W Stalowej Woli

Czy MZB będzie połączone z ZAB-em ?

Czy MZB będzie połączone z ZAB-em ?

Sprawę funkcjonowania w mieście dwóch podmiotów zajmujących się zasobami mieszkaniowymi w Stalowej Woli poruszył na ostatniej sesji rady miasta radny Mariusz Kunysz. Zaznaczał, że kwestia ta pojawiła się już kilkanaście miesięcy temu podczas obrad miejskiej komisji rewizyjnej.

Przypomniał, że już wtedy prezydent mówił, że miasto będzie musiało się przyjrzeć i zastanowić czy ta formuła funkcjonowania dwóch zakładów: Zakładu Budownictwa Mieszkaniowego i Miejskiego Zakładu Budynków, jest w dalszym ciągu do przyjęcia i kontynuowania. – Już wtedy pan mówił, że rzeczywiście należy to poddać w wątpliwość. Czy ma pan już jakąś koncepcję w tej sprawie – pytał prezydenta radny Mariusz Kunysz.

Jak wyjaśniał prezydent Lucjusz Nadbereżny, władze muszą pomyśleć o połączeniu tych dwóch spółek. – Ta kwestia jest ciągłym przedmiotem analiz i pewnych hipotetycznych scenariuszy. Wspólnie udowodniliśmy od początku kadencji, że w naszej strategi nie chodzi o to, kto jest dyrektorem, czy o kwestie istnienia podmiotu jako takiego. Chodzi o to, żeby scalać nasze jednostki, żeby one były jak najbardziej efektywne i silne do realizacji zadań własnych gmin – mówił prezydent.

Zaznaczał, że każda z tych jednostek posiada swoje uprawnienia, które czasami może się nakładają. Natomiast możliwości powierzania danego zadania, jego realizacji z punktu widzenia prowadzenia zamówień publicznych, przepisów na chwilę obecną uzasadniają funkcjonowanie dwóch podmiotów o podobnych kompetencjach. Czyli spółki prawa handlowego jaką jest Miejski Zakład Budynków i jednostki budżetowej, jaką jest Zakład Administracji Budynków. – Obecnie kształtuje się nowe orzecznictwo, nowe podejście do prawa zamówień publicznych. I to nie jest dobry moment, żeby pozbawić się któregoś z narzędzi do realizacji tych zadań. To jest kwestia która opóźnia decyzję w sprawie funkcjonowania tych spółek – mówił. Prezydent podkreślał, że tak MZB jak i ZAB bardzo dobrze pracują.

– Nie utrzymujemy tych jednostek dla dyrektora, dla administracji, dla osób które tam są, ale te jednostki istnieją i funkcjonują w takich ramach ze względu na praktykę wykonywania pewnych zadań publicznych. Jeżeli będziemy mieli wypracowane orzecznictwo po zmianach dotyczących zamówień publicznych, jeśli wszystko się ukształtuje, to bez wątpienia będziemy musieli podejmować decyzję w tym zakresie – wyjaśniał prezydent.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021