyma się od głosu. Ostatecznie plan finansowy miasta na przyszły rok został przyjęty, przy dwóch głosach wstrzymujących się – radnych Daniela Hausnera i Franciszka Zaborowskiego, pozostali radni głosowali za jego przyjęciem.

Najważniejsze zadania, przewidziane w budżecie miasta na 2017 r. to m.in. :
budowa łączników strefy przemysłowej z ul. Energetyków – 14 mln zł,
zakup 19 autobusów – 2,6 mln zł,
modernizacja ul. Poniatowskiego realizowana wspólnie z powiatem stalowowolskim – 3,5 mln zł,
przebudowa ul. Lipowej – 6,7 mln zł,
budowa poziomego przejścia przez tory – 1,3 mln zł,
budowa Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej – 21 mln zł,
termomodernizacja MOSiR-u – 12 mln zł,
remonty bieżące ulic w mieście – 2 mln zł,
modernizacja Miejskiego Domu Kultury – 2,5 mln zł,
rozbudowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – 5,7 mln zł,
modernizacja hali targowej – 1,5 mln zł,
budowa linii światłowodowej pomiędzy jednostkami miejskimi – 2,8 mln zł,
rozwój terenów zielonych – 12,5 mln zł,
rekultywacja stawów osadowych – 10 mln,
modernizacja Ogródka Jordanowskiego – 2 mln zł,
poprawa infrastruktury w szkołach – 1,2 mln zł.

Joanna Piechuta   

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021