W Stalowej Woli

Chcesz pomagać, uważaj na „cwane puszki”

Chcesz pomagać, uważaj na „cwane puszki”

Jak mądrze pomagać, nie dać się oszukać tym, którzy żerują na ludzkiej krzywdzie i wykorzystują uczciwość innych, o tym podczas konferencji mówił Konrad Mężyński, prezes stowarzyszenia Dobro Powraca, a także Anna Haniecka z Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli oraz asp. sztab. Andrzej Walczyna z komendy policji. 

Nieprzypadkowo spotkanie to zostało zorganizowane właśnie w okresie przedświątecznym, gdyż w tym czasie jest organizowanych wiele różnych zbiórek. A oszuści wykorzystują, moment, kiedy każdy się śpieszy i jest zaaferowany zakupami.

– Mam sygnały, że pojawiły się na terenie miasta puszki, o których my tak naprawdę nic nie wiemy, nazwałem je „cwane puszki”, bo ktoś podszywa się pod stowarzyszenie. Ktoś stoi z takimi puszkami obok dworca PKS lub chodzi po blokach i zbiera pieniądze. My takiej zbiórki nie prowadzimy. Skupiamy się na zbiórce pieniędzy na konto, bądź na zbiórkach wewnętrznych. Te prowadzimy w urzędach, szkołach czy podczas koncertów i aukcji organizowanych dla konkretnych osób. Tak, jak było to w przypadku Łukasza Sobiły. Zrobiliśmy koncert, po którym zebrane pieniądze były zliczane przez komisję, był spisany protokół i cała kwota została przekazana na konto. Nie prowadzimy zbiórek, na których ktoś stoi z puszką i zbiera pieniądze – zaznacza Konrad Mężyński. Dodaje, że w razie wątpliwości najlepiej bezpośrednio kontaktować się ze stowarzyszeniem. Ponadto zaznacza, że Dobro Powraca, zbierając pieniądze, całą zgromadzoną kwotę przeznacza, na rzecz osoby, na którą była prowadzona zbiórka.

W tym momencie stowarzyszenie ma pięcioro podopiecznych, dla których zbiera pieniądze, to:

– Łukasz Sobiło z Zarzecza, dla którego potrzebna jest kwota blisko 300 tys. zł na zakup leku ratującego życie,

– 9-letni Antoś ze Stalowej Woli, który potrzebuje pieniędze na zabiegi rehabilitacyjne i na leczenie po poparzeniu. Chłopiec 7 lat temu uległ poważnemu poparzeniu, które objęło duży obszar ciała,

– dwie panie: Zosia i Helena ze Stalowej Woli, chore na raka trzustki, czekają na zabieg, który jest wykonywany w Polsce, kosztuje około 73 tys. zł.

– Krzysztof Sowa – Puszczyk, wokalista zespołu punkowego, który doznał poważnego wypadku komunikacyjnego.

Anna Haniecka z Urzędu Skarbowego zachęcała do przekazywanie darowizn przez rachunek bankowy na rzecz danej organizacji, stowarzyszenia. – Oprócz tego, że pomagamy wybranej osobie, mamy pewność, że pieniądze trafiły właśnie do niej. Taką darowiznę można sobie odliczyć w zeznaniu rocznym od dochodu – podpowiada. Wyjaśnia, że podatnicy, którzy dokonują wpłat na rzecz organizacji, które działają na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, świadczą usługi w zakresie ochrony zdrowia, kultury, nauki czy pomocy społecznej, mogą takie darowizny sobie odliczyć. Osoby fizyczne, jeżeli dokonają takiej wpłaty mogą odliczyć do 6% swojego dochodu, natomiast osoby prawne do 10%. Warunkiem, aby skorzystać z takiego odliczenia jest posiadanie dowodu wpłaty na rachunek bankowy stowarzyszenia. wyciągu z rachunku bankowego lub przelewu.

Do tego, by przekazywać pieniądze na znane organizacje, a nie przypadkowym osobom, które niekoniecznie działają uczciwie, zachęca Andrzej Walczyna.
W czasie przedświątecznym jest bardzo dużo różnych charytatywnych przedsięwzięć. Ten okres naszej hojności mogą wykorzystać oszuści, którzy wyłudzają pieniądze na różne, nie związane z pomocą działania. Chciałbym przestrzec przed takimi osobami – zaznacza. Dodaje, że osoba, która kwestuje, powinna mieć identyfikator ze zdjęciem, na którym powinna być też informacja o tym, że zbiórka jest zarejestrowana. Zgodnie z nową ustawą o zbiórkach publicznych, każda zbiórka publiczna podlega rejestracji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Takiej zgody nie wydaje teraz wójt, burmistrz czy prezydent. Puszka, do której zbierane są pieniądze powinna mieć banderolę, tak aby nie było możliwe wyciąganie datków. Policja wyrywkowo sprawdza osoby kwestujące.

W przypadku, gdy ktoś ma wątpliwości, co do tego, że osoba, która zbiera pieniądze na uczciwy cel, trzeba powiadomić o tym policję. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, wskazać miejsce, w którym porusza się dana osoba, poda co jak wygląda, wtedy patrol będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba działa zgodnie z prawem.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021