W Stalowej Woli

Chodnik nie dotrze do miasta?

Chodnik nie dotrze do miasta?

Chodnik o długości około 4 km powstanie wzdłuż drogi krajowej nr 77 i połączy miejscowości Karczmiska i Agatówkę w gminie Zaleszany. Tym samym ciąg ten swój koniec będzie miał na granicy ze Stalową Wolą, przy rozjeździe na trasę Podskarpową i ul. Sandomierską. Tym samym skończy się na granicy gminy wiejskiej z miejską.

Droga nr 77 biegnąca od Sandomierza przez Gorzyce, Zaleszany, Turbię do Stalowej Woli jest bardzo niebezpieczna. Często dochodzi tu do wypadków drogowy, nawet tych z najtragiczniejszym skutkiem. Dlatego też, by zwiększyć bezpieczeństwo władze gminy Zaleszany starły się o budowę chodnika wzdłuż części tej trasy. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe nad budową chodnika, od Karczmisk do Agatówki, który będzie miał długość ponad 4 km. Całkowity koszt tej inwestycji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje na ponad 3,5 mln zł, a zakończenie prac jest planowane jeszcze w tym roku.

Chodnik zatem zakończy się na granicy ze Stalową Wolą. A kontynuację drogi nr 77 stanowi obwodnica Stalowej Woli, a także główna ulica wjazdowa do miasta czyli ul. Sandomierska. Co prawda, ta droga została uwolniona od ruchu tranzytowego, jednakże wciąż ruch wewnętrzny samochodów ciężarowych i osobowych jest duży. Dodatkowo, brak chodników i ścieżki rowerowej pogłębia problem zagrożenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poruszających się ul. Sandomierską. Dlatego też, radny Łukasz Durek, podczas ostatniej sesji Rady Miasta wystąpił z prośbą, by miasto poczyniło niezbędne kroki, aby ciągi piesze nie kończyły swojego biegu w Agatówce, na granicy miasta, ale były kontynuowane ul. Sandomierską aż do Rozwadowa. Inwestycja ta znacząco poprawiłaby skomunikowanie os. Charzewice ze Stalową Wolą.

sandomierska2

– Okoliczni mieszkańcy od lat kierują prośby do władz miasta o budowę ciągu pieszo-rowerowego. Brak chodnika, nierówne i wąskie pobocze drogi, głębokie rowy szczególnie sprzyjają wypadkom, zwłaszcza w czasie opadów atmosferycznych. Istotnym wydaje się również stworzenie ścieżki rowerowej, gdyż wyprzedzające się pojazdy podnoszą ryzyko wypadków z udziałem rowerzystów.

Poprawa bezpieczeństwa jest kluczowym argumentem przemawiającym za zlokalizowaniem inwestycji infrastrukturalnych na ul. Sandomierskiej. Ponadto, niezmiernie ważne jest, aby trasa łącząca sąsiadujące ze sobą gminy, wyglądała należycie do pełnionej roli. Stan w jakim obecnie znajduje się ul. Sandomierska podkreśla natomiast peryferyjność omawianego obszaru. W trosce o zrównoważony rozwój Stalowej Woli sytuacja ta bezsprzecznie powinna ulec zmianie – apelował radny w imieniu mieszkańców.

Pierwsze prace, w kierunku modernizacji ul. Sandomierskiej zostały już zrobione. Jak zaznaczał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, ulica ta znalazła się w wykazie inwestycji na ten rok. Do końca października ma zostać wybrany wykonawca, który zrobi projekt prac koncepcyjnych modernizacji tej drogi. Na ten cel jest zarezerwowane blisko 18,5 tys. zł.

– Wszystkie rozstrzygnięcia dotyczące planów, zakresów czy dat, kiedy będziemy mogli przystąpić do realizacji modernizacji tej ulicy będą znane w październiku. My nie mamy możliwości, by ubiegać się o dofinansowanie z GDDKiA o dofinansowanie, gdyż jest to droga lokalna – wyjaśniał prezydent.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021