Fotorelacje

Co motywuje mieszkańców Stalowej Woli?

Co motywuje mieszkańców Stalowej Woli?

Co najbardziej motywuje do angażowania się w sprawy lokalnej społeczności? Jak się okazuje chodzi o poczucie przynależności do danego miejsca i społeczeństwa oraz chęć współpracy z innymi dla realizacji wspólnego dobra. Do takich wniosków doszli stalowowolanie debatujący 17 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej. A wszystko w ramach ogólnopolskiej dyskusji poświęconej odpowiedzi na pytanie: Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odbywa się ona pomiędzy 16 a 22 maja 2016.

w 50 miejscowościach w całej Polsce. Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

W dyskusji w stalowowolskiej bibliotece wzięło udział około 20 osób, między innymi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, samorządowcy, lokalni liderzy czy przedstawiciele stowarzyszeń, MOPS-u, uczniowie oraz czytelnicy biblioteki, a także mieszkańcy Stalowej Woli. Podczas spotkania wszyscy wspólnie rozmawiali o tym, co ich motywuje do zaangażowania się w sprawy społeczności i co mogłoby to zaangażowanie zwiększyć. Odpowiadając na pytanie „Jak można ułatwić mieszkańcom zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej?” wspólnie orzekli, że najważniejsze aspekty, to stworzenie banku pomysłów i szeroki dostęp do informacji, a także stworzenie oferty możliwości działania i organizacja przedsięwzięć sprzyjających wzajemnej współpracy: spotkania, warsztaty, pikniki.

Odpowiadając z kolei na pytanie, co najbardziej motywuje do angażowania się w sprawy lokalnej społeczności? Odpowiadano najczęściej, że chodzi o poczucie przynależności do danego miejsca i społeczeństwa oraz chęć współpracy z innymi dla realizacji wspólnego dobra.

– Trzeba zawsze słuchać drugiej osoby, nie zamykać się na to, co do nas mówi, na jej problemy, uwagi, spostrzeżenia – tak zawszę mówię i postępuję w życiu zawodowym i ta debata to potwierdza – zauważa starosta Janusz Zarzeczny.
Spotkanie zorganizowane przez bibliotekę było częścią ogólnopolskiego projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” zorganizowanego w ramach Kongresu Obywatelskiego realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Biblioteka w Stalowej Woli otrzymała zaproszenie do udziału w tej inicjatywie, jako jedna z 50 placówek z całej Polski.
Wnioski i pomysły wynikające z debaty zostaną przedstawione prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020