W Stalowej Woli

Co dalej z Hutnikiem?

Co dalej z Hutnikiem?

Według naszych informacji skończył się dziesięcioletni okres najmu hotelu i restauracji “Hutnik”. Muzeum Regionalne przedłużyło umowę do końca bieżącego roku. Czy jest to efekt braku pomysłu w Urzędzie Miasta i w Muzeum, co dalej zrobić z tym obiektem.

SZANSA CZY KULA U NOGI?

“Hutnik” jest jednym z symboli Stalowej Woli, jednym z najbardziej charakterystycznych i najładniejszych budynków w mieście. Starsi mieszkańcy czule wspominają różne przyjęcia i bale sylwestrowe, które odbywały się w “Hutniku”. Młodsi patrzą na to inaczej. Nie mają takiego sentymentu i “Hutnik” nie kojarzy im się z niczym szczególnym. Dla władz  Miasta najprostszym wyjściem wydaje się sprzedaż “Hutnika”. Takie rozwiązanie zwalnia z wszelkich starań i daje konkretną kwotę pieniędzy. Czy jednak w tym wypadku to, co najprostsze jest tym samym, co najlepsze? “Hutnik” wymaga dużych inwestycji w remonty. Żeby podnieść jego dochody przydałaby się jakaś rozbudowa. Wymagałoby to nakładów liczonych w milionach złotych. Miasta nie będzie na to stać. Potrzebny jest prywatny inwestor. Można przypuszczać, że znalazłby się taki, ale pewnie zażądałby mocnych i długoletnich gwarancji.

KULA U NOGI

Konieczne remonty, dopilnowanie, żeby najemcy nie dewastowali stylu architektury “Hutnika”, znalezienie dobrych pomysłów na wykorzystanie obiektu, to spore problemy. Mogą one zniechęcać do dalszego utrzymywania “Hutnika” jako własności Miasta. Dodatkowo, gdyby “Hutnik” miał nadal być własnością Miasta, to trudno byłoby znaleźć prywatnego inwestora, który chciałby wyłożyć kilka milionów złotych. Wiadomo, że prywatni inwestorzy niechętnie inwestują w nie swoją własność. Z kolei po sprzedaży w prywatne ręce nie byłoby pewności, co działoby się z “Hutnikiem”. Realne byłoby ryzyko, że prywatny właściciel nastawiony byłby na największy zysk, kosztem innych funkcji obiektu.

SZANSA

W ubiegłych latach Miasto wydało na remonty “Hutnika” dość duże kwoty. Były to pieniądze z funduszy unijnych i to może być problem w sprzedaży budynku, bo obowiązuje tzw. trwałość projektu. Wiele kompetentnych osób nadal uważa, że “Hutnik” może spełniać kilka funkcji, które wzajemnie się uzupełniając, podniosą jego atrakcyjność i pewnie i dochody. Takie działania już widać obecnie. Jak spotykają się mieszkańcy z okazji wystawy, prelekcji, to restauracja zawsze sprzeda więcej kaw, herbat i napojów. “Hutnik” po remontach i wzbogaceniu oferty ma szansę stać się atrakcją turystyczną i wizytówką Stalowej Woli. Przecież na przydrożnych znakach informujących o obiektach turystycznych znajduje się jego sylwetka.

ODPOWIEDNI NAJEMCA

W tej chwili mówi się o trzech lub czterech chętnych na najem “Hutnika”. Trudno powiedzieć na jakie nakłady finansowe ich stać. Kolejne pytanie dotyczy warunków, jakie powinien postawić właściciel, czyli Miasto, a w jego imieniu Muzeum. Wątpliwe, żeby któryś z potencjalnych nabywców był w stanie sfinansować całość niezbędnych prac. Pewnie nie obędzie się bez współudziału Miasta. W tym miejscu pojawia się kolejne pytanie czy Miasto ma w miarę jasną koncepcję co do przyszłości “Hutnika”. Bez tego trudno będzie skonstruować jasne, precyzyjne i zachęcające warunki dla przyszłych najemców – inwestorów. Widać, że potrzebne są szybkie prace i  decyzje. Byłoby rzeczą niewybaczalną, gdyby “Hutnik” ze swoim potencjałem został zmarnowany albo gdyby Miasto poszło po najmniejszej linii oporu i sprzedało jeden z symboli Stalowej Woli.

Grzegorz Poniedzielski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021