W Stalowej Woli

Czas oldtimerów

Czas oldtimerów

No i wystartowali. Najstarszy ma lat 94, najmłodszy ma 63 lata mniej. To na trasie nie ma znaczenia. Wszyscy mkną po tej samej trasie od Stalowej Woli, przez Zaklików i Sandomierz, przed wszystkimi te same próby sprawnościowe. W 32-załogowej obsadzie ruszyła I Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. I tu uwaga! Ze Stalowej Woli po raz 20.

Start o godz. 9. sprzed Hotelu „Hutnik”. Później pierwsza próba i w drogę pod chmurnym niebem, które na siłę powstrzymuje deszcz, żeby nie zaszkodzić staruszkom. 32 załogi jak na pierwszą rundę, to całkiem dobra frekwencja. Wielu właścicieli oldtimerów ją omija, ze względu właśnie na kapryśną aurę. No bo jak w deszczu zwinąć dach, a tylko wtedy kabriolety prezentują się właściwie. To też wyprawa, dla wielu z drugiego końca Polski i kalkulują, że punkty do MPPZ odrobią na innych rundach, już typowo letnich. Ale przejdźmy do rzeczy.

W MPZZ mogą startować samochody co najmniej 30-letnie. Żeby jednak porsche nie goniło się o punkty z czymś, co dopiero zeszło z drewnianych kół, startujących dzieli się na cztery klasy. Najstarsza to auta wyprodukowane przed rokiem 1945, kolejną granicą jest rok 1960, następną 1970 i na koniec cała reszta do roku 1989. W stalowowolskiej rundzie MPZZ najbardziej obsadzona jest czwarta, najmłodsza klasa, a w niej najmłodszym pojazdem jest polski fiat 125p Jana Garbacza z 1988 r. Jednym z dwóch oldtimerów w klasie drugiej (1945-60) jest nasza, czyli stalowowolska skoda 1101 (rocznik 1948), którą kieruje Stanisław Tunia z Bożeną Burdzy na fotelu pilota. Klasę najstarszych otwiera znany stalowowolski architekt Stanisław Popowicz w swoim czerwonym Polskim Ficie 508 III S (rocznik 1938). Właściciel tego auta zdobywał już mistrzostwa w MPZZ i chyba tym razem ma chęć na puchar, bo w stalowowolskich zmaganiach staruszków był często komandorem.

Kilka zdań o najstarszych uczestnikach rajdu. Najstarszym jest Peerless 67 (1925 r.) małżeństwa Waligórów z Bielska-Białej. – To jedyny egzemplarz tego samochodu w Polsce i jeden z sześciu zachowanych na świecie – chwali się kolekcjoner z B-B. Stanisław Waligóra kupił go od kolekcjonera z USA. Aż mrowie bierze na samą myśl, ile musiał zapłacić. Ale gdyby było inaczej, nie mielibyśmy okazji podziwiać cacka początkującej amerykańskiej motoryzacji. Albo BMW 327 z roku 1938 Janusza Rajchela. To auto zrodziło się wyłącznie po to, by wygrywać z Mercedesem i Autounion (dzisiejsze Audi). Warto przyjrzeć się sylwetce tego sportowego roadstera, bo wg niektórych, to na nim wzorowano się opracowując dzisiejszego BMW Z. Każdy z tych staruszków ma duszę i swoją historię, którą właściciele chętnie się dzielą. Choćby Chevrolet Master (rocznik 1937) Roberta Piętki z Lubartowa. To auto, a zwróćmy uwagę na rocznik, na początku wojny uciekało ze swoim właścicielem na wschód. Od wschodu szedł drugi agresor i chevrolet wpadł w ręce sowietów. Spodobało się oficerowi NKWD, który przejechał nim prawie tę samą trasę, tylko w drugą stronę. I tak piękny samochód zmęczony pokonywaniem frontów, spoczął gdzieś pod drzewem i pewnie dokonałby żywota na złomie, gdyby nie fan motoryzacji z Lubartowa. Czyż to nie jest piękne?

Wczesnym piątkowym popołudniem oldtimery będą się próbować na rynku w Zaklikowie, a w sobotę o godz. 11.15 również na rynku, tylko że w Sandomierzu. W drodze powrotnej zatrzymają się w Grębowie (godz. 14.50). Kończąca zawody parada ulicami w Stalowej Woli w sobotę rozpocznie się o godz. 17. Przed posiadaczami jeszcze 6 rund. Jedna z nich odbędzie się w dniach 25-28 lipca w Rzeszowie. Również jak u nas – po raz 20.

star 1

star 2

star 3

star 4

star 5

star 6

star 7

star 9

star 11

star 10

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Harmonogram spotkań informacyjnych ws. budowy drogi S74

stw24.pl9 lipca 2020

Teren przy ul. Kilińskiego zamieni się w sąsiedzki EKO azyl

stw24.pl9 lipca 2020

To się nie mieści w głowie – na wesoło z Renatą Piątkowską w MBP

stw24.pl9 lipca 2020

Bezpieczny autobus – wykaz miejsc kontroli autokarów

stw24.pl8 lipca 2020

Relacja z Festiwalu Muzycznego w klasztorze Kapucynów

stw24.pl8 lipca 2020
huta

Ogłoszenie Zarządu Huty Stalowa Wola S.A. o wypłacie dywidendy za rok obrotowy 2019

stw24.pl7 lipca 2020

Aktywne wakacje z VIVO! Stalowa Wola

stw24.pl7 lipca 2020

Utrudnienia na drogach krajowych Podkarpacia w okresie wakacyjnym

stw24.pl7 lipca 2020

Terminy ważności dokumentów komunikacyjnych

stw24.pl7 lipca 2020