W Stalowej Woli

Cyberprzemoc też jest karalna

Cyberprzemoc też jest karalna

Czym jest cyberprzemoc, jak jej unikać, z jakimi zagrożeniami młodzi ludzie mogą się spotkać w sieci. To niektóre z tematów poruszane podczas konferencji pod hasłem „Chrońmy młodość w sieci” zorganizowanej przez stowarzyszenie „Integracja” w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.

Konferencja ta był podsumowaniem programu pod tym samym tytułem, realizowanego przez stowarzyszenie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w Stalowej Woli, a także w niektórych szkołach w województwie lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.

– Okazuje się, że często młodzi ludzie nie wiedzą, że są dotknięci cyberprzemocą, albo że nawet są jej sprawcami. Wszytko rozbija się o świadomość, rozumienie pewnych zjawisk. Tym celem nadrzędnym, jeśli chodzi o program „Chrońmy młodość w sieci” było uświadomienie czym jest cyberprzemoc, jak wygląda, jak reagować, jak zapobiegać temu, żeby to zjawisko nie rosło – mówi Edyta Nowaczewska, prezes stowarzyszania Integracja.

Stowarzyszenie od wielu lat zajmuje się problem przemocy i agresji, a zjawisko to przeniosło się także do internetu. Często osoby, które są dotknięte cyberprzemocą, nie wiedzą, kto jest jej sprawcą. – Chodzi nam o to, żeby młodzież, kadra pedagogiczna poznała aspekty prawne dotyczące tego zjawiska. Wielu nie wie, że są do tego narzędzia prawne. Wcale tak nie jest, że w internecie wszyscy są anonimowi, że nie wiadomo kto jest po drugiej stronie, że sprawców cyberprzemocy nie można znaleźć. Najważniejsza jest świadomość pewnych rzeczy – stwierdza Edyta Nowaczewska. Dodaje, że najczęstsze przejawy cyberprzemocy, zaobserwowane na podstawie prowadzonego programu, czy też z sygnałów dochodzących od rodziców, to kwestie związane z włamaniami na portale społecznościowe, naruszaniem dóbr osobistych, wykorzystaniem informacji na temat czyjejś osoby, hejtowaniem, nawoływaniem do nienawiści.

Podczas konferencji były poruszane m.in. tematy prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed cyberprzemocą, systemu wartości w świecie wirtualnym, czy też jak komunikacja on-line pomaga, a jak utrudnia budowanie relacji między ludźmi. Jednym z gości konferencji, który mówił na temat cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej był Łukasz Wojtasik, z Fundacji Dzieci Niczyje, jeden z inicjatorów europejskiego programu Safer Internet w Polsce, koordynator programu Dziecko w Sieci.

IMG_8971 (Kopiowanie)

IMG_8975 (Kopiowanie)

IMG_8979 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021