W Stalowej Woli

Czy szykuje się podwyżka za śmiecie?

Czy szykuje się podwyżka za śmiecie?

Mieszkańcy Stalowej Woli otrzymali oficjalne pismo od prezydenta Lucjusza Nadbereżnego w sprawie harmonogramu i nowej opłaty za odbiór odpadów. Jednakże, jakie dokładnie będą stawki będzie wiadomo w niedługim czasie.

Prezydent informuje, że obecnie gmina finalizuje rozstrzygnięcie nowego przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych na kolejne trzy lata. Poprzedni obowiązuje od października 2013 roku do końca marca tego roku. Po sfinalizowaniu przetargu Rada Miasta podejmie uchwałę o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Natomiast odrębnym pismem mieszkańcy zostaną poinformowani o wysokości nowej opłaty. Prezydent zaznacza w piśmie, że priorytetem samorządu jest kształtowanie niskich opłat komunalnych, przy zachowaniu najwyższego poziomu świadczonych usług.

– Uchwała, którą podejmowaliśmy w ubiegłym roku, która rekordowo obniżyła stawki na odbiór do 4,5 zł, była uchwalona czasowo do końca marca 2016 r. Bez zmiany uchwały nie jest możliwe ustalenie nowej stawki. To wynika z harmonogramu, który był przyjęty przez Radę Miejską.
Będzie nowa opłata po rozstrzygnięciu przetargu. Od początku podkreślaliśmy, że cena za śmieci w Stalowej Woli ma być adekwatna do kwoty rozstrzygnięcia przetargu. W tej chwili nie jest przysądzone czy będzie podwyżka. Obecnie analizujemy wszystkie dane, które wynikają z rozstrzygnięcia przetargu. Myślę, że w przyszłym tygodniu lub za dwa, będziemy mogli zaprezentować wyniki tej pracy. Nie ma pośpiechu, gdyż obecne stawki obwiązują do końca marca – wyjaśnia prezydent.

IMAG0730
Trzy lata temu cena z przetargu za odbiór i transport odpadów wynosiła 10,134 mln zł, a cena tegorocznego przetargu to 11,678 mln zł. Trzeba zaznaczyć, że jest to kwota za odbiór i transport, a dodatkowy koszt jaki ponosi gmina, to przetwarzanie odpadów. Już w ubiegłym roku gmina płaciła  także za zagospodarowanie odpadów.
Zatem druga część obciążenia  dla mieszkańców, to zagospodarowanie odpadów, a trzecia, która nie  jest wykazana w rozstrzygniętym przetargu, to koszt utrzymania całego systemu śmieciowego, który zgodnie z przepisami ma być wliczony w stawkę za odpady.
Poprzednia stawka przetargu, który obowiązuje od października 2013 roku do końca marca 2016 roku wynosiła 10,134 mln zł, a obecna stawka rozstrzygniętego przetargu to 11,678  mln zł.

– Gospodarka odpadami, to nie jest taki prosty system, gdzie mamy jedną kwotę z rozstrzygnięcia przetargu i dzielimy ją przez liczbę mieszkańców. Jeśli by tak było, to już dziś moglibyśmy podać stawkę.  Jest dużo zmiennych, które składają się na cały system funkcjonowania  gospodarki odpadami, oprócz kosztów transportu mamy kwestię zagospodarowania odpadów i koszty administracyjne – wyjaśnia prezydent.
W ostatnim czasie ceny paliwa znacznie poszły w dół, są niższe niż te sprzed trzech lat, a cena przetargu jest wyższa o ponad  1,5 mln zł. Dlaczego więc taka różnica?
Każda odpowiedzialna firma transportowa bierze pod uwagę wahania na rynku w okresie trzyletnim. Nie wiemy co się wydarzy, jaka będzie sytuacja międzynarodowa i ceny ropy za rok czy za dwa lata – stwierdza Nadbereżny.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

Sprzęt dla szpitala od Gminy Ulanów

stw24.pl12 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021