kultura i rozrywka

Chrzest Polski w „Gżegżółkach”

Chrzest Polski w „Gżegżółkach”

Około 100 osób zmierzyło się w VIII Stalowowolskim Dyktandzie „Gżegżółki”. W tym roku jego tematyka była związana z rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski.

Dyktando odbyło się w Auli Politechniki Rzeszowskiej, wzięły w nim udział osoby w rożnym wieku. Dotychczas jeszcze nikt bezbłędnie nie napisał tego tekstu, czy tak będzie w tym roku? To okaże się podczas ogłoszenia wyników, co nastąpi dziś około godziny 19.45 na głównej scenie przed  Miejskim Domem Kultury. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne: I miejsce – 1500 zł, II miejsce – 1000 zł, III miejsce – 500 zł.

Tradycyjnie już od samego początku istnienia tego konkursu tekst układa Anna Garbacz. Jak sama mówi za każdym razem jest to dla niej wyzwanie, a może nawet co roku coraz większe, gdyż boi się, że skończą się trudne słowa.
– Staram się zawsze coś takiego znaleźć, co może sprawić kłopot. |Wydaje mi się, że co roku jest mi coraz trudniej układać dyktando. Martwię się, żeby nie było za łatwe, żeby nie było za trudne, a także za długie, ani za krótkie. To jest dla mnie duży stres. Przez cały rok zbieram sobie słowa, notuję, a potem już jakiś czas przed dyktandem, jak wiem jaki ma być motyw przewodni, to staram się ułożyć tekst. Kolejny etap, to jest dopracowywanie, zmienianie, utrudnianie, ułatwianie. Mogę zdradzić, że jeszcze dziś o godzinie 10, czyli na godzinę przed dyktandem, coś zmieniałam w tekście – mówi autorka. Jak zaznacza „Gżegżółki” są zabawą ortograficzną, jest tu nagromadzenie wyjątków, rożnych utrudnień. W codziennym życiu te osoby, które na dyktandzie zrobią nawet kilka błędów, zapewne piszą zupełnie bezbłędnie.

Tekst „Gżegżółek” dyktował uczestnikom Grzegorz Prokop z Miejskiego Domu Kultury.

Tekst:

W pół wieku po Milenium
(„)Zważywszy, że chrzest Mieszkowy dokonał się w przedschizmatyckich czasach,  nie sposób nie rzec, że książę dalekosiężnie przewidział usytuowanie  państwa polskiego w kulturze Zachodu(”) – pisał sędziwy duchowny.  To nie homilia była, lecz prolog filmu. Otóż ksiądz rezydent z parafii  borniańskosulinowskiej wyżywał się jako reżyser amator, przygotowując  historyczno-religijny (historycznoreligijny) wideoreportaż. Wtem spoza odrzwi plebanii wychynęła Maciejowa, znowuż w zwarzonym humorze.  Dzierżyła nadbutwiałe, niemniej bezcenne, białe kruki. Czegóż tam nie było! Łacińska Wulgata, grecka Septuaginta, tradycyjny Wujkowy przekład Pisma Świętego, a nawet staro-cerkiewno-słowiańskie wyimki z Nowego Testamentu.  Ale dorzucono też niby-sensacyjny chłam o Państwie Wielkomorawskim i lśniąco  niebieską, acz sfatygowaną, Biblię Tysiąclecia.  Gdyby nie ksiądz-bibliofil, któremu zhandlowali te książki na pchlim targu,  toby je niechybnie zmełli w papierni albo zhajcowali w piecu. – („)Ktoś tu jest beztroski jak boża krówka i hojny dla pseudoksięgarzy – prychnęła gospodyni hardo. – A ja na obiad podam chyba li tylko jarmuż i  kronselki(”).

 Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl20 lipca 2021

Świetlica w Korabinie zyskuje nowy wygląd

stw24.pl17 lipca 2021