W Stalowej Woli

Czy ta kolejowa inwestycja doczeka się finału?

Czy ta kolejowa inwestycja doczeka się finału?

Przeciąga się budowa poziomego przejścia przez tory oraz wyburzenia kładki przy stalowowolskim targowisku. Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna firma z Katowic, która zaoferowała kwotę 2,6 mln zł. Natomiast kosztorys inwestorski wynosi 1 mln 350 tys. zł. Dlatego też został ogłoszony drugi przetarg, a termin składani ofert mija 17 sierpnia.

Jak tłumaczył podczas ostatniej sesji Rady Miasta Sylwester Piechota, naczelnik wydziału inwestycji, transportu i promocji gospodarczej, przetarg był przygotowany przez branżystów kolejowych, po cenach realnych, takich, jakie są dla robót w tej branży.
– Ostanie przetargi na roboty budowlane pokazywały, że rynek jest chłonny i ceny spadają nawet o 50 proc. Byliśmy przygotowani na to, że gdy będą oferty cenowo zbliżone do kosztorysu inwestorskiego, to dołożymy środki i rozstrzygniemy  przetarg.  Do przetargu zgłosił się tylko jeden wykonawca, firma z Katowic, która zaoferował kwotę 2,6 mln zł. Czym możemy to tłumaczyć? Może tym, że firmy branży kolejowej przeglądają serwisy kolejowe. Rzadko się zdarza, żeby samorządy realizowały inwestycje na infrastrukturze kolejowej – wyjaśniał naczelnik.

Dlatego też przetarg został unieważniony i ogłoszony kolejny. Miasto weszło w kontakt  z biurami projektowymi, z kolejarzami, żeby informacja o tym przetargu została rozpropagowana wśród firm kolejowych. – Zakładamy, że teraz wystartuje więcej firm kolejowych i cena, jaką zaoferują będzie  odzwierciedlała realne koszty, jakie są na rynku usług budowlanych branży kolejowej – mówił Sylwester Piechota.
Jednak, nawet jeśli wykonawca zostanie wyłoniony w drugim przetargu, to inwestycja ta od razu nie ruszy. Wynika to z tego, że są bardzo długie terminy uzgodnień robót z jednostkami kolejowymi.

Firmy kolejowe zarządzające infrastrukturą wymagają, aby wykonawca minimum 102 dni przed rozpoczęciem robót na obiekcie kolejowym wystąpił i uzgodnił zakres i sposób prowadzenia prac. Tych przepisów nie przeskoczymy.  Z tego względu nie jest możliwe zakończenie robót w tym roku, dlatego to zadanie zostało przesunięte na pierwszy kwartał przyszłego roku – dodał naczelnik.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021