W powiecie

Cmentarz w Zaklikowie tonie w śmieciach

Cmentarz w Zaklikowie tonie w śmieciach

Tony śmieci, smród, biegające szczury – tak w skrócie można określi to, co dzieje się na cmentarzu parafialnym w Zaklikowie. Bałagan w tym miejscu uwłacza godności osób tam spoczywających. Mieszkańcy mają już tego dość.

P1150704

– Od kilku lat bezskutecznie interweniuję w różnych instytucjach, żeby w końcu ktoś nakazał administratorowi cmentarza uprzątniecie tych cuchnących śmieci. Taki stan rzeczy jest co roku. Odpady te wywożone są tylko przed pierwszym listopada, a tak to cały rok gniją, palą się od czasu do czasu i cuchną. Teraz po ostatnich opadach deszczu wszytko nasiąkło i cuchnie, jest tam pełno much, zalęgły się szczury, które biegają po ogrodzeniu cmentarza. Wizualnie wygląda to obrzydliwie, nie mówiąc już, że taki stan uwłacza godności zmarłych – mówi mieszkaniec.
Śmiecie zalegają w dwóch miejscach – wzdłuż ogrodzenia przy wejściu do cmentarza, a także już na terenie nekropoli przy przepełnionym kontenerze. Mieszkańcy mają już dość tego bałaganu, podkreślają, że w sąsiedniej miejscowości – Lipie, jest idealny porządek na cmentarzu.

P1150707
Kolejny kłopot z tymi odpadami, to częste pożary. Jak mówi Benedykt Stachyra, prezes OSP Zaklików, strażacy z tej jednostki wyjeżdżają średnio dwa razy w miesiącu by gasić palące się śmiecie. Ponadto podczas pożarów wydobywa się smród na pół miejscowości, bo palące się odpady są głownie plastykowe – znicze, kwiaty, wieńce. Strażacy muszą używać aparatów do ochrony dróg oddechowych. Prezes OSP Zaklików, o tak częstych pożarach w tym miejscu informował komendanta powiatowego PSP w Stalowej Woli.

P1150706

O problemie zalegających śmieci na cmentarzu w Zaklikowie mieszkańcy poinformowali Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Stalowej Woli. Jak mówi Danuta Adamska, kierownik oddziału nadzoru w PSSE, dwa lata temu wpłynęła również podobna skarga dot. zalegających śmieci na cmentarzu w Zaklikowie. Wtedy sprawa zakończyła się tak, że Urząd Gminy doszedł do porozumienia z parafią. Uznano, że rozwiązanie problemu leży interesie obydwu stron – parafii i gminy. Wtedy gmina pomogła w usunięciu odpadów. I po dwóch latach wpłynęło niemalże identyczne zawiadomienie do sanepidu.

– W najbliższym czasie udamy się tam na kontrolę. O tej sprawie, zawiadomiliśmy burmistrza Zaklikowa, zobowiązał się do usunięcia odpadów – mówi Danuta Adamska. Dodaje, że regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie, nakłada na samorząd obowiązki w zakresie usuwania odpadów i zapewnienia prawidłowej gospodarki odpadami. Zaś już odpowiedzialność usuwania odpadów z posesji ciąży na właścicielu,w tym wypadku jest to parafia. Jeśli sanepid stwierdzi nieprawidłowości, to nakazuje wywiezienie odpadów. W przypadku niedostosowania się do tego, może nałożyć karę w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł.

P1150703

Rozmawialiśmy z proboszczem zaklikowskiej parafii ks. Henrykiem Krzyżanowskim, jak nam powiedział będzie zastanawiał się nad rozwiązaniem tego problemu wspólnie z burmistrzem. Jak zaznaczył kontener, który stoi na cmentarzu nie zawsze jest terminowo opróżniany, a powinien być raz w miesiącu. Dodajmy, że firma która odbiera odpady z terenu gminny Zaklików jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. Kontener z logo tej firmy stoi na cmentarzu.

P1150713
Próbowaliśmy się skontaktować z burmistrzem Zdzisławem Wójcikem, nie udało nam się.

Zapytaliśmy w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Stalowej Woli na jakiej zasadzie odbierane są odpady z cmentarza w Zaklikowie. Według ustaleń MZK ma odbierać kontener z odpadami raz w miesiącu, po telefonicznym zgłoszeniu przez gminę, że pojemnik jest zapełniony. Natomiast, jeśli takiego zgłoszenia nie otrzyma, to odbiera w ostatnim tygodniu miesiąca. Rozwiązaniem problemu z zalegającymi odpadami może być zamiana deklaracji, którą składa właściciel nieruchomości, w tym wypadku parafia, może zadeklarować, że potrzebuje więcej kontenerów. Oczywiście w ślad za tym idzie opłata za każdy pojemnik. W czerwcu rzeczywiście MZK nie miał zgłoszenia od gminy i nie odebrał odpadów. Jak nas zapewniono w lipcu jeszcze nie było zgłoszenia, jednakże w związku z tym, że kontener jest zapełniony dziś, a najpóźniej jutro MZK odbierze odpady.
Warto jeszcze dodać, że odbiór odpadów z dodatkowego kontenera to koszt 225 zł.

P1150712

18 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021