W Stalowej Woli

Budżet powiatu na 2018 rok zatwierdzony

Budżet powiatu na 2018 rok zatwierdzony

18 głosami za i 1 wstrzymującym się radni powiatowi przyjęli budżet powiatu stalowowolskiego na 2018 rok.

Dochody zostały zaplanowane w wysokości 106 mln 200 tys. zł, w tym dochody bieżące na kwotę 92 mln 908 tys. zł i dochody majątkowe 13 mln 291 tys. zł. Wydatki zostały ustalone na kwotę 121 mln 200 tys. zł, w tym wydatki bieżące wyniosą 91 mln 488 tys. zł, a majątkowe 29 mln 711 tys. zł. Deficyt wynosi 15 mln zł, zostanie pokryty przychodami z emisji papierów wartościowych.

-Czasy tej kadencji są czasami inwestycji, dużych wydatków, wiec też i budżet jest dosyć napięty. 15 mln zł deficytu może budzić obawy, ale jeżeli chcemy wykonać to co zmierzaliśmy, co planowaliśmy, to mamy jedyną szansę. Mówię o bloku operacyjnym bo na ten cel przeznaczyliśmy 11 mln zł. Nie mamy innego wyjścia, musimy się zadłużyć. Chcemy zrobić blok operacyjny w 2018 roku i to jest naszym głównym zadaniem w dziale inwestycji. Oprócz tego zostało z poprzedniego roku dokończenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, więc 2 mln zł jeszcze w 2018 roku trzeba dołożyć – mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Dodał, że w budżecie są też inne zadania, jak np.utrzymanie szkół czy pomoc społeczna, ale najważniejsze inwestycje opiewają na 27 mln zł.

-Myślę, że są to inwestycje ważne, potrzebne i trafione. Ten budżet otwiera nam bardzo ważną drogę na przyszłość, jeśli chodzi o szpital powiatowy. Jeżeli nie zrobimy bloku operacyjnego, szpital nie ma racji bytu. Myślę, że ta inwestycja jest dla nas kluczowa – mówił starosta stalowowolski.

Głos w sprawie budżetu zabrał radny Robert Fila, który zwrócił uwagę na to, że zarząd powiatu nie przygotował się odpowiednio do przeprowadzania tak ważnych inwestycji w szpitalu.

-Zgadzam się, że blok operacyjny jest strategiczną inwestycją dla wszystkich. O tym, że będzie możliwość jej wykonania wiemy od wielu lat. Mam uwagi co do tego, że pan do tej inwestycji się nie szykował i nie przygotował. Jeśli wiemy, że czeka nas poważna, strategiczna inwestycja, to odmawiamy sobie wielu mniej ważnych rzeczy, tak by móc spokojnie tą inwestycję zrealizować, a przy okazji się nie zadłużyć. Pan ostatnio powiedział, że do odważnych świat należy i ja się z tym zgadzam, ale w przypadku gdyby pan inwestował swoje środki, swój biznes. Pan podejmuje decyzje i zadłuża powiat na koszt podatników i dzisiaj pan nie mógł zaproponować innego budżetu. Co roku toczymy tą samą dyskusję, czy rzeczywiście należy iść na całość? Trzeba kumulować pewne środki, które gdy pojawi się okazja, wykorzystywać je. Dzisiaj jesteśmy zadłużeni, mamy rekordowy deficyt – mówił radny Robert Fila.

Starosta wyjaśniał, że wszystkie zrealizowane dotychczas inwestycje były duże, ważne i potrzebne. A były to przebudowy ul. Przemysłowej, ul. Klasztornej, termomodernizacja obiektów powiatowych, remont SOR-u i lądowisko w szpitalu.

-Wykonaliśmy inwestycje, które są potrzebne. Dostaliśmy 10 mln zł na blok operacyjny i musimy sobie z tym poradzić. Dostaliśmy 7 mln zł dofinansowania na SOR i stoczyliśmy walkę o jego utworzenie, po pan jako starosta puścił SOR do Niska. Nie chciał pan tego robić. Stwierdziłem, że to nie w porządku by stalowowolski szpital, który jest potężny, nie miał takie oddziału. Zdaję sobie sprawę, że w powicie tych pieniędzy za wiele nie ma, ale jak zrobimy te duże inwestycje, to ich powtarzać nie będziemy – mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

W budżecie na 2018 rok, oprócz prac zaplanowanych w szpitalu, znalazły się dwie duże inwestycje drogowe. Pierwsza z nich, to opiewająca na ponad 5 mln zł, przebudowa drogi powiatowej nr 1019R na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1024R w miejscowości Pysznica do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1020R Brandwica-Jastkowice w miejscowości Jastkowice. Na ten cel powiat pozyskał środki z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej w wysokości 2 mln 725 tys. zł. Pozostałe środki pochodzić będą z budżetu powiatu i gminy Pysznica. Remont drogi potrwa 3 lata.

Natomiast druga inwestycja drogowa opiewa na ponad 3,5 mln zł i dotyczy przebudowy drogi powiatowej Grębów-Stany na odcinku ponad 5 km. Zadanie to będzie współfinansowane przez Nadleśnictwo Nowa Dęba oraz gminę Bojanów.

Małgorzata Petecka

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021