W Stalowej Woli

Co zyskamy na połączeniu miejskich spółek

Co zyskamy na połączeniu miejskich spółek

Dlaczego Miejski Zakład Komunalny łączy się z Zakładem Miejskiej Komunikacji Samochodowej, dlaczego przejmuje Inkubator Technologiczny? I najważniejsze: co z tego będą mieli mieszkańcy Stalowej Woli? Okazuje się, że na śmiałym planie połączenia firm zyskać możemy i to sporo. Inkubator zostanie włączony do MZK w październiku, ZMKS początkiem grudnia.

Jeśli pomysł okaże się sukcesem, pasażerowie ZMKS będą jeździć nowymi, klimatyzowanymi autobusami, uzupełnieniem komunikacji autobusowej będą miejskie rowery, a kierowcy zatankują tanio na stacji benzynowej należącej do miasta. Wreszcie zostanie przeprojektowany układ linii autobusowych, bo ten obecny jest wiekowy i pozostawia wiele do życzenia. Są takie sytuacje, w których aby dojechać z punktu A do punktu B, w linii prostej oddalonych od siebie kilometr, niekiedy musimy autobusem przejechać wokół całe miasto. Będą także czytelniejsze zasady opłat za bilety. To tylko część udogodnień, na jakie mieszkańcy będą mogli liczyć. Kiedy? Nie wszystko na raz. Niewykluczone, że pod koniec roku uda się wprowadzić przepis pozwalający osobom po 60-tce na bezpłatne podróżowanie miejskimi autobusami, w roku następnym doczekamy się zaś kilku nowych autobusów.

„Ożyje” także inkubator, który w części laboratoryjnej będzie służył jako stacja monitorująca zanieczyszczenie środowiska. – Mamy w planach projekty badawczo-rozwojowe, edukacyjne, a także faktyczną pomoc w inkubowaniu firm – przekonuje Anna Pasztaleniec, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Do tej pory mieszkańcy mogli przeczytać w zasadzie, że będzie połączenie trzech podmiotów. Że do inkubatora trzeba dokładać, że ZMKS nie ma pieniędzy na paliwo i że po połączeniu z MZK ma to się zmienić. Inkubator będzie wychodził na plus, a miejski przewoźnik przestanie szukać ciągle gotówki na napędzenie autobusów. To prawda. Na połączeniu skorzystają także spółki i ich pracownicy. A także miasto. ZMKS będzie mógł unowocześnić tabor, a jego pracownicy będą mieli spokojną pracę. Inkubator, już wyszedł na niewielki plus, ale ciążą na nim zaległe zobowiązania z lat poprzednich. Tylko dzięki grzeczności wierzycieli, nie zgłosili oni do sądu wniosku o upadłości spółki. Inkubator prowadzony przez MZK będzie miał przejrzysty system finansowania, bez konieczności ciągłego dostarczania gotówkowej kroplówki. Miasto doczeka się wreszcie wpłat za podatek od nieruchomości. Do tej pory ta należność była regularnie umarzana. Nowa spółka, jaka zostanie powołana nie będzie cięgle dokapitalizowana z budżetu miasta i będzie musiała na inkubatorze zarobić. Nastąpi także optymalizacja zatrudnienia i efektywniejsze wykorzystanie zasobów ludzkich. Nie będzie już trzech prezesów trzech podmiotów, a jeden prezes. – Ta decyzja o połączeniu odważnie wybiega w przyszłość o nowe możliwości, jakie stworzymy mieszkańcom Stalowej Woli. Nie tylko jutro, ale również za 5, 10 oraz 15 lat. Zgodna praca i dobra atmosfera pracy samorządu obecnej kadencji sprawia, że jako prezydent nie jestem zakładnikiem żadnej koalicji personalnej, która zmuszałaby mnie do utrzymywania kosztownych stanowisk prezesów kilku spółek. Jedyne zobowiązanie mam wobec mieszkańców Stalowej Woli, bo tylko od nich otrzymałem wsparcie i dzięki temu mogę podejmować tak odważne decyzje. Podejmujemy ten proces w interesie mieszkańców Stalowej Woli – zapewnia Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, inicjator konsolidacyjnego przedsięwzięcia.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

W terenie zabudowanym jechał 125 km/h

stw24.pl26 lutego 2021
stalowa wola

Konkurs na Dyrektora Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

stw24.pl26 lutego 2021

Punkt pobrań wymazów typu drive-thru

stw24.pl25 lutego 2021

Wesprzyjmy nasze przedszkolaki w konkursie

stw24.pl24 lutego 2021

Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej

stw24.pl23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

stw24.pl22 lutego 2021

Kacper Piechniak nowym piłkarzem Stali Stalowa Wola

stw24.pl18 lutego 2021

Sprzęt dla szpitala od amerykańskiego koncernu

stw24.pl18 lutego 2021

Toporna ofensywa.

stw24.pl17 lutego 2021