W Stalowej Woli

Czy sekundniki będą na światłach w Stalowej Woli?

Czy sekundniki będą na światłach w Stalowej Woli?

Możliwość umieszczania sekundników na sygnalizacji świetlnej daje zmiana rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Oznacza to, że zarządcy na swoich drogach będą mogli instalować takie urządzenia.

O to, by urządzenia odmierzające czas do zmiany świateł zostały zainstalowane na sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. KEN z Al. Jana Pawła II w Stalowej Woli, apelowali mieszkańcy. W tej sprawie też radni miejscy Łukasz Durek i Marcin Siembida zbierali podpisy wśród kierowców.

Na wspomnianym skrzyżowaniu zostały zainstalowane przez Inspekcję Transportu Drogowego urządzenia, które rejestrują kierowców przejeżdżających  na czerwonym świetle, za co można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Z tego też powodu, część osób omija to skrzyżowanie, ze względu na obawę że gdy wjadą na pomarańczowym, to nie zdążą opuścić tego miejsca. A kolejna sprawa to obawa przed stłuczką w przypadku nagłego hamowania.

Nowe przepisy dają możliwość instalacji sekundników. Zapytaliśmy zarządcę drogi czy podkarpacki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,  czy przewiduje instalację sekundników w tym miejscu. Z informacji jakie uzyskaliśmy, okazuje się, że na razie nie będzie możliwości ich zamontowani. To dlatego, że jest tam sygnalizacja akomodacyjna, która  dostosowuje się do ruchu pojazdów.  Obecnie jest opracowywany nowy program, który ma upłynnić jazdę . Chociaż w przyszłości nie jest to wykluczone, że GDDKiA na prośbę samorządu rozważy taką możliwość. Trzeba też zaznaczyć, że gdy zostanie wybudowana obwodnica Stalowej Woli i Niska, to droga ta przejdzie we władanie miasta. Wtedy samorząd będzie mógł zmienić ten system.

Jak czytamy w rozporządzeniu, wyświetlacz czasu powinien umożliwiać wyświetlanie cyfry wartości czasu pozostającego do końca nadawania sygnału czerwonego lub zielonego (albo ich odpowiedników) zgodnie z programem sygnalizacji świetlnej, od maksymalnej wartości 99 sekund do 1 sekundy, z dokładnością do 1 sekundy. Liczba określająca czas powinna być barwy zielonej dla sygnału zielonego lub jego odpowiedników albo czerwonej dla sygnału czerwonego lub jego odpowiedników. Warunkiem umieszczania w sygnalizacji świetlnej wyświetlacza czasu pozostającego do końca nadawania sygnału zielonego jest zastosowanie na drodze przed sygnalizatorem z wyświetlaczem czasu rozwiązań ograniczających możliwość
przekraczania prędkości dopuszczalnej przez kierujących pojazdami.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021