W powiecie

Cmentarne hieny

Cmentarne hieny

W Zaklikowie i w Stalowej Woli podobny problem. Nie ma kto sprzątać śmieci na cmentarzach parafialnych. Niby sprawa powinna być jasna, czyli sprząta na swój koszt administrator cmentarza, a tym jest parafia.

Niestety, sprawa w praktyce nie jest już taka prosta, bo proboszczowie chętnie za pochówek wezmą, a potem równie chętnie wezmą opłatę za grób, ale świadczenie w drugą stronę to już nie bardzo. I tak to już jest, że wójt, burmistrz i prezydent wolą z księdzem proboszczem nie zadzierać i mniej lub bardziej skrycie sprzątają na koszt podatnika. Trzeba zaznaczyć, że podatnik to w tym względzie pojęcie szersze niż parafianin, choć w jakiejś liczbie mieszkańców się pokrywa.

W opisywanych przypadkach coś jest na rzeczy, bo ci parafianie są podwójnie łupieni na utrzymanie tych cmentarzy. Najpierw jako parafianie właśnie, a potem jako podatnicy, gdy samorządowa władza bojąc się utraty poparcia proboszcza pokornie sięga do gminnej kasy, by rozwiązać problem, który powinien rozwiązać proboszcz. Ponoć w Zaklikowie gmina już od dawna bez szemrania sprzątała cmentarne śmieci. Jednak paradoksalnie może to się burmistrzowi nie opłacić, a przy pewnym rozwoju wydarzeń może to być dla niego gwóźdź do politycznej trumny. Ale może lepiej nie spekulować. Poczekajmy na efekty pracy wiadomych instytucji.

Z kolei w Stalowej Woli na parafialnym cmentarzu w Rozwadowie zaistniał pewien pat. Ma go rozstrzygnąć pan prezydent? Jak go rozstrzygnie? No jak? Typuję, że jakaś część podatników – parafian zostanie podwójnie “złojona”. Warto jeszcze wspomnieć, że  w ostatnim czasie cmentarz w Zaklikowie stał się centrum medialnym za  sprawą bardzo wysokich cen za pochówek .

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Nowy rok już w murach szkolnych

stw24.pl1 września 2021

Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Radomyślu

stw24.pl1 września 2021

Plac zabaw w Antoniowie uroczyście otwarty

stw24.pl31 sierpnia 2021

Rajd Rowerowy „Las – nasz duch” za nami

stw24.pl30 sierpnia 2021