W Stalowej Woli

Czy Stalowa Wola cofa się w rozwoju?

Czy Stalowa Wola cofa się w rozwoju?

Brak rozwoju miasta, zmniejszająca się liczba mieszkańców, brak nowych inwestorów, tylko pozorny spadek bezrobocia. To główne argumenty jakie przedstawiali podczas konferencji prasowej przedstawicieli Platformy Obywatelskiej,  Komitetu Obrony Demokracji oraz Nowoczesnej. Odnieśli się oni do podsumowania półmetku kadencji przedstawionego przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

Jerzy Florek, wiceprzewodniczący zarządu Nowoczesnej powiatu stalowowolskiego, zaznaczał, że w ciągu ostatnich dwóch lat Stalowa Wola wcale się nie rozwija, a wręcz się cofa. Wymienił kilka przesłanek, które świadczą o rozwoju miast.
– Miasto się rozwija, gdy przychodzą nowi inwestorzy, a tych inwestorów nie ma, gdy powstają nowe miejsca pracy, tych miejsc też nie ma, są tworzone nowe tereny inwestycyjne, tych terenów brak. Kolejna przesłanka, to rozwój budownictwa mieszkaniowego, jedno i wielorodzinnego. Jak wiemy w planie jest budowa bloków komunalnych, zaś „deweloperka” zupełnie Stalową Wolę omija. Idzie za tym za tym przyrost liczby ludności, a w Stalowej Woli liczba mieszkańców maleje. Zatem te przechwałki pan prezydenta odnośnie historycznie niskiej stopy bezrobocia są dosyć śmieszne. Można jeszcze podać taki wskaźnik jak przyrost liczby studentów. Owszem oni chętnie do Stalowej Woli przychodzą dostają stypendium na zachętę, zostają tutaj pięć lat, po czym wyjeżdżają. Zatem przerostu liczby studentów, pozostających po studiach w mieście nie ma.
Zaznaczał, że zdrowe finanse miejskie Stalowej Woli nie dotyczą. –  Ostatnio mamy informację odnośnie historycznego budżetu, z czego na razie jeszcze nic nie wynika. Każdy budżet można nazwać w jakiś sposób historycznym. Natomiast jego wysokość pozostawia wiele do życzenia, o niczym nam nie mówi. Prawdopodobnie w budżet wliczone są środki na Program 500 +. Nie wiemy jak wysoki będzie poziom kredytów, które miasto zamierza zaciągnąć. Źródła finansowania tych zadań, które miasto planuje realizować, nie są nam znane, może dowiemy się czegoś wkrótce. Po tych dwóch latach nie możemy się spodziewać cudów.
Jerzy Florek, podał jeszcze jeden czynnik, wzrost zamożności mieszkańców i poziomu ich życia. –  Z tym do czynienia nie mamy. Więc moim zdaniem miasto się nie rozwija – stwierdził.

Dariusz Przytuła, członek Platformy Obywatelskiej, zaznaczał, że prezydent podając poziom bezrobocia manipuluje informacjami.
– Pan prezydent chwali się,  że ubyło 1072 bezrobotnych, ale nie pochwalił się tym, że w Stalowej Woli od czasu, kiedy  rządzi Prawo i Sprawiedliwość w mieście ubyło 1500 mieszkańców. Przyczyną spadku bezrobocia nie jest tylko i wyłącznie podjęcie pracy, bo tej pracy tutaj nie ma, nie ma zakładów pracy, które obiecywał pan prezydent. Obiecywał za to, cytuję: „Mam wieki i ambitny plan powstrzymania odpływu mieszkańców naszego miasta, a jednocześnie ofertę dla osób, które  myślą o powrocie z emigracji”. Jak widzimy po grafice przedstawiającej spadek liczby  mieszkańców Stalowej Woli, ich odpływ z miasta jest bardzo drastyczny i dramatyczny, ponieważ już za rok nasze miasto będzie 59 tysięczne. Wkrótce będziemy wybierać burmistrza, a nie prezydenta. W radzie miejskiej nie ma opozycji i nie ma kto bronić mieszkańców – mówił Dariusz Przytuła.
Z danych, które przedstawił wynika, że liczba ludności w Stalowej Woli w ciągu ostatnich trzech lata spada. I tak:
2014 – 61 603 (stan na 31 grudnia)
2015 – 60 844 (stan na 31 grudnia)
2016 – 60 465 (stan na 30 czerwca)
2016 – 60 165 (stan na 30 listopada)

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021