W Stalowej Woli

Co ukrywa władza w mieście ?

Co ukrywa władza w mieście ?

Obecna władza w Stalowej Woli zarzucała byłej władzy kumoterstwo i  dorabianie się na majątku miasta, czego swoją drogą nigdy nie udowodniła. Czy w związku z tym obecna władza zachowuje standardy według których wszystko jest przejrzyste i jawne w sprawach majątkowych osób zajmujących kierownicze stanowiska w różnych zakładach i spółkach gminy?

Gdyby ktoś z mieszkańców chciał się dowiedzieć, to dostanie przysłowiową figę z makiem. Dostęp do informacji o stanie majątkowym takich osób ma umożliwić kontrolę społeczną nad gospodarowaniem majątkiem gminy i
zapobiegać próbom niezgodnego z prawem bogacenia się z wykorzystaniem tego majątku.

 OBOWIĄZEK UJAWNIENIA

W tym celu prezydent, radni, skarbnik miasta, sekretarz, ale również osoby kierujące miejskimi instytucjami w tym spółkami, zobowiązane są co roku do złożenia dokumentu o stanie swojego majątku. Wedle prawa mają to zrobić do 30 kwietnia każdego roku, a ich oświadczenie o stanie majątku ma być opublikowane w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej. Precyzuje to artykuł 24i ustęp 3 ustawy o samorządzie gminnym, który mówi, że jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej. Z tego przepisu jednoznacznie wynika, że prezydent miasta ma prawny obowiązek publikowania w BIP oświadczeń majątkowych prezesów miejskich spółek. Co prawda jeżeli tego nie zrobi nie grożą mu sankcje prawne, ale tu bardziej chodzi o wiarygodność władzy, na której PiS-owi ponoć szczególnie zależy. Poza tym ta bezkarność prezydenta nie musi być tak oczywista.

 ZANIEDBANIE CZY UKRYWANIE?

Ponieważ mamy podejrzenia, że w obsadzaniu stanowisk w miejskich spółkach brało udział kilku pisowskich Misiewiczów, chcieliśmy się dowiedzieć jak wyglądała ich sytuacja majątkowa przed i po objęciu  stanowisk w miejskich spółkach i czy wzrost ich wynagrodzeń ma związek z sytuacją finansową spółek, którymi zarządzają. Sprawdziliśmy miejski BIP za lata 2015 i 2016 i nie ma tam oświadczenia majątkowego żadnego prezesa i członka zarządu którejkolwiek miejskiej spółki. Trzeba postawić pytanie dlaczego? Co jest powodem tego karygodnego zaniedbania? Co prawda prawo nie określa terminu publikacji takich oświadczeń, ale zdecydowana większość prawników zajmujących się sprawami samorządowymi stoi na stanowisku, że ma tu zastosowanie artykuł 3 ustęp 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, który daje prawo do niezwłocznego uzyskania informacji zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. To znaczy, że nasze prawo, mieszkańców Stalowej Woli, do niezwłocznego uzyskania informacji, powoduje obowiązek po stronie prezydenta miasta do niezwłocznego opublikowania oświadczeń majątkowych prezesów i członków zarządów miejskich spółek.

 SKĄD TA ZWŁOKA?

Co od dwóch lat stoi na przeszkodzie, żeby prezydent Lucjusz Nadbereżny opublikował takie oświadczenia? Takie zaniedbanie musi skłaniać do postawienia pytania, czy zobowiązane osoby w terminie złożyły takie oświadczenia? Jeżeli tego nie zrobiły, to prawo zobowiązuje prezydenta do nie tylko odwołania ich z pełnionych funkcji, ale i zwolnienia z pracy. Zadzwoniliśmy w tej sprawie do Urzędu Miasta i chyba było to duże zaskoczenie, bo osoba, która odebrała telefon powiedziała, że oświadczenia zostaną opublikowane w ciągu tygodnia – dwóch tygodni. I znowu rodzi się pytanie dlaczego ma to zabrać tyle czasu? Czy może chodzi o to, żeby te oświadczenia dopiero dotarły do UM? Czekamy na wyjaśnienie tej sprawy i mamy nadzieję, że wyjaśni się w tym tygodniu, a nie za tydzień lub dwa. Przypominamy jednocześnie, że są prawnicy, którzy w takiej sytuacji skłonni są wykorzystać artykuł 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej według którego, kto wbrew ciążącym na nim obowiązku, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

oswiadczenia-2016

oswiadczenia-2015

oswiadczenia-2014

oswiadczenia-2013

oswiaczenia-2012

oswiadczenia-2011

Weronika Przestój

18 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021