W Stalowej Woli

Czy radni znów nas dziś oskubią ?

Czy radni znów nas dziś oskubią ?

Dzisiaj odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej. Najważniejsza decyzja jaką podejmą radni to uchwała o podwyżce podatków. Najbardziej w kość dostaną przedsiębiorcy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również podniesiono podatki. Wzrosły o około pięć procent. Teraz mają wzrosnąć o ponad cztery. W uzasadnieniu uchwały jest napisane, że podwyżka podatków jest spowodowana potrzebą zabezpieczenia pieniędzy na udział własny miasta do inwestycji dofinansowywanych z pieniędzy zewnętrznych. 

Podobnego uzasadnienia użyto w roku ubiegłym. Tych inwestycji w bieżącym roku nie widać. Więc na co poszły te większe wpływy z podatków? Wygląda na to, że zostały przejedzone. Jeszcze parę lat temu atutem Stalowej Woli były najniższe podatki w województwie i nie tylko. Niskie podatki zawsze są ważnym argumentem dla inwestorów. Tych również od dwóch lat nie widać. W tym roku kończą się inwestycje, które zaczęły się w klimacie gospodarczym ubiegłej kadencji. Nie widać nowych inwestorów. Czy jest to spowodowane wyższymi podatkami? Nie należy tego wykluczyć.

Coraz wyraźniej widać, że Stalowa Wola przestaje być atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Zdaje się, że przedsiębiorcy będą tylko mogli z rozrzewnieniem powspominać czasy prezydenta Szlęzaka, który przez wiele lat podatków nie podnosił, a mimo tego podwoił wpływy do budżetu. Zobaczymy jakie to inwestycje będą realizowane z tych wyższych podatków. Czy będą to inwestycje przyciągające inwestorów i w efekcie zwiększające wpływy do budżetu, czy też będą to “fajerwerki” pochłaniające pieniądze i niewiele poza tym. Niestety, można w tym roku wskazać parę takich przykładów. W gospodarowaniu finansami miasta przez obecną ekipę widać niepokojącą tendencję. Z jednej strony dług miasta nie zmniejsza się, a z drugiej rosną podatki i w efekcie nie widać szybszego rozwoju gospodarczego. Można przez jakiś czas zarządzać finansami przez ich przejadanie na zdobywanie sympatii wyborców. Jednak taka polityka ma krótkie nogi.

Jeżeli podnosi się podatki, a to nie powoduje, że przybywa podatników mogących je płacić, to w efekcie wpływy z podatków maleją i żeby znowu kupić sobie przychylność wyborców trzeba podnieść podatki. To błędne koło. Problem w tym, że bardzo trudno wyrwać się z niego. W efekcie robią to wyborcy, bo ich apetyty rosną, a nie będzie można im sprostać, ponieważ z jednej strony zaciska się pętla zadłużenia, a z drugiej ręce coraz mocniej wiążą zmniejszające się możliwości  “wyciskania” podatków. Niby to sprawy oczywiste i już wielokrotnie sprawdzone, a wciąż politykom PiS-u wydaje się, że można oszukać ekonomię. Ciekawe, że politykę finansową w Stalowej Woli niemal kopiuje pisowski rząd. Chyba czas zacząć się bać.

Weronika Przestój

16 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021