Fotorelacje

Casimiro w stulecie urodzin – wystawa

Casimiro w stulecie urodzin – wystawa

Nowatorski, wyprzedzający swoją epokę – tak można powiedzieć Kazimierzu Kwiatkowskim „Casimiro”, którego prace są prezentowane na wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Ekspozycja powstała w stulecie urodzin tego malarza.

Ekspres wieczorny1

Jak podkreślała podczas wernisażu Lucyna Mizera, dyrektor muzeum, ta wystawa ma na celu wydobycie z niepamięci artystę bardzo ciekawego, wybitnego kolorystę. A setna rocznica jego urodzin jest doskonałą okazją do pokazania jego prac.

– Ta wystawa jest taką namiastką twórczości Kazimierza Kwiatkowskiego. W trakcie powstawania wystawy okazało się, że jest o wiele więcej prac, zwłaszcza w zbiorach prywatnych. Odkrywaliśmy je wspólnie z rodziną artysty. Mimo, że jest to namiastka twórczości, to myślę, że można prześledzić jak kształtowała się. Od etapu koloryzmu, dynamiki, szybkich pociągnięć pędzla, kiedy szukał swojego stylu, przez prace fakturalne, gdzie jest bawienie się formą, fakturą, przez takie uspokojenie, refleksję, czystą formę po filozoficzne podejście do życia. ludzkiej egzystencji czy piękna przyrody. Kazimierz Kwiatkowski poprzez swoje obrazy chciał rozmawiać z widzem, proponuje jakiś temat i zmusza wręcz do przemyśleń. To też uczta kolorystyczna dla naszych oczu – mówi Anna Szlązak, kurator wystawy.
Obecny na wystawie syn artysty, fotograf Dariusz Kwiatkowski, dziękował muzeum za zorganizowanie wystawy, szczególnie Annie Szlązak, za ogromną pracę włożoną w znalezienie prac. Jak zaznaczał on i jego rodzeństwo odziedziczyło talent po ojcu, każdy z nich potrafi rysować, choć z malarstwem najbardziej związana jest najmłodsza siostra. Jak zaznaczał Dariusz Kwiatkowski, wiele prac ojca jest w prywatnych zbiorach, bo ten często rewanżował się w ten sposób, a było to w latach komuny.

Droga do Emaus

Na wystawie zaprezentowanych jest kilkadziesiąt prac artysty, które pokazują każdy etap jego ciekawej twórczości, także tych związanych ze Stalową Wolą. To głównie obrazy z kolekcji prywatnych, ale także ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Biografia artysty.
Kazimierz Kwiatkowski urodził się 22 listopada 1915 r. w Połtawie na Ukrainie, zmarł 26 grudnia 1988 r. w Krynicy. Rodzice artysty mieszkali początkowo w Kowlu. W wyniku przesiedleń podczas I wojny światowej najpierw trafili do Połtawy (gdzie urodził się Kazimierz), następnie do Odessy, aby potem wrócić do polskiego już Kowla. Ojciec Adolf oraz matka Amelia z domu Sobiepan oprócz Kazimierza mieli jeszcze starszego syna Feliksa, młodszego Józefa oraz córkę Adelę1.
Dziecięce lata spędzone na Ukrainie zapewne ukształtowały wrażliwość przyszłego artysty na otaczające piękno natury. Od najmłodszych lat rysował, był niespokojnym duchem. W wieku 14 lat uciekł z domu w głąb Rosji. Po tym incydencie ojciec umieścił go u ciotki w Warszawie i dzięki temu młody Kazimierz zaczął się kształcić w ówczesnej warszawskiej Państwowej Szkole Zdobnictwa i Malarstwa2.
W okresie okupacji wrócił do Kowla. Na tych terenach tworzyły się w tym czasie struktury 27 Armii Krajowej. Kazimierz wraz z ojcem i młodszym bratem Józefem3 wstąpili do jednego z oddziałów samoobrony przed Ukraińcami. Po niemieckiej obławie – zostali wywiezieni do Niemiec na roboty4. W północnych Niemczech Kazimierz pracował jako rysownik i kreślarz. Po powrocie z robót zatrzymał się w Poznaniu. Tam poznał Wandę, z którą wziął ślub, niedługo potem urodził się ich syn Dalegor (ok. 1944). Niestety kilka miesięcy później Wanda została zamordowana przez rosyjskich żołnierzy. Po wyzwoleniu Poznania w 1945 roku, Kazimierz został aresztowany na kilka miesięcy przez władze komunistyczne, ze względu na wcześniejszą pracę w Niemczech.
Jeszcze w Poznaniu poznał swoją drugą żonę, Kazimierę z domu Połuboczko. Zaraz po wojnie, kiedy wszyscy szukali swoich bliskich przez Polski Czerwony Krzyż, Kwiatkowscy dowiedzieli się że część rodziny zamieszkała w Stalowej Woli. Dlatego najprawdopodobniej już w 1949/50 osiedlili się w hutniczym mieście. W Stalowej Woli przyszły na świat dzieci Kazimierza i Kazimiery: Dariusz, Grzegorz, Jacek, Justyna i Wioletta.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020