W Stalowej Woli

Czy rozwadowski rynek odzyska dawną świetność ?

Czy rozwadowski rynek odzyska dawną świetność ?

„Rozwadów dziś i jutro” – ekonomiczna wizja rozwoju dzielnicy związana z rewitalizacją.  To hasło debaty, która odbyła się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu rewitalizacji Rozwadowa.

Projekt ten zakłada konsultacje społeczne z mieszkańcami i ich bezpośredni udział w procesie zmian. Jest już konkretny projekt przyszłego wyglądu rynku, który został wyłoniony w konkursie. Wygrała firma „Garden Concept” Architekci Krajobrazu z Lublina, która zaproponowała ukształtowanie rozwadowskiego rynku pod względem rożnych płaszczyzn i wykorzystanie całej jego powierzchni. W miejscu, gdzie dawniej był ratusz teren ma być lekko obniżony, ma tam być miejsce spotkań, natomiast część placu od strony wschodniej będzie podniesiona.
W 4 kwartale 2017 roku ma być nabór na projekty rewitalizacyjne w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Do tego czasu miasto musi mieć projekt techniczny, nie tylko samego rynku, ale też budynku Sokoła.

W ramach prowadzonych konsultacji odbyło się już drugie spotkanie z mieszkańcami, na którym był obecny m.in.  Stanisław Kruczek, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Arkadiusz Opoń, zastępca dyrektora Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Podkarpackim Urzędzie  Wojewódzkim, Paweł Wais – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim, a także prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

rozwadow

Jak zaznaczał prezydent, priorytetem tej kadencji jest przede wszystkim głęboka rewitalizacja Rozwadowa, która opiera się na kilku filarach, a najważniejsza jest rewitalizacja społeczna. Chodzi o zmianę społeczną, która ma nastąpić wśród samych mieszkańców, osób, które prowadzą tam działalność gospodarczą, kulturalną, społeczną.
– To jest główne zadanie, aby nadać nowy charakter funkcjonowania społeczności, aby rozwiązać pewne problemy społeczne, które tam występują, niestety czasami, są dziedziczone. By nadać nowy charakter temu osiedlu niezbędne są wydatki, które pozwolą stworzyć nowe miejsce do prowadzania działalności społecznej, kulturalnej, a także gospodarczej. Dlatego przygotowujemy projekt techniczny rewitalizacji, tej materialnej, czyli płyty i otoczenia rynku – wyjaśniał prezydent.
Zaznaczał, że w tym procesie uczestniczą też mieszkańcy, oni mogą współdecydować o tym jak w przyszłości będzie wyglądał rynek i jego otocznie.  Z tym związane są duże nakłady inwestycyjne, konieczna jest poprawą estetyki i funkcjonalności tego miejsca, ale również oddanie społeczeństwu majątku, który będzie służy do spotkań kulturalnych, społecznych. Chodzi m.in. o budynek Sokoła

– Jeśli nie zmienimy otoczenia rynku, nie zainwestujemy w to miejsce,  nie zmienimy wyglądu ulic przyległych do rynku, funkcjonowania komunikacji na terenie Rozwadowa, to nie możemy mówić o ważnych zmianach gospodarczych i społecznych – zaznaczał prezydent.  Podkreślał, że te plany będą mogły przynieść efekty tylko wtedy, gdy będzie tam duch miejsca, ruch gospodarczy i społecznego. – Dlatego tak ważne jest to, by plany zagospodarowania rynku toczyły się przy udziale mieszkańców – zauważał.

Jak wynika z diagnozy przygotowanej w ramach projektu, według mieszkańców Rozwadów, to najbardziej zaniedbana  część miasta borykająca się z wieloma problemami społecznymi. Osoby mieszkające na tym osiedlu oczekują interwencji i wsparcia ze strony samorządu, które w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy jakości ich życia.

rozwadow2

Mieszkańcy obecni na spotkaniu nieco sceptycznie odnosili się się do tych planów, to dlatego, że jak mówili przez wiele lat na tym osiedlu było niewiele robione. Dlatego teraz zastanawiają się, czy rzeczywiście te plany będą zrealizowane. Podkreślali konieczność wyprowadzenia ruchu z rynku. Karol Karbarz, jako mieszkaniec i przedsiębiorca proponował by powstawały tu innowacyjne firmy, a także by przywrócić do Rozwadowa dawne, zapomniane zawody, z którego niegdyś, to miasteczko słynęło. Wysunął też pomysł, by były organizowane tu targi staroci. Zaproponował też ożywienie dworca PKP poprzez zwiększenie liczby połączeń kolejowych.
Do kwestii dworca PKP i nadania mu nowych funkcji odniósł się także radny miejski Jan Sibiga, zaproponował by w okolice dworca przenieś przystanek autobusowy, a także by miasto przejęło ten zabytkowy budynek. Mógłby tam powstać inkubator przedsiębiorczości.
Prezydent Nadbereżny poruszył też wątek usytuowania w Rozwadowie oddziałów różnych instytucji, np. wydziałów Urzędu Miasta.
Organizatorem spotkania był Polska Razem Zjednoczona Prawica przy wsparciu Referatu Centrum Rewitalizacji Gminy Stalowa Wola.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021