W Stalowej Woli

Cyberprzemoc też jest karalna

Cyberprzemoc też jest karalna

Czym jest cyberprzemoc, jak jej unikać, z jakimi zagrożeniami młodzi ludzie mogą się spotkać w sieci. To niektóre z tematów poruszane podczas konferencji pod hasłem „Chrońmy młodość w sieci” zorganizowanej przez stowarzyszenie „Integracja” w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.

Konferencja ta był podsumowaniem programu pod tym samym tytułem, realizowanego przez stowarzyszenie w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w Stalowej Woli, a także w niektórych szkołach w województwie lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.

– Okazuje się, że często młodzi ludzie nie wiedzą, że są dotknięci cyberprzemocą, albo że nawet są jej sprawcami. Wszytko rozbija się o świadomość, rozumienie pewnych zjawisk. Tym celem nadrzędnym, jeśli chodzi o program „Chrońmy młodość w sieci” było uświadomienie czym jest cyberprzemoc, jak wygląda, jak reagować, jak zapobiegać temu, żeby to zjawisko nie rosło – mówi Edyta Nowaczewska, prezes stowarzyszania Integracja.

Stowarzyszenie od wielu lat zajmuje się problem przemocy i agresji, a zjawisko to przeniosło się także do internetu. Często osoby, które są dotknięte cyberprzemocą, nie wiedzą, kto jest jej sprawcą. – Chodzi nam o to, żeby młodzież, kadra pedagogiczna poznała aspekty prawne dotyczące tego zjawiska. Wielu nie wie, że są do tego narzędzia prawne. Wcale tak nie jest, że w internecie wszyscy są anonimowi, że nie wiadomo kto jest po drugiej stronie, że sprawców cyberprzemocy nie można znaleźć. Najważniejsza jest świadomość pewnych rzeczy – stwierdza Edyta Nowaczewska. Dodaje, że najczęstsze przejawy cyberprzemocy, zaobserwowane na podstawie prowadzonego programu, czy też z sygnałów dochodzących od rodziców, to kwestie związane z włamaniami na portale społecznościowe, naruszaniem dóbr osobistych, wykorzystaniem informacji na temat czyjejś osoby, hejtowaniem, nawoływaniem do nienawiści.

Podczas konferencji były poruszane m.in. tematy prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed cyberprzemocą, systemu wartości w świecie wirtualnym, czy też jak komunikacja on-line pomaga, a jak utrudnia budowanie relacji między ludźmi. Jednym z gości konferencji, który mówił na temat cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej był Łukasz Wojtasik, z Fundacji Dzieci Niczyje, jeden z inicjatorów europejskiego programu Safer Internet w Polsce, koordynator programu Dziecko w Sieci.

IMG_8971 (Kopiowanie)

IMG_8975 (Kopiowanie)

IMG_8979 (Kopiowanie)

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Punkt pobrań wymazów typu drive-thru

stw24.pl25 lutego 2021

Wesprzyjmy nasze przedszkolaki w konkursie

stw24.pl24 lutego 2021

Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej

stw24.pl23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

stw24.pl22 lutego 2021

Kacper Piechniak nowym piłkarzem Stali Stalowa Wola

stw24.pl18 lutego 2021

Sprzęt dla szpitala od amerykańskiego koncernu

stw24.pl18 lutego 2021

Toporna ofensywa.

stw24.pl17 lutego 2021

Słowacja zamknęła część przejść granicznych na Podkarpaciu

stw24.pl16 lutego 2021

Ćwiczenie strażaków na zbiorniku wodnym w Musikowie

stw24.pl11 lutego 2021