W powiecie

Budżet uchwalony, ale niekompletny

Budżet uchwalony, ale niekompletny

Rada Powiatu Stalowowolskiego uchwaliła budżet na 2016 rok przy 20 głosach za i 2 sprzeciwu. Ten plan wydatków i dochodów będzie jeszcze modyfikowany w ciągu roku.

Dochody budżetu wynoszą blisko 96,9 mln zł, a wydatki 97,3 mln zł. Deficyt wynoszący 437 tys. zł, zostanie pokryty przychodami z emisji papierów wartościowych.
Rezerwa ogólna wynosi 384 tys. zł, a celowa 962 tys. zł, z czego m.in. 800 tys. zł jest przeznaczone na zadania oświatowe.
Jak zaznaczał starosta Janusz Zarzeczny, przyszłoroczny budżet jest dosyć trudny, gdyż powiat nie ma zbyt wielu środków.
Ambicje są duże, chlelibyśmy żeby powiat realizował te zdania, które są ważne dla mieszkańców. Dlatego w ciągu roku będziemy starali się ten budżet modyfikować. To jest budżet wyjściowy. Na sesji w marcu będą wprowadzane znaczące zmiany. Na pewno niedosyt radnych może budzić kwota wydatków majątkowych, która wynosi 6,3 mln zł. To kwota niesatysfakcjonująca – mówił starosta.
Zaznaczał, że są przygotowywane programy do realizacji w 2016 r., które nie są nieuwzględnione w tej w uchwale budżetowej. To programy z dofinansowaniem zewnętrznym, a nie samodzielne inwestycje. Chodzi o: przebudowę boiska do piłki nożnej przy LO im. KEN, przybudowę sali gimnastycznej przy ZSP nr 2, przebudowę mostu na Sanie, modernizację energetyczną CKUiODiDZ, CEZ-u, ZSP nr 1, ZSP nr 3, a także plany dot. przebudowy dróg: Grębów – Stany, Zarzecze Rzeczyca Długa. Ponadto są prowadzone rozmowy z włodarzami wszystkich gmin na temat inwestycji drogowych.

Jak podkreślał starosta, bardzo istotne inwestycje dot. szpitala. – Wydatki jeśli chodzi o szpital są astronomiczne. Jeśli chlelibyśmy zrealizować wymagania określone przez Ministerstwo Zdrowia, to w najbliższych latach potrzebne jest około 30 mln z. W tym roku planujemy dostosowanie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz sal udarowych na oddziale neurologicznym do obowiązujących standardów. To koszt rzędu 2 mln zł – wyjaśnia. Zaznacza, że prowadzone są rozmowy z wójtami jak i prezydentem Stalowej Woli w sprawie wspierania tej placówki.

Również ogromne pieniądze pochłania oświata, na którą idzie około 40 proc. budżetu powiatu. Subwencja oświatowa nie pokrywa zapotrzebowania. Powiat dopłaca średnio około 3,5 mln zł. Jedyna placówka, która jest na plusie to Zespół Szkół nr 6 Specjalnych.

– Zdaję sobie sprawę, że można krytykować budżet, bo każdy ma do tego prawo. Uważam jednak, że jest on krojony na miarę naszych możliwości. Rozpasanie nic nie da. Można mieć chęci, tylko trzeba mieć pieniądze na ich realizację. Natomiast w trakcie roku będziemy wprowadzać te nowe inwestycje, które naszym zdaniem są najważniejsze i na które będzie można otrzymać dobre dofinansowanie ze środków zewnętrznych – mówi Janusz Zarzeczny. Dodaje, że najgorsza sytuacja jest jeśli chodzi o dofinansowania na drogi, gdyż nie ma programów. Zwrócił uwagę również na to, że wcale większość środków nie idzie na Stalową Wolę, że gdyż wszytko co się dzieje w tej gminie służy mieszkańcom całego powiatu, ze szkół, szpitala korzystają wszyscy.

To jest budżet wyjściowy, będzie jeszcze modyfikowany. Razem będziemy decydować o jego zmianie – zaznaczał.

Nie wszystkim radnym podobał się budżet, z sali padały słowa krytyki. M.in. głos zabrał radny Robert Fila, były starosta. – Ładnie Pan mówi, to trzeba przyznać, jednak mam wątpliwości, gdzie się znajduję. Sesja, na której uchwala się budżet, to sesja, na której mówi się mówi się o konkretach. To znaczy, że przychody i wydatki są przeniesione na papier, rozpisane na poszczególne zadania, jest zapewnione finansowanie – mówił radny zawracając się do starosty. Zauważył, że budżet uchwalony w ostaniom roku za poprzedniej kadencji, sprawdził się. Był to budżet, który przywidywał rozwój powiatu. – Był o ponad 20 proc., czyli 20 mln wyższy niż tegoroczny. – W ciągu ostatnich 5 lat tak niskich wydatków budżetu nie było – stwierdził Fila.

Cynicznie budżet skompletował radny Zbigniew Cholewiński. – Gdy rok temu uchwaliliśmy budżet, powiedziałem, że jest mało ambitny, że to jest budżet, który przygotował księgowy, a nie strateg. A w tym roku, to szukam jakiegoś przymiotnika i nie mogę w ogóle znaleźć.
Jakoś to będzie. Tak mogę powiedzieć, to jest budżet jakoś to będzie – podsumował radny.

Najważniejsze inwestycje:
Dofinansowanie zadania pn. „Kompleksowa termomodernizacja obiektów oświatowych będących własnością powiatu stalowowolskiego dotyczy: budynku ZS Nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli” – 200.000 zł
Przebudowa drogi powiatowej – ul. Klasztornej w Stalowej Woli w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016– 2019” – 3 490 225 zł
Kompleksowa termomodernizacja obiektów oświatowych będących własnością powiatu: dotyczy budynku ZS Nr 6 Specjalnych – 971 362 zł
Przebudowa instalacji ciepłej wody w oparciu o zastosowanie kolektorów słonecznych w Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli – 359 230 zł
Budowa orlika lekkoatletycznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli – 698 898 zł
Dotacja celowa dla Gminy Stalowa Wola na wsparcie finansowe i wspólną realizację projektu pn. „Budowa skrzyżowania ulic: Ofiar Katynia, Mickiewicza, Solidarności i nowoprojektowanej w Stalowej Woli – 171 000 zł
Zakup klimatyzatorów do pomieszczeń w budynku Starostwa Powiatowego, uzupełnienie sprzętu komputerowego dla wydziałów urzędu, zakup regałów jezdnych do archiwum – 190 000
Utworzenie ogrodu dydaktyczno – rekreacyjnego przy ZSP Nr 3 w Stalowej Woli – 100 000.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Nowy rok już w murach szkolnych

stw24.pl1 września 2021