W Stalowej Woli

Czy Stalowa Wola może być atrakcyjna turystycznie?

Czy Stalowa Wola może być atrakcyjna turystycznie?

 Tarnobrzeg, Sandomierz i parę sąsiednich gmin chcą się razem promować turystycznie. To na pewno dobry pomysł, dający szansę tym gminom na dodatkowe dochody i stworzenie szansy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Poza tym gminy wiejskie liczą na dodatkową szansę w postaci rozbudowy infrastruktury i poprawę jakości już istniejącej.

STALOWA WOLA CZEKA

Czy Stalowa Wola mogłaby się przyłączyć do tego projektu? Z pewnością tak. Od kilku lat mówi się o stworzeniu trójkąta współpracy pomiędzy Tarnobrzegiem, Stalową Wolą i Sandomierzem. Zwolennikiem takiej koncepcji był minister Jerzy Kwieciński. W obecnym rządzie minister Kwieciński ma dużo do powiedzenia i chyba warto byłoby poszukać jego wsparcia dla realizacji takiego pomysłu. W założeniu powstanie trójkąta miało uchronić tworzące go miasta przed zdominowaniem przez większe ośrodki wojewódzkie. W przypadku Stalowej Woli i Tarnobrzegu dawałoby to szanse powstania ośrodka, który demograficznie i gospodarczo mógłby konkurować z Rzeszowem. Udział Sandomierza dodatkowo wzmacniałby tę konkurencyjność. Według ministra Kwiecińskiego problemem był dotychczas brak lidera w realizacji pomysłu.

TO SIĘ MIEŚCI W GŁOWIE

Czy turystyczna promocja w przypadku Stalowej Woli ma sens? Czym Stalowa Wola mogłaby przyciągać turystów? Nie brak w stalowej Woli takich, którzy na te pytania od razu odpowiedzą negatywnie. Dla nich Stalowa Wola to przemysł i tylko przemysł. Przytoczą projekt z “jagodową stolicą Polski”, który nie wypalił i został wyśmiany. Być może wskażą na brak ważnych zabytków i jeszcze kilka mankamentów, które eliminują Stalową Wolę jako cel wizyt turystów. Jednak po gruntowniejszym rozpatrzeniu problemu turyści mogliby znaleźć kilka atrakcji. To na prawdę mieści w głowie.

PERŁA COP MOŻE PRZYCIĄGAĆ

Z wielu stron można usłyszeć, że Stalowa Wola niedostatecznie wykorzystuje legendę COP-u. Tylko co miałoby to znaczyć? Dla inwestorów “perła COP-u” pewnie nie jest przekonującym argumentem. Ale czy nie dałoby się na tym fundamencie zrobić czegoś, co zainteresowałoby turystów? Jest już przecież wystawa o COP-ie, która odniosła duży sukces. Jest ciekawa architektura modernistyczna. Jest w końcu jedno z najlepszych w Polsce muzeów. Czy nie dałoby się z tego zrobić turystycznej atrakcji? Wiadomo, że Stalowa Wola nawet Sandomierzem nie będzie, ale turysta zaglądając do Sandomierza mógłby na parę godzin wpaść do Stalowej Woli i nie żałować. Wydaje się, że coraz większa liczba stalowian to rozumie o czym świadczy odnawianie przedwojennych bloków z zachowaniem ich modernistycznego stylu.

POKONAĆ UPRZEDZENIA

Turystyczna oferta Stalowej Woli jest chyba możliwa do realizacji. Współpraca z Tarnobrzegiem, a zwłaszcza z Sandomierzem powinna ją robić bardziej realną. Odnośnie Tarnobrzegu, to wiele ułatwiłoby pozbycie się wzajemnych uprzedzeń. Rządzący obu miastami powinni zrozumieć, że współpraca, a nie uprzedzenia to przyszłość Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Jeżeli trójkąt Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz ma mieć szansę na stanie się liczącym ośrodkiem gospodarczy, o znaczącym potencjale intelektualnym, to na początek wspólna promocja i rozwój atutów turystycznych jest dobrym pomysłem. Źle by się stało gdyby w Stalowej Woli to zlekceważono.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021