W Stalowej Woli

Czy miasto musi dopłacać do szpitala?

Czy miasto musi dopłacać do szpitala?

365 tys. zł przekazała Gmina Stalowa Wola na dofinansowanie zakup sprzętu dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Decyzję taką podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Wtedy pojawiły się pytania, czy powiat jest w aż tak słabej kondycji finansowej, że potrzebuje wsparcia dla jednostek podległych?  

Pieniądze te mają być przeznaczone na zakup kardiotokografu ( KTG ) dla oddziału  ginekologicznego – 50 tys. zł, dofinansowanie zakupu aparatu ultrasonograficznego dla pracowni USG – 300 tys. zł. oraz 15 tys. zł na zakup drobnego sprzętu medycznego: krzesełka kardiologicznego, 4 sztuk kołnierzy ortopedycznych, 4 sztuki opasek uciskowych i 6 sztuk wkłucia doszpikowego.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślał na sesji, że czasem sprawy dotyczące wsparcia z budżetu dla jednostek, które bezpośrednio nie podlegają pod budżet miasta budzą pewne kontrowersje. Tłumaczył, że przekazanie 365 tys. zł na wsparcie dla szpitala wynika z kilku powodów.
Przede wszystkim chodzi o zdrowie i życie mieszkańców Stalowej Woli,  którzy w dużej większości stanowią liczbę pacjentów, korzystających z usług medycznych szpitala. To nie powinno budzić żadnych wątpliwości, że w ten sposób, chociaż nie jest to nasza jednostka, działamy na rzecz profesjonalnej opieki medycznej dla mieszkańców.  W ubiegłym roku miasto udzieliło wsparcia na zakup nowej karetki, teraz pomagamy w zakupie wyposażenia – wyjaśniał. Zaznaczał, że kolejna kwestia dotycząca tego wsparcia, związana jest ze zmianami, które w najbliższym czasie czekają służbę zdrowia.  Dotyczą tego, że rynek usług medycznych jest konkurencyjny.
– Chciałbym, żeby to wsparcie było jasnym sygnałem dla wszystkich decydentów, w skali województwa i wyżej, że miasto wspiera szpital, tak aby nabierał znaczącego charakteru z punktu widzenia usług medycznych w regionie. Takie wsparcie uważam, że jest potrzebne, tak aby przy decyzjach dotyczących tworzenia mapy usług zdrowotnych podkreślić, że szpital w Stalowej Woli, to specjalistyczna placówka, którą otaczamy szczególną opieką i wsparciem.

Radny Daniel Hausner zapytał, czy inne gminy też partycypują w tych kosztach wsparcia dla szpitala  i czy, jeśli już miasto kupuje sprzęt dla tej placówki, to starostwo jest w tak kiepskiej sytuacji finansowej.
Prezydent odpowiedział, że jest to współodpowiedzialność samorządów gminnych w powiecie do tego, aby wspierać szpital w niełatwej sytuacji, jeśli chodzi o służbę zdrowia w całej Polsce. Argumentował, że te sprzęty, nawet drobne, niejednokrotnie ratują zdrowie i życie mieszkańców Stalowej Woli.
– Tu nie powinno być rozważań, czy ktoś ma czy nie ma. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy nas stać, żeby wesprzeć szpital stalowowolski. Odpowiadam tak. Nas stać na takie wsparcie. Szpital do budżetu miasta rocznie wpłaca 176 tys. zł z tytułu podatku od nieruchomości. Jest to również forma zwrotu tego podatku. Przepisy nie pozwalają nam go naliczać, jedynie zwrot może nastąpić w formie dotacji. Uważam, że obciążanie podatkiem od nieruchomości tego typu instytucji jest nieporozumieniem. Jest to instytucja, która działa na zasadzie służebnej, a nie  zarobkowej – mówił Nadbereżny.

Obecny na sesji miejskiej starosta Janusz Zarzeczny, dziękował za wsparcie dla szpitala. Zaznaczał, że ten rok jest pierwszym,  kiedy gminy wiejskie dokładają się do tej placówki.
– Sytuacja finansowa powiatu, tak jak wszystkich samorządów, nie jest bardzo różowa, ale nie jest też zła. Jesteśmy przyzwoicie stojącym finansowo powiatem, ale nie mamy tych środków za dużo. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy grosz, który dostaniemy z zewnątrz w postaci dotacji jest bardzo znaczący, a szpital jest to dobro powiatowe i miejskiej – mówił Zarzeczny
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021