kultura i rozrywka

BYŁ 2017, BĘDZIE 2018

BYŁ 2017, BĘDZIE 2018

BYŁ 2017, BĘDZIE 2018

Skończył się rok 2017, zaczyna się rok 2018. Jaki był ten miniony i czego spodziewać się po tym przychodzącym? Mijający rok dla Stalowej Woli był dobry. Trwa rozmach inwestycyjny, a bezrobocie nie jest problemem. Co prawda nie ma nowych inwestorów, ale większość tych, którzy są radzą sobie dobrze i to jest dobry prognostyk dla gospodarki w mieście. Dzięki układom politycznym prezydenta Lucjusza Nadbereżnego do Stalowej Woli płynie rzeka pieniędzy. To dobrze. Źle, że większość tych pieniędzy idzie na inwestycje, które w przyszłości nie przyniosą miejsc pracy ani nie zwiększą wpływów budżetu będą jedynie drenowały budżet Są nawet przedsięwzięcia, którym powinno przyjrzeć się CBA, jak zakup budynku po “Mostostalu”. Zakres inwestycji może imponować i to dobrze. Gorzej, że to wszystko kosztem gigantycznego zadłużenia miasta. Na razie wszystko wygląda nie groźnie. Jednak już wkrótce te długi odezwą się czkawką i oby miasto się nie zakrztusiło.

W samym mieście rok 2017 był jak inne. Miasto się niestety nadal wyludnia. Jak co roku kilka samobójstw i można by powiedzieć, że poza tym wszyscy zdrowi gdyby nie tragedia z nożownikiem. To niestety rzuciło niezasłużony cień na miasto. Władze miasta dbały, żeby mieszkańcom nie brakowało atrakcji i rozrywki i większość imprez sprawdziła się. Niestety słabo wypadła ta najważniejsza w minionym roku, czyli obchody rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Mówiąc jednym zdaniem było za drogo i zbyt tandetnie. Wyraźnie zabrakło świeżych pomysłów na miarę wystawy o COP-ie sprzed kilkunastu laty. Stalowa Wola nieuchronnie się starzeje. Na pociechę trzeba powiedzieć, że kluby emerytów to najaktywniejsza część społeczności miasta.

Jest to chyba ewenement na skalę co najmniej województwa. Rywalizowali z nimi wolontariusze gdzie dla odmiany dominuje młodzież. Szkoda, że te środowiska nie mogą dłużej liczyć na wsparcie władz miasta.

W sporcie również bez większych emocji jeśli nie liczyć kolejny raz ratowania się trzecioligowych piłkarzy przed spadkiem. Chyba i tym razem bez “czary mary” się nie obeszło. Jedyna dyscyplina, która miała większe osiągnięcia, to boks, ale Stalowa Wola raczej na stałe straciła większe zainteresowanie tą dyscypliną. Umiarkowanych emocji i sukcesów jak zwykle dostarczyli lekkoatleci. Były one umiarkowane, czyli mniejsze niż w latach ubiegłych. Nieźle ma się w Stalowej sport masowy. Uliczne i terenowe biegi zawsze mogły liczyć na dobrą frekwencję. Podobnie było z wyścigami i rajdami rowerowymi. Jazda na rowerze staje się w Stalowej Woli modą o czym świadczy dobre przyjęcie inicjatywy władz miasta “roweru miejskiego”.

Kultura w Stalowej Woli ma się dobrze, co nie znaczy, że nie mogło być lepiej. Tradycyjnie dobry poziom utrzymuje Muzeum Regionalne, które po remoncie zaświeciło dodatkowym blaskiem. Miejski Dom Kultury cały czas na swoim przyzwoitym poziomie z przebłyskiem teatru im. Józefa Żmudy. Rok 2017 pokazał, że Stalowa Wola dorobiła się kilku na prawdę dobrych chórów, a wszystko to przecież zespoły amatorskie.Tylko jeden człowiek kultury o kulturze zapomniał . Cały czas działa ciekawe środowisko literackie w którym wybijają się poetki i poeci. Wyraźnie w tym roku mniej widoczni byli artyści uprawiający sztuki plastyczne. Za ważne wydarzenie kulturalne trzeba uznać otwarcie kina “Helios”. W związku z tym można liczyć na wzbogacenie oferty filmowej, bo do tej pory było z tym w Stalowej Woli słabo.

Podsumowując mijający rok dla Stalowej Woli trzeba ocenić między przyzwoity a taki sobie. W 2018 będziemy żyć pod ciśnieniem wyborów samorządowych. Na razie nie zapowiadają się wydarzenia gospodarcze, które byłyby nową jakością w krajobrazie przemysłowym miasta. Zapewne padnie wiele obietnic. Podchodźmy do tego na trzeźwo. Miejmy nadzieję, że rok 2018 co najmniej nie będzie gorszy od 2017.

Weronika Przestój

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Stalowa Wola – tu również rodziła się „Solidarność”

stw24.pl10 sierpnia 2020
woda-kran

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl10 sierpnia 2020

Stalowowolskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

stw24.pl10 sierpnia 2020

Voster ATS Team na Czech Tour

stw24.pl6 sierpnia 2020

Centrum aktywności seniora już za pół roku

stw24.pl5 sierpnia 2020
uwaga -wstep-wzbroniony

Uwaga – obowiązuje zakaz wstępu na teren poligonu!

stw24.pl3 sierpnia 2020

Afryka, escape room, warsztaty z koniem w MBP

stw24.pl3 sierpnia 2020

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moje Miasto Przyszłości – Stalowa Wola 2050”

stw24.pl31 lipca 2020

Syreny alarmowe w Gminie Radomyśl n/Sanem

stw24.pl31 lipca 2020