W Stalowej Woli

Czy jest sposób na ukaranie tych, którzy trują środowisko?

Czy jest sposób na ukaranie tych, którzy trują środowisko?

Gdzie mają szukać pomocy mieszkańcy, którzy widzą, że ich sąsiedzi, zakłady pracy ewidentnie zatruwają środowisko. O to pytali radni przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego.
Temat ten został wywołany z racji tego, że radni otrzymali raport Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na obszarze województwa.
Radny Dariusz Bańka zwrócił uwagę na to, że w dokumencie tym brakuje jednej informacji. – Gdzie ma dzwonić mieszkaniec, po godzinie 15, gdy widzi, że do jego okien dostaje się dym emitowany przez jakiś zakład, czy też poczuje chemiczny, metaliczny zapach. Nieraz mieszkańcy dzwonią do radnych, ja też dostaję takie telefony. Proszę o podanie jakiegoś numeru telefonu alarmowego – prosił radny.

Andrzej Adamski, kierownik delegatury WIOŚ w Tarnobrzegu., wyjaśniał, że inspektorat jest urzędem administracji państwowej, który pracuje w godz. od 7 do 15.
– Na okoliczność  takich zdarzeń, o których pan mówi, telefony dyżurne nie funkcjonują. Co można poradzić mieszkańcowi, który odczuwa taki dyskomfort? Muszę powiedzieć, że nie bardzo znam odpowiedź na to pytanie. Ten sam dyskomfort odczuwam jadąc za autobusem, z którego nagle wybucha cała seria spalin, tudzież za samochodem, który ma filtr cząstek stałych. To są zjawiska, które niesie za sobą cywilizacja – tłumaczył kierownik tarnobrzeskiej delegatury.
Przytoczył procedury jaki są stosowane w przypadku przekroczeń stężeń pyłu w powietrzu. Zaznaczał, że krótkotrwałe przebywanie w środowisku, gdzie jest  np. dym, nie powinno nieść za sobą daleko idących skutków, zaś dużo groźniejsze są długookresowe oddziaływania tych substancji.
Radna Grażyna Janik, stwierdziła, że nic nie zrozumiała z tego tłumaczenia. – Raport jest piękny, kolorowy, a my tu mamy określone problemy.  Mieszkańcy dzwonią do nas radnych, my interweniujemy, jeśli to jest zwykły dzień, i w gminie i powiecie. Dostajemy telefony do województwa, ale te telefony nie są aktywne. Więc po co jest sporządzany ten raport i dla kogo? My chcemy realnej pomocy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w konkretnej sprawie – zanieczyszczeń, które jeśli chodzi o Stalową Wolę, dotyczą głównie osiedla Rozwadów.
Przy torach kolejowy jest zakład, który systematycznie zatruwa powietrze. Są też inne mniejsze firmy, które także trują. Gdzie mamy się z tym udać?  Gdzie mamy dzwonnic, gdy coś się dzieje? Bo pozostaje nam jedynie policja – pytała radna?

Kierownik WIOŚ wyjaśniał, że według przepisów, zakłady emitujące substancje do powietrza, w zdecydowanej większości nie muszą posiadać pozwoleń emisyjnych, albo też nie muszą wykonywać pomiarów w zakresie emisji. Grupa tych zakładów, która jest zobowiązana do prowadzenia pomiarów, jest obecnie stosunkowo niewielka – Jeśli takie sytuacje, o których pani mówi zdarzają się okresowo, to wszyscy chyba mamy trudność, w udowodnieniu temu zakładowi, że w danym momencie  ta emisja, na którą ma pozwolenie została przekroczona – stwierdził.

Co zatem mamy zrobić, podejść do takiego człowieka i zapytać czy ma pozwolenie na emisję. Gdy dochodzi do takiej sytuacji ja zawiadamiam policję, funkcjonariusze przyjeżdżają i rozkładają ręce, bo nic nie mogą zrobić. Proszę powiedzieć gdzie mają interweniować radni – pytała radna.

Kierownik tłumaczył, że jeśli taka sytuacja ma miejsce w zakładzie, który uzyskał pozwolenie na prowadzenie działalności przez  starostwo lub marszałka i ta działalność stwarza uciążliwości, to należy zwracać się do tego organu.  Zaś w przypadku spalania odpadów należy informować policję.
W przypadku zgłaszania takich spraw należy dzwonić pod numery inspekcji:  15 822 15 95 w Tarnobrzegu oraz 17 854 36 83 w Rzeszowie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021